|

حسین امیرعبداللهیان معاون اخراجی ظریف وزیر خارجه رئیسی کیست؟+بیوگرافی

سید ابراهیم رئیسی حسین امیر عبداللهیان را به عنوان گزینه وزارت خارجه به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد.

لینک کوتاه کپی شد

در میان وزرای پیشنهادی، نام حسین امیرعبداللهیان به عنوان وزیر پیشنهادی خارجه به چشم می خورد. امیرعبدالهیان در دولت دوازدهم معاون آفریقایی- عربی ظریف در وزارت خارجه بود که از این سمت برکنار شد. برکناری وی حواشی بسیاری را همراه داشت و برخی از رسانه های اصولگرا این برکناری را سیاسی خواندند.وی مذاکره کننده ارشد ایران در مسائل و بحران‌های منطقه‌ای از جمله بحران سوریه بود

به گزارش «شایانیوز»،حسین امیرعبداللهیان  در سال ۱۳۴۳ در دامغان به دنیا آمده است ، دارای مدرک کارشناسی روابط دیپلماتیک از دانشکده وزارت امور خارجه (۱۳۷۰)، کارشناسی ارشد روابط بین‌الملل از دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران (۱۳۷۵) و دکترای روابط بین‌الملل از دانشگاه تهران است.

امیر عبداالهیان بیشتر به عنوانی دیپلماتی شناخته می شود که دارای تسلط بر مسائل منطقه‌ای و غرب آسیا است و به نظر می‌رسد با توجه به ترکیب سیاسی مجلس شورای اسلامی و نزدیکی گفتمانی امیر عبداللهیان به آنها ، برای کسب رای اعتماد از نمایندگان مجلس راه چندان سختی در پیش رو ندارد .

او در زمانی که  رئیس ستاد ویژه عراق وزارت امور خارجه بود در مذاکرات سه جانبه ایران ،آمریکا و عراق  برای تامین امنیت در این کشور همسایه حضور داشت .

در خرداد ۱۳۹۵ حسین جابری انصاری در حکمی از سوی محمد جواد ظریف به عنوان جانشین حسین امیر عبداللهیان به سمت معاون عربی و آفریقایی منصوب شد و امیر عبداللهیان  از ظریف حکم مشاور گرفت . در آن مقطع قرار بود حسین امیر عبداللهیان به عنوان سفیر جدید ایران در عمان عازم مسقط شود ولی چند هفته قبل از اعزام ، این دیپلمات ارشد  به وزیر خارجه اطلاع داد که در حال حاضر به دلیل برخی از مسائل ، امکان انجام این ماموریت را ندارد  و چند ماه بعد با پیشنهاد ظریف و تایید حسن روحانی ،"محمد رضا نوری شاهرودی "به عنوان سفیر جدید ایران راهی مسقط شد .

پس از اعلام انصراف امیرعبداللهیان از ماموریت مسقط و فعالیت کوتاه  وی به عنوان مشاور وزیر خارجه ، در مراد ۱۳۹۵، وی از سوی علی لاریحانی، رییس وقت مجلس شورای اسلامی به عنوان  دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی و مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی  انتخاب شد و در دوره مجلس یازدهم نیز  با حکم محمد باقر قالیباف، رییس مجلس  همچنان در این سمت ادامه مسئولیت داد ، او همچنین دبیرکل دبیرخانه دائمی کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین و مدیر مسئول فصلنامه گفتمان راهبردی فلسطین نیز است

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه