|

اجاره‌نشین‌ها منتظر باشند: نرخ اجاره تیر مشخص می‌شود

امسال هم با اتمام ماه رمضان فصل جابه‌جایی و نقل و انتقالات آغاز می‌شود.

لینک کوتاه کپی شد

امسال با توجه به کاهش چشم‌گیر فایل‌های اجاره بسیاری از مستاجران با مشکلات بسیار زیاد از جمله کمبود واحدهای اجاره ای و همچنین افزایش نرخ های اجاره روبرو شده اند.

سال گذشته با توجه به اینکه ابتدای شیوع ویروس کرونا بود و ترس مردم از این ویروس ناشناخته بیشتر بود بسیاری از مستاجران با مشکلات بسیار شدید کمبود فایل‌های اجاره روبه‌رو بودند که همین خود باعث شد دولت و ستاد ملی مقابله باکرونا تمهیداتی برای بازار اجاره در نظر گرفتند به طوری که اقدام به تمدید قرار دادهای اجاره تا سه ماه بعد از سفید شدن وضعیت کرونا را دادند و از سوی دیگر سقف اجاره برای بازار مسکن در نظر گرفتند که همین تا حدودی از التهاب‌های بازار اجاره کاست.

سامانه املاک و اسکان به مستاجران کمک می‌کند؟

امسال هم با اتمام ماه رمضان فصل جابه‌جایی و نقل و انتقالات آغاز می‌شود و مستاجران هم خود دوباره با مشکل کمبود فایل برای اجاره روبه‌رو می‌شوند که البته امسال با سال گذشته تفاوت‌هایی دارد به طوری که با راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان و ثبت‌نام سرپرستان خانوار در این سامانه، شاید عرضه واحدهای مسکونی در این بخش افزایش یابد اما بعید به نظر می‌رسد که این طرح به عمر بازار اجاره امسال برسد بنابراین باز هم بازار اجاره امسال شاهد التهاب‌هایی خواهد بود.

در سال گذشته دولت علاوه بر تعیین نرخ اجاره، اقدام به پرداخت تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی به مستاجران کرد که همین خود تا حدودی از التهاب بازار مسکن کاست اما برای بازار اجاره امسال فعلا هیچ خبری از پرداخت تسهیلات به مستاجران و همچنین تعیین سقف اجاره نیست.

کاهش قیمت در بازار مسکن واقعی است؟

برخلاف برخی گزارش‌های میدانی، مصطفی قلی‌خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشوری، با بیان اینکه بازار اجاره امسال به سمت آرامش در حرکت است، گفت: امیدواریم با بهبود وضعیت اقتصادی کشور قیمت‌ها در ابن بخش به سمت کاهش هدایت شود.

او ادامه داد: با توجه به آنکه امسال در بازار خرید و فروش شاهد کاهش قیمت‌ها هستیم بنابراین بازار اجاره هم به تبعیت از آن به سمت نزول قیمتی در حرکت است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیان کرد: آمارهای کف قیمتی در مناطق مختلف نشان می‌دهد که قیمت‌ها در این بازار به سمت نزول قیمتی در حرکت است و امیدواریم این روند کاهش قیمتی همچنان ادامه داشته باشد.

همچنین محمد اسلامی، وزیر راه وشهرسازی گفت: در حال حاضر اقدامات در بخش مسکن و اجاره اثر گذار بوده و قیمت ها در بازار مسکن رو به کاهش بوده است.

اسلامی بیان کرد: شرایط بازار مشخص است و تغییراتی که در بحث نرخ طلا و ارز رخ داده به طور ملموسی در بازار مسکن و سایر بازارها، نشانه‌های آن ظهور کرده و ما می‌توانیم نتایج آن را ببینیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در بحث اجاره و قراردادهای آن هر مستاجری که واحد مسکونی را در سال گذشته اجاره کرده امسال هم می‌تواند آن را تمدید کند، افزود: قراردادهای اجاره و میزان افزایش آن از ۱۳۹۹ به ۱۴۰۰ در دستور کار است و ستاد ملی مقابله با کرونا در زمان سالگرد تعیین نرخ اجاره بها قیمت آن را اعلام می‌کند.

او یادآور شد: این شرایط در بخش اجاره تنها مربوط به واحدهای مسکونی است و مشمول واحدهای تجاری نمی‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها