|

یک کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه پیش بینی کرد:

بازارهای بورس و طلا در مسیر رشد/ دلار تا پایان امسال گران می شود

یک کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه اعلام کرد: بازار سرمایه فعلا در ثبات به مسیر خود ادامه می دهد و صعود و نزول آنچنانی در این بازار اتفاق…

لینک کوتاه کپی شد

امیر حسین نام آور در گفت و گو با شایانیوز با اعلام این خبر درخصوص تاثیرات برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و مذاکرات وین بر بازار سرمایه تصریح کرد: هرچند رسانه ها در صدد مثبت سازی جو حاکم بر بازار برآیند، اما سرمایه گذار باهوش است و دیگر به سیاست های پولی و مالی اعتماد ندارد و نیاز است یک دولت مردمی پای کار بیاید که دید مردم را اصلاح کند و این اعتماد از دست رفته را بازگرداند که این هم زمانبر است.

وی با تاکید بر اینکه مذاکرات وین به شدت نرخ دلار را تحت تاثیر قرار می دهد و دلار هم بر بازار سرمایه اثر می گذارد، افزود: یعنی اگر تپش فزآینده بودن نرخ دلار را از آن بگیریم، آثار کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت را در کشور رقم می زند و در کوتاه مدت نمی توانیم توقع کاهش قیمت دلار را داشته باشیم و متعاقبا نرخ تاثیر بسیاری از شرکت های صادراتی پایین بیاید، اما سودآوری آنها بالا برود. بلکه سودآوری آنها هم پایین می آید، چون عملا تپش تورم بازار گرفته می شود و به حالت اقتصادی و درست خود بر می گردد.

نام آور تاکید کرد: البته نه به این ترتیب که شما هر سهمی در بازار بورس تهران بخرید، با 10 درصد رشد همراه باشد. حالت درست و اقتصادی به این معنا که شرکت ها در دوره های سه ماهه سودآوری داشته باشند و در صورت های مالی خود را نشان دهد. حال برخی می توانند قبل از انتشار صورت های مالی و برخی نیز بعد از مطالعه آنها خریداری کنند.

چالش های بازار سرمایه

وی با بیان اینکه ما از فضای آشفته خارج می شویم و بازار آرام می گیرد، به چالش های کنونی بازار سرمایه اشاره کرد و ادامه داد: از جمله این چالش ها اعتماد مردم و سرمایه گذاران، عدم پمپاژ جریان نقدینگی از سوی دولت، فروش آبشاری سهامداران عمده، گرفتن تپش فزآینده دلار که هنوز بوی صعود آنچنانی نمی دهد، اشاره کرد.

این فعال بازار سرمایه در پیش بینی خود از قیمت دلار تا پایان امسال گفت: نرخ دلار تا پایان سال جاری به 28 تا 30 هزار تومان می رسد که این در میان مدت تاثیر مثبتی برای بازار سرمایه به همراه دارد.

وی درخصوص دلایل افزایش نرخ دلار توضیح داد: اولا سیاست های ورودی دولت در بخش دلار روشن و شفاف نیست و دوما ذخایر بانک مرکزی آنقدر نیست و ما هر روز برای اینکه بتوانیم سامانه نیما را پوشش دهیم، با درگیری های زیادی مواجهیم. مضاف بر اینکه هنوز شرایط فضای سیاسی ما مشخص نیست و اگر این فضا آرام نگیرد، فروش نفت ما تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. بنابراین با نگاهی به سیاست های کلان در می یابیم که چندان نمی توانیم دلار را در نرخ 20 هزار تومان حفظ کنیم.

نام آور همچنین درخصوص پیش بینی قیمت طلا تصریح کرد: نرخ طلا متاثر از دو آیتم اونس جهانی و قیمت دلار در داخل ایران است و قطعا اگر یکی از این دو پارامترها رشد کند، نرخ طلا هم بالا می رود.

برگزاری انتخابات اوضاع اقتصادی را بهبود نمی بخشد

وی درخصوص تاثیر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بر فضای اقتصادی کشور گفت: قطعا نتیجه برگزاری انتخابات، یک اقتصاد سالم نخواهد بود. اینکه ما رییس جمهوری داشته باشیم که هم افزایی داشته باشد و بر پایه چارچوب های اقتصادی کسب و کار را رونق و بیکاری را کاهش دهد و از لحاظ ارزش پولی رونق دهد و پایه پولی ما را کاهش دهد، باعث می شود که آرامش به کشور برگردد و برگزاری انتخابات به تنهایی دلیلی بر بهبود اوضاع نیست.

این فعال بازار سرمایه همچنین با اشاره به اینکه تاثیرات برجام در میان مدت ملموس است و در کوتاه مدت تاثیری به دنبال ندارد، پیشنهاد کرد: مردم به نمونه های قبل توجه و دقت کنند که دفعه قبل وقتی برجام امضا شد، قیمت دلار حدود 10 تا 15 درصد ریزش داشت و چقدر ماندگار بود. بنابراین نباید تصور کنند که قیمت دلار به 10 هزار تومان برمی گردد.

به گفته وی، قیمت دلار از یکسری پارامترهای اقتصادی تبعیت می کند و باید دید که برگشت به برجام چقدر و چه زمانی منابع مالی برای ما آزاد می کند و روال جابه جایی پول ما به چه ترتیب خواهد بود و چگونه به دست ما می رسد. چون ما اکنون حتی در واردات دارو به کشور به دلیل عدم امکان جابه جایی پول با مشکل مواجهیم.

نام آور ادامه داد: باید دید که آیا ما مجبور می شویم این پول های آزاد شده را با ارزش کمتر در آنسوی مرزها خرج کنیم و آیا این پول ها تبدیل به تهاتر با بانک مرکزی می شود و به طور نمونه دولت برای عدم افزایش پایه پولی، از بانک مرکزی مطالبه پول کند و به جای آن، پولی را در خارج از کشور برای بانک مرکزی آزاد کند و به این ترتیب کلاه نادرست اقتصادی بر سر پایه پولی بگذارد.

وی اضافه کرد: این اقدام هرچند رشد پایه پولی را به همراه دارد، اما در صورت مالی بانک مرکزی تغییری ایجاد نمی کند. هر مبلغی که بانک مرکزی به دولت بدهد، آن را پس می گیرد، با این تفاوت که در ایران می دهد و در خارج از کشور پس می گیرد که عملا پول دریافت شده در خارج از کشور به دردش نمی خورد، اما پولی که از بانک مرکزی خارج می شود، منجر به افزایش پایه پولی می شود.

این کارشناس اقتصادی در پایان تاکید کرد: به هر حال برجام اگر به طور واقعی محقق شود، در این صورت می تواند تا حدودی قیمت دلار را کنترل کند، اما نه اینکه آن را به 10 هزار تومان برساند؛ چون قیمت تمام شده دلار بسیار بالاتر و در حدود قیمت 20 هزار تومان است.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها