|

(عکس) پایان تلخ ناو خارک؛ ناو ارتش در دریای عمان غرق شد

ناو خارک؛ غول ۳۳هزار تنی نیروی دریایی ارتش ایران بود که در دل دریا، آتش گرفت.

لینک کوتاه کپی شد

 روز گذشته ناو پشتیبانی خارک نیروی دریایی ارتش جمهوری سلامی ایران بعد از بازگشت از ماموریت دریانوردی در حوالی بندر جاسک دچار حریق شد و علی رغم همه تلاش های برای اطفا حریق، ناو خارک غرق شد.

آنطور که روابط عمومی منطقه دوم دریایی ارتش در اطلاعیه رسمی خود گفته است سرنشیان این ناو که دانشجویان نداجا نیز جزو آنها بوده‌اند قبل از غرق شدن خارک از آن خارج شده و همگی در سلامت هستند و این حادثه بدون تلاف جانی بوده است. مسئول روابط عمومی منطقه دوم نداجا اما می‌گوید 20 نفر از کارکنان ناو دچار سوختگی جزئی شده‌اند.

هنوز هیچ منبع رسمی علت اصلی بروز حادثه را عنوان نکرده‌ است  اما برخی منابع دلیل بروز حادثه را آتش سوزی در برخی سامانه‌های داخلی ناو خارک عنوان کرده‌اند.

سوختن ناو خارک

از ناو خارک چه می دانیم؟

ناو تدارکاتی و بالگرد بر خارک به سفارش نیروی دریایی ارتش در سال 1356 در انگلیس ساخته شد  و هفت سال بعد و در اثنا دفاع مقدس به نیروی دریایی ارتش تحویل شد. البته نداجا دوفروند از این ناو را به انگلیس سفارش داده بود که کشور سازنده به دلیل تحریم‌های تسلیحلاتی علیه ایران از تحویل دومین فروند این ناو به نیروی دریایی خودداری کرد.

تا قبل از رونمایی از ناوبندر مکران، ناو خارک با 33 هزار تن وزن بزرگترین ناو تدارکی غرب آسیا و تنها ناو ایرانی با سیستم پیشران دیگ بخار بود. این ناو مجهز به آشیانه حمل بالگرد ضد زیردریایی SH3-D هم بود.ناو خارک با طول 207 متر، عرض 26.5 متر می‌توانست با سرعت 39.8 کیلومتر بر ساعت حرکت کند.

1400031211140368822896204

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها