|

علت درگذشت دکتر اسماعیل خویی چه بود؟ + بیوگرافی

دکتر اسماعیل خویی شاعر معاصر و عضو کانون نویسندگان ایران، که در بستر بیماری بود، امروز چهارم خرداد در لندن از دنیا رفت.

لینک کوتاه کپی شد

دکتر اسماعیل خویی شاعر مشهدی در بیمارستانی در لندن درگذشت. اسماعیل خویی شاعر معاصر و عضو کانون نویسندگان ایران، بود. این شاعر که در بستر بیماری بود، امروز (چهارم خردادماه ۱۴۰۰) در لندن از دنیا رفت. به گفته دخترش، او از روز جمعه (۳۱ اردیبهشت‌ ماه) و در پی ذات‌الریه شدید در بیمارستان بستری شده بود.

بیوگرافی اسماعیل خویی

اسماعیل خویی متولد ۹ تیر ۱۳۱۷ در مشهد بود. خویی دوره‌های ابتـدائـی و متوسطه را در مشهـد گذراند‌ و درسال ۱۳۳۶ برای ادامـه‌ تحصیل به تهران رفت‌. پس‌ از فارغ التحصیل شدن از دانش‌سرای‌ عالی به انگلستان رفت‌ و در دانشگاه لندن در رشته‌ فلسفـه‌ دکترا گرفت‌. خویی پس‌از بازگشت از انگلیس‌ در تهران‌ اقامت گزید‌ و تا قبل از این که از سوی ساواک ممنوع‌التدریس‌ شود‌، در دانشگاه تربیت معلم به آموزش‌ پرداخت‌.  ‌در همین  سال ها، با یکی از هم کلاسی های خود در دانشگاه لندن که بانویی ایتالیایی به ‌نام ” فـرانکا گالّیّ یو” بود ازدواج کرد. برآیند این ازدواج که بعدها به جدایی انجامید دو فرزند ‌بود. نتیجه ی ازدواج دوم خویی (با خانم رکسانا صبا) که همچون ازدواج نخست او  ناموفق بود دو فرزند می باشد.

خویی در سال ۱۳۳۵ اولین مجموعه‌ اشعارش‌ را در مشهد چاپ کرد از چاپ کردن این مجموعه که از قضا مورد بحث و بررسی هم قرار گرفته بود، بزودی پشیمان شد و دفتر دوم اشعارش‌ را نیز با شکی که ‌نتیجه‌ همان پشیمانی بود به چاپ نسپرد. کارنامه‌ نزدیک به پنجاه ‌ساله‌ خویی در سر و کار داشتن با شعر، در تاریخ ادبیات امروز پارسی به او جایگاهی ارجمند داده است‌. 

او پس از انقلاب در سال ۱۳۶۳ از ایران به لندن رفت و با ادامه فعالیت‌های سیاسی‌اش شعرش هم بیشتر رنگ سیاسی به خود گرفت. از آثار اسماعیل خویی می‌توان به «بر خنگ راهوار زمین»، «بر بام گردباد»، «از صدای سخن عشق»، «ما بودگان»، «نهنگ در صحرا»، «جهان دیگری می‌آفرینم» و ... اشاره کرد. 

اشعار خویی در کشورهای مختلف و به زبانهای انگلیسی، روسی، فرانسه، آلمانی، هندی و اوکراینی ترجمه شده‌اند. او همچنان با تسلطی که به زبان انگلیسی داشت، به این زبان نیز اشعاری سروده است و نخستین شاعر ایرانی است که جایزه روکرت درکوبرگ را در سال ۲۰۱۰ از آن خود کرده است. خویی در سال ۱۳۶۳ از ایران مهاجرت کرد و از آن زمان در لندن زندگی می‌کرده است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها