|

انتقادات بازنشستگان نسبت به روند همسان سازی در مجلس: ما را بازی ندهید!

جمعی از تشکل‌های صنفی مستقل بازنشستگان نیز با انتشار بیانیه‌ای مشترک اعلام کرده‌اند اجازه نمی‌دهیم احدی با زندگی بازنشستگان بازی کند.

لینک کوتاه کپی شد

در روزهای اخیر، بیش از دو هزار و پانصد بازنشسته کشور با امضای طوماری خطاب به نمایندگان مجلس، خواستار تصویب هرچه سریعتر لایحه دائمی شدن همسان‌سازی شده‌اند؛ بازنشستگان و نمایندگان آن‌ها در بیاینه‌های مکرر نسبت به از دور خارج شدن همسان‌سازی اخطار داده‌اند.

به گزارش «شایانیوز»، برای نمونه کارگروه ۳۱ نفره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در بیانیه‌ای اعلام کرده است: «نمایندگان مجلس می‌توانند به استناد قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی ماده ۱۰۰و بند ۲ با تهیه و امضای حداقل ۵۰ نفر از نمایندگان مجلس اجازه ندهند تا این لایحه از طرف مجلس به دولت بعد محول گردد. امروز وظیفه بازنشستگان سراسر کشور است که خود را مسئول بدانیم و نماینده شهر و دیار خود را قانع کنیم تا در این مقطع حساس زمانی با اولویت دادن به لایحه و تصویب کلیات لایحه همسان‌سازی دائمی بازنشستگان قبل از اتمام کار دولت دوازهم این فرصت از دست ندهیم و گرنه در آینده باید افسوس بخوریم که چرا آرام نشستیم و دست به کار نشدیم.»

اعتراض بازنشستگان به از دور خارج شدن لایحه همسان سازی

جمعی از تشکل‌های صنفی مستقل بازنشستگان نیز با انتشار بیانیه‌ای مشترک اعلام کرده‌اند اجازه نمی‌دهیم احدی با زندگی بازنشستگان بازی کند. آن‌ها نسبت به از دور خارج شدن لایحه همسان‌سازی با امضای نمایندگان مجلس هشدار داده‌اند و البته فعالان صنفی سرشناس بازنشستگان نیز بارها نسبت به عواقب این دست سوگیری‌ها موضع گرفته اند.

علی دهقان کیا (رئیس کانون بازنشستگان کارگری تهران) با بیان اینکه نمایندگان مجلس بهتر است در مقابل حقوق معیشتی بازنشستگان نایستند؛ می‌گوید: چطور ادعا می‌کنند متناسب‌سازی تورم زاست و باید متوقف شود وقتی همین الان هم دستمزد بازنشسته یک سوم خط فقر است. نمایندگان بدانند که همین امروز هم بازنشستگان از وضعیت معیشتی خود راضی نیستند و اگر قرار باشد علیه متناسب‌سازی و حقوق بازنشستگان موضعگیری شود، بازنشستگان نیز ساکت نمی‌نشینند.

معادلات را طوری کنار هم قرار داده‌اند که بازنشستگان کم درآمد که تا اندازه‌ای به احقاق حق خود امیدوار شده بودند و احساس می‌کردند می‌توانند تا حدودی وضع معیشت خود را بهبود ببخشند امروز مایوس و ناامید شده‌اند. یک بازنشسته سمنانی در ارتباط با اظهارات اخیر نمایندگان مجلس شورا و احتمال کنار گذاشته شدن دائمی شدن همسان‌سازی می‌گوید:

«گویا ما بازنشستگان را بازی داده‌اند؛ قبل از انتخابات همه جا حرف از معیشت بازنشسته و ضرورت همسان‌سازی بود؛ حالا که به زعم خودشان بازی را بُرده‌اند می‌گویند همسان‌سازی بار مالی دارد و باید متوقف شود آیا ما بازنشستگان فقط مهره‌های این بازی بوده‌ایم، مهره‌هایی در بازی شطرنج سیاستِ بزرگان؟!»

بازنشستگان همگی به مجلسِ انقلابی چشم دوخته‌اند!

امروز سبد معیشت در حداقلی‌ترین مقیاس و اندازه‌گیری، حدود یازده میلیون تومان است و دستمزد یک بازنشسته کارگری بعد از اجرای متناسب سازیِ دور دوم، به کمی بیشتر از ۴ میلیون تومان رسیده است. در چنین شرایطی اگر نمایندگان مجلس بخواهند تصویب دائمی شدن همسان‌سازی را به تاخیر بیاندازند یا آن را رد کنند، بزرگترین ظلم و بی‌عدالتی را در حق چند میلیون بازنشسته‌ی کم درآمد کشور روا داشته‌اند. از سوی دیگر، بازنشستگان همگی امروز چشم دوخته‌اند تا ببینند مجلسی که ادعای انقلابی‌گری دارد و به اسم محرومان بر سر کار آمده، با همسان‌سازی و دائمی شدن آن چه می‌کند!

منبع: ایلنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها