|

اجرای رتبه بندی معلمان به دولت بعد موکول شد؟

دولت سال 1400 رتبه بندی را به مجلس آوردند و اگر در مجلس آن را مصوب کنیم اجرای آن برای دولت بعدی است.

لینک کوتاه کپی شد

براساس آنچه پس از بررسی لایحه پیشنهادی دولت برای رتبه‌بندی معلمان، متوجه آن شدیم، معلمان بر اساس صلاحیت‌هایی همچون "صلاحیت معلمی"، "صلاحیت عمومی یا ویژگی‌های رفتاری"، " صلاحیت تخصصی" و "صلاحیت حرفه‌ای" بررسی شده و در رتبه‌های یک تا پنج قرار می‌گیرند.

شرایط کسب، ارتقا، توقف و تنزل رتبه در آیین‌نامه اجرایی این قانون تعیین می‌شود ورود به فرآیند رتبه‌بندی معلمان با حداقل 2 سال سابقه خدمت صورت گرفته و کسب رتبه‌های بالاتر مستلزم حداقل 6 سال توقف در هر یک از رتبه‌ها و کسب شرایط لازم تعیین شده در آیین نامه اجرایی قانون خواهد بود.

حداقل سابقه خدمت معلمی برای کسب رتبه‌های (4) و (5) به ترتیب (20) و (26) سال است.  تخصیص رتبه‌های پنج گانه به نحوی خواهد بود که با اجرا نظام رتبه بندی معلمان و احراز شرایط همواره حداقل (30 درصد ) از معلمان مشمول در رتبه (1)، حداقل (25 درصد) در رتبه (2)، حداکثر (20 درصد) در رتبه (3)، حداکثر (15 درصد) در رتبه (4) و حداکثر (10 درصد ) در رتبه (5) قرار گیرند.

بارها از سوی مسئولان وزارت آموزش و پرورش و نمایندگان مجلس این موضوع مطرح شده است رتبه بندی معلمان در مرحله نخست به دنبال ارتقای کیفیت نظام تعلیم و تربیت است و به ازای ارتقای رتبه معلمان افزایش حقوق هم انجام خواهد شد البته باید دید با توجه به آئین نامه تدوین شده، رتبه‌بندی معلمان تا چه اندازه خواهد توانست ارتقای کیفیت آموزش در مدارس را رقم بزند.

اجرای رتبه‌بندی بر عهده دولت بعدی

حمیدرضا حاجی بابایی؛ وزیر اسبق وزارت آموزش و پرورش و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس معتقد است آنچه تا پیش از این با عنوان رتبه بندی اجرا شده قانون مدیریت خدمات کشوری است و رتبه بندی معلمان تا امروز اصلاً اجرا نشده همچنین طبق ماده 63 برنامه ششم توسعه دولت مکلف بود از سال 96  رتبه‌بندی را به مجلس بیاورد اما از سال 96 تا سال 1400 خبری نشد و سال 1400 رتبه بندی را به مجلس آوردند و اگر در مجلس آن را مصوب کنیم اجرای آن برای دولت بعدی است.

او بر این باور است که مجلس یک موضوعی را حتماً باید مصوب کند و آن هم اینکه  نظام رتبه بندی معلمان مانند دانشگاهیان مخصوص خودشان یعنی خارج از قانون مدیریت خدمات کشوری باشد.

حاجی بابایی درباره راهکار ارتقای رتبه معلمان گفت: طبق طرح رتبه بندی که ما در سال 92 مصوب کردیم، هر منطقه آموزش و پرورش یک هیئت ممیزی خواهد داشت و معلم کلاس اول باید طرح درس را به صورت مقاله آماده و آن را به هیئت ممیزی ارائه کند، 10 نفر معلم خبره کلاس اول در این هیئت حضور دارند و معلم شروع به تدریس می‌کند، اشکالات بررسی و برای برطرف شدن گوشزد می‌شود و پس از رفع آنها معلم ارتقا می‌یابد، برای همه دروس همین روال انجام خواهد شد.

نظام رتبه بندی باید تعریف مشخصی داشته باشد یعنی مشخص باشد وضعیت نیروهای اداری، معلمان دارای مدرک فوق دیپلم و دکترا  چگونه است و در طرحی که مصوب کردیم همه معلمان در رتبه مربی قرار می‌گیرند و در صورت تمایل می‌توانند خود را به دوره‌های بالاتر ارتقا دهند.

لایحه دولت نیاز به کار بسیار دارد

حاجی بابایی درباره لایحه رتبه‌بندی معلمان ارائه شده توسط  دولت گفت: اگر قرار باشد این لایحه را مصوب کنیم مصوب نشود خیلی بهتر است، لایحه دولت 5 رتبه را تعریف کرده است با عناوینی همچون معلم برتر و... اما مشکلی از معلمان برطرف نمی‌کند، این رتبه بندی نیست و قانون مدیریت خدمات کشوری است که معلمان را در 5 طبقه تعریف می‌کند که هر 6 سال یکبار امکان ارتقای رتبه دارند.کلیات لایحه رتبه بندی را مصوب کردیم تا با تغییر دولت از دست نرود البته معتقدم لایحه جای کار بسیاری دارد و در حقیقت جعبه‌ای خالی است که داخل آن باید پُر شود، باید با دولت بعدی در اینباره توافق کنیم.

همچنین طبق اعلام نمایندگان مجلس، در جریان بررسی ماده 2 این لایحه در کمیسیون آموزش تصمیمی مهم اتخاذ شد تا بر این اساس تمامی نیروهای آموزشی که در بخش اداری آموزش و پرورش فعال هستند نیز شامل قانون رتبه بندی معلمان شوند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه