|

آخرین اخبار حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی + جزئیات

حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اعلام شد

لینک کوتاه کپی شد

 براساس اعلام سازمان تامین اجتماعی حداقل حقوق بازنشستگان این سازمان حدود چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تعیین شده، اما بازنشستگان نسبت به این مبلغ اعتراض دارند آنها می‌گویند با وجود تورم بالا این حقوق جوابگو نیست.

رئیس سازمان تامین اجتماعی اعلام کرده که با اعمال طرح متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان این سازمان با بازنشستگان لشگری و کشوری، حقوق بازنشسته‌ای که حداقلی‌بگیر بوده، ۳۰ سال خدمت کرده و همسر و دو فرزند دارد حدود چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.

به گفته او این افزایش در حقوق فروردین که از هفته آینده پرداخت می‌شود اعمال شده، اما بازنشستگان از این میزان افزایش حقوق ناراضی هستند و می‌گویند با این تورم و افزایش قیمت‌ها این میزان متناسب‌سازی جوابگوی هزینه‌های خانواده‌های بازنشستگان نیست.

جزئیات دور جدید همسان سازی حقوق بازنشستگان

رئیس سازمان برنامه و بودجه، با بیان اینکه، اعتبار کافی برای یکسان‌سازی حقوق بازنشستگان تعیین شده، گفت:۹۰هزار میلیارد تومان در بودجه ۱۴۰۰ برای بازنشستگان تامین اجتماعی لحاظ شده است.

محمدباقر نوبخت، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: برای یکسان‌سازی حقوق بازنشستگان در سال 1400 اعتبار کافی در نظر گرفته شده و نه تنها مشکلی در این رابطه برای بازنشستگان لشکری و کشوری وجود ندارد، بلکه برای تامین اجتماعی هم این کار انجام شده است.

به گفته این مقام مسئول، گرچه متناسب‌سازی حقوق عده‌ای از بازنشستگان در مردادماه 99 به صورت افزایش حقوق انجام شد، اما احکام این متناسب‌سازی را توانستیم مجدداً یکبار در اواخر اسفند و اکنون هم برای سال 1400 برای همه آنان اصلاح کنیم.

از مهر سال 99 حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری بر طبق فرمول 90درصد به سرانجام رسید یعنی اینکه هر بازنشسته باید حداقل 90 درصد حقوق شاغل هم طبقه و همتراز خود را دریافت کند.

گفتنی است، بیش از 90 هزار میلیارد تومان هم در بودجه سال 1400 برای بازنشستگان مشمول تامین اجتماعی لحاظ  شده است.

نظر بازنشستگان درباره افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

«این حقوق بدرد ۲۰ سال پیش میخوره، نه الان که ثانیه ای قیمتابالامیره،»

«با توجه به تورم اصلا خبر خوبی نبود پس قضیه همسان سازی چیشد این ۲۶۰۰ یا ۲۸۰۰ کف حقوق تعیین شده بود لطفا تجدید نظر کنید»

«بیچاره بازنشسته های تامین اجتماعی و کشوری و لشگری قیمت اجناس سرسام آور بالا میرود ولی حقوق بازنشسته ها لاک پشتی . شاغلان هم اضافه کار و کارانه و ماموریت و … میگیرند ولی باز هم نمیتوانند زندگیشان را بگذرانند.»

«چه قول و وعده هایی که نشنیدیم! ۴میلیون و ۲۰۰هزار تومن؟ فقط ۳۰۰هزار تومن متناسب سازی؟»

«من از کار افتاده هستم و حداقل حقوق را میگیرم این حقوق کفاف زندگی منا نمیده اگر جسما سالم بودم ۳۰ سال کار میکردم آیا این انصافه؟؟؟»

«نه بابا جان ما باین حقوقها چهارتومن نمیتونیم زندگی کنیم مستآجر که هستیم دختردار هستیم بیمارمیشیم مهماندار که هستیم پس باین حساب حقوق زیر ۸میلیون تومان اصلآ فایده ایی برای ما مستمری بگیران یا بازنشستگان نداره باید فکر اساسی انجام بدین»

۳۹ درصد افزایش حقوق چه شد؟

بازنشستگان انتظار دارند که ۳۹ درصد افزایش حقوق سالانه نیز به این مبالغ اضافه شود، در واقع آنها می‌گویند این افزایش حقوقی که روی حقوق آنها اعمال شده فقط به خاطر متناسب‌سازی است و باید ۳۹ درصد دیگر نیز اضافه شود.

«پس ۳۹ درصد چی شد؟»

«افزایش ۳۹ درصدی حقوق به تنهایی بیشتر از این عددی که اعلام کردید میشه. پس تکلیف همسانسازی چه شد.»

«پس تکلیف متناسب سازی کجاس ۳۹ درصد حقوقیه که درشورای عالی کار برا کارگرا اضافه شده همین افزایش باید برای بازنشسته ها هم بدونه درنظرگرفتن همسان سازی باید اعمال بشه اول باید افزایش سالیانه اعمال بشه»

«با لحاظ کردن ۳۹ درصد به تنهایی میزان حقوق از این عدد بیشتر می‌شود پس تکلیف همسان سازی چه شد»

«به فریاد باز نشسته های تامین اجتماعی برسید اول قرار بود ۳۹ درصد اضافه بشه بعد از آن متناسب سازی شود.»

اگر قرار باشد حقوق بازنشستگان ۳۹ درصد دیگر افزایش یابد، حداقل حقوق یک بازنشسته حداقل بگیر، با ۳۰ سال خدمت، دارای همسر و دو فرزند باید حداقل شش میلیون تومان ماهانه در امسال دریافت کند اما آنطور که مسئولان سازمان تامین اجتماعی می‌گویند هم متناسب‌سازی و هم افزایش حقوق سالانه انجام شده است و قرار نیست افزایش دیگری روی حقوق‌های بازنشستگان این سازمان اعملا شود.

نحوه دریافت حکم افزایش حقوق بازنشستگان / حقوق فروردین کی واریز می‌شود؟

حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی طی سال‌های گذشته فاصله معناداری با حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری داشت که موجب اعتراض بازنشستگان تامین اجتماعی بود.

در اسفند اعلام شد که از طریق وصول بخشی از مطالبات سازمان اجتماعی از دولت حقوق بازنشستگان این سازمان با دیگر بازنشستگان متناسب‌سازی می‌شود و مبلغ ۱٫۲ میلیون تومان نیز در پایان اسفند گذشته به عنوان معوقات شش ماهه دوم سال ۹۹ واریز شد.

حالا قرار است متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در فروردین اعمال شود و رئیس این سازمان اعلام کرده که از امروز امکان صدور احکام جدید افزایش حقوق بازنشستگان وجود دارد.

برای دیدن این احکام بازنشستگان ابتدا باید در سامانه تامین اجتماعی ثبت‌نام کنند، در این مرحله حتما باید شماره تلفن همراه وارد شده صرفاً متعلق به شخص بازنشسته باشد.

پس از انجام ثبت‌نام فرد و کسانی که از قبل ثبت‌نام کرده‌اند برای دیدن احکام جدید پس از ورود به سامانه تامین اجتماعی به آدرس «https://tamin.ir/» و در پایین صفحه اول وارد بخش «حکم مستمری‌بگیران» شوند.

بازنشستگان همچنین می‌توانند روی لینک «https://account.tamin.ir/auth/login» کلیک و دو گزینه «کد ملی» و «گذرواژه» خود را وارد کنند.

حقوق‌ بازنشستگان تامین اجتماعی در ماه‌های گذشته معمولا از دهه سوم هر ماه بر اساس جدول زمان‌بندی مبتنی بر حروف الفبا واریز شده، آنطور که سالاری گفته در فروردین نیز حقوق‌ها با زمان‌بندی معمول و مشابه ماه‌های گذشته پرداخت می‌شود.

بنابراین از پایان این هفته یا از ابتدای هفته آینده فرایند واریز حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی انجام می‌شود.

پیگیری جدی همسان‌سازی حقوق بازنشستگان توسط دیوان محاسبات

دیوان محاسبات اعلام کرد که موضوع همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را به صورت جدی پیگیری می کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از دفتر روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان که در احکام بودجه ۱۴۰۰ درج شده، به عنوان یکی از موضوعات دارای اولویت در دستور کار دیوان محاسبات قرار گرفته است.

این یکی از تصمیمات بزرگ قانون بودجه سال جاری بوده که باید تا انجام نهایی و رسیدن به دست بازنشستگان به بهترین نحو صورت گیرد و در این باره، دیوان محاسبات تا کسب نتیجه به نفع بازنشستگان، موضوع را مورد پیگیری و نظارت جدی قرار خواهد داد.

دیوان محاسبات یکی از نهادهای وابسته به مجلس شورای اسلامی است که وظیفه نظارت بر همه فرایندهای مالی کشور را بر عهده دارد و به عنوان بازوی نظارتی مجلس عمل می‌کند.

صدور احکام جدید حقوق بازنشستگان تأمین ‌اجتماعی، امروز و فردا

حسن صادقی در خصوص صدور احکام جدید حقوق متناسب سازی شده بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی گفت: حقوق بازنشستگان ما اگر بیشتر از بازنشستگان صندوق‌های لشکری و کشوری نباشد، کمتر از آن‌ها نیز نخواهد بود.

وی گفت: بازنشستگانی که سال گذشته حداقل حقوق ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را دریافت می‌کردند حقوقشان بالای ۴ میلیون تومان خواهد بود و متوسط بگیرها نیز بالای ۵ میلیون تومان دریافت می‌کنند.

صادقی افزود: هفته گذشته جلسه‌ای با مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی و کانون‌های بازنشستگان داشتیم و درباره شیوه‌های متناسب سازی حقوق بازنشستگان صحبت و قرار شد حقوق‌های بازنشستگان ما همانند بازنشستگان لشکری و کشوری در همه سطوح افزایش پیدا کند.

وی گفت: سازمان تأمین اجتماعی مشکلی که با صندوق‌های دیگر دارد، این است که افراد زیرپوشش ما سوابق مختلفی دارند از مستمری بگیر، فوت شده، از کارافتاده و … تا سایر بازنشستگانی که با قوانین حمایتی مجلس تحت پوشش قرار گرفته‌اند، به همین دلیل نمی‌توانیم فرمول خاصی برای بازنشستگانمان تعریف کنیم در حالی که بازنشستگان صندوق‌های لشکری و کشوری با قبل هیچ تفاوتی نداشته‌اند، اما در تأمین اجتماعی بسیاری از مشاغلی که در گذشته بوده‌اند، هم اکنون وجود ندارند که بخواهیم آن‌ها را متناسب سازی کنیم و همین کار ما را به مراتب سخت‌تر از آن‌ها می‌کند و ناگزیر هستیم تأمین اجتماعی را با صندوق‌های دیگر تطبیق دهیم و فرمولی ارائه دهیم که کپی برداری شده از آن‌ها باشد.

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری افزود: دولت در ماه‌های آخر فعالیت خود تحرک خوبی انجام داده و مجلس نیز حمایت کرده و امیدواریم با پشتوانه سرمایه گذاری ۸۹ هزار میلیارد تومان بتوانیم در جهت افزایش حقوق بازنشستگان تحت پوشش اقدامات مؤثری انجام دهیم.

وی تصریح کرد: قرار بود تا نیمه فروردین افزایش حقوق بر مبنای متناسب سازی تعیین شود و به همین دلیل امروز و فردا این افزایش‌ها مشخص و احکام صادر خواهد شد و به گفته مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی، یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی که آخرین روزهای سال گذشته به حساب بازنشستگان واریز شد، از آن‌ها کسر نخواهد شد و حقوق فروردین امسال نیز بر اساس احکام جدید افزایش می‌یابد.

 • ناشناس ارسالی در

  دروغگو تر از صادقی در جهان نیست.
  شما بیا بازنشسته های تامین رو تفکیک کن.اونایی که 30 سال کامل و بیشتر دارن رو 90 درصد شاغلین کن.
  برای مابغی هم طبق فرمولی که میگین زیاد کنین.
  این که دیگه سواد و مدرک نمیخواد

 • گوسفند ارسالی در

  بنظر من . ما ایرانیها یک موشت گوسفندیم که دارند با زور به ما حکومت می کنند که هر کاری که دلشون میخواد با ما می کنند . وگرنه با مردمش اینجوری رفتار نمی کردن . اینقدر هر روز با دروغ ما رو اینور و انور نمی کردن .

 • ناشناس ارسالی در

  تامين اجتماعى كارى كرد كه من از تحت پوشش بودن خودزير نظر تامين اجتماع خجالت مؤكشم

 • ازکارافتاده تامین اجتماعی ارسالی در

  ایامثل سال گذشته حقوق ازکارافتاده هابرحسب سابقه اضاف میشه؟اگه اینطورباشه که ول معطلیم ولی طبق گفته های دروغی خودمسولین که ازکارافتاده حقوق ومزایای یه سی سال سابقه راداره ای کاش یکباربرای همیشه وجدان کاری داشتند که حق هرکس رابدهنداگه درست انجام بدن اجرکم من الله ولی درغیراینصورت سزای انهابه خداوندمنان

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها