|

قیمت کوک پیانو بر چه اساس و ساختاری تعیین می شود؟

کوک پیانو یکی از مهم ترین امور برای مراقبت از ساز و سالم نگه داشتن آن است که باید توسط متخصصان با تجربه و ماهر انجام شود.

لینک کوتاه کپی شد

بسیاری از نوازندگان و هنرجویان پیانو، زمانی که قصد کوک کردن پیانو خود را دارند، با معضل قیمت کوک پیانو مواجه می شوند و نمی دانند که عرف قیمت کوک ساز چقدر است و چگونه تعیین می شود! باید بیان شود که کوک پیانو یکی از مهم ترین امور برای مراقبت از ساز و سالم نگه داشتن آن است که باید توسط متخصصان با تجربه و ماهر انجام شود. معمولا برای قیمت کوک پیانو فاکتور های بسیار متفاوت و مهمی وجود دارد که تمامی تکنسین های با تجربه بر اساس آن به انجام کوک پیانو می پردازند. در ادامه به بررسی کوک پیانو و عوامل موثر بر قیمت کوک پیانو خواهیم پرداخت. 

کوک پیانو:

قبل از آن که به بررسی کوک پیانو بپردازیم، باید اشاره کنیم که پیانو ها به صورت کلی به دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

 1. • پیانو های آکوستیک
 2. • پیانو های دیجیتال 

  پیانوهای آکوستیک در واقع همان پیانوهایی هستند که سالیان پیش توسط بارتولومئو کریستافوری ساخته شد. این پیانوها از هزاران هزار قطعه مکانیکی تشکیل شده است که به هنگام نواختن پیانو، تمامی این قطعات بزرگ و کوچک دست به دست یک دیگر می دهند تا صدای دل نشین ساز به گوش شما برسد. در واقع زمانی که از کوک پیانو سخن به میان می آید، منظور همان کوک پیانو آکوستیک است. قطعات پیانو آکوستیک بسیار حساس هستند و بعد از مدتی نوازندگی، نیاز به رسیدگی دارند، به همین دلیل است که کوک پیانو آکوستیک از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و باید توسط تکنسین های ماهر انجام شود. 

چند سالی است که پیانوهای دیجیتال انقلابی برپا کرده اند و طرفداران خاص خود را نیز دارد! در کل می توان بیان کرد که پیانوهای دیجیتال نوعی کیبورد هستند که با پیشرفت علم و تکنولوژی این کیبورد ها به شکل پیانو در آمده و در اختیار نوازندگان این ساز قرار گرفته است. باید بیان شود که انقلاب فن آوری پیانو دیجیتال در تکنولوژی سمپلینگ آن است و این تکنولوژی بسیار خاص، شامل ضبط صدای یک پیانوی واقعی در حال نواختن است! این موضوع بدان معنا است که پیانو دیجیتال، یک نت را با داینامیک های مختلف اجرا کرده و آن را ضبط می نمایند.

ممکن است که این سوال به ذهنتان خطور کند که آیا کوک پیانو برای پیانو های دیجیتال نیز انجام خواهد گرفت؟!

قطعا خیر! کوک پیانو دیجیتال موضوعی غیر قابل بحث است، به دلیل آن که پیانوهای دیجیتال از قطعات مکانیکی ساخته نشده اند ( از قطعات الکترونیکی طراحی و ساخته شده اند ) به همین دلیل کوک پیانو دیجیتال ناملموس است. در حالت کلی زمانی که از کوک پیانو صحبت می شود، منظور کوک پیانو آکوستیک است نه کوک پیانو دیجیتال! 

 

کوک پیانو

 

حال که درباره کوک پیانو آکوستیک و کوک پیانو دیجیتال سخن به میان آمد، قطعا این سوال در ذهن شما نقش بسته است که کوک پیانو چیست؟

برای پاسخ به این سوال باید بیان شود که کوک پیانو،  به معنای تنظیم پیانو است. اگر شما نوازنده پیانو آکوستیک باشید حتما با این موضوع مواجه شده اید که پس از مدتی نوازندگی صدای دل نشین پیانو کمی تغییر می کند و دیگر مثل قبل نیست. حال برای آن که بتوان صدای زیبای پیانو را بازگرداند، باید عملیات کوک پیانو را برای ساز انجام داد! 

همان گونه که می دانید، پیانو از 88 کلاویه یا کلید تشکیل شده است که در داخل بدنه پیانو هر کدام از این کلاویه ها به سه رشته سیم متصل هستند. و یک سر این رشته سیم ها به پین هایی متصل می باشند. حال برای آن که کوک پیانو را انجام دهیم، لازم است که با استفاده از آچار های مخصوص به شل کردن یا سفت کردن این پین ها بپردازیم. می توان اذعان داشت که کوک پیانو به منظور ایجاد هماهنگی بین سیم ها بوده و رساندن فرکانس سیم های پیانو به فرکانس مرجع است. این کار به وسیله چرخاندن گوشی های پیانو یا همان پین های ساز انجام می گیرد. چرخاندن پین ها باعث ایجاد هماهنگی بین سیم های پیانو می شود تا صدایی دل نشین و زیبا از ساز شما خارج شده و شما از صدای ساز خود لذت ببرید. 

چرا کوک پیانو آکوستیک مهم است؟

همان طور که اشاره داشتیم، پیانو آکوستیک یک وسیله مکانیکی است که از هزاران قطعه مکانیکی تشکیل شده است. ( پیانو آکوستیک به صورت حداقل شامل 6000 الی 7000 قطعه مکانیکی است. ) تمامی این قطعات باید به صورت هماهنگ با یک دیگر کار کنند تا چکش های موجود در ساز به سیم های آن ضربه بزند و صدای دل نواز ساز به گوش ما برسد. حال نکته بسیار مهمی که وجود دارد، کوک پیانو آکوستیک است. به دلیل آن که کوک پیانو سلامت ساز شما را تضمین می نماید. البته این موضوع بدان معنا نیست که فقط با انجام کوک پیانو آکوستیک، دیگر سازی سالم خواهیم داشت! شما باید علاوه بر کوک پیانو نکات بسیار مهم دیگری را نیز رعایت فرمایید تا سلامت سازتان حاصل شود. این نکات بسیار مهم را به صورت زیر اشاره خواهیم کرد:

 • 1. از ضربه زدن به ساز خود بپرهیزید.
 • 2. کوک پیانو را به تکنسین های ماهر در این زمینه بسپارید و هرگز افراد آماتور را برای انجام کوک ساز خود انتخاب نکنید.
 • 3. از قرار دادن وسایل تزیینی بر روی ساز خود جدا اجتناب کنید.
 • 4. مکانی ثابت و مناسب را برای ساز خود انتخاب نمایید.
 • 5. قرار دادن گیاهانی مانند دیفن باخیا در کنار ساز می تواند برای پیانو شما مفید باشد و ... 

از جمله امور دیگری که می تواند در سلامت ساز شما تأثیر بسزایی داشته باشد، رگلاژ پیانو است. رگلاژ پیانو به معنای رفع عیوب جزئی پیانو است که در حفظ سلامت ساز مهم است. به عبارت دیگر می توان اذعان داشت که به میزان کردن اکشن پیانو به حالت کارخانه یا استاندارد اصطلاحا رگلاژ پیانو می گویند. ممکن است بسیاری از شما نوازندگان پیانو با تنظیم نبودن کلاویه ها واجه شده باشید، در این صورت است که رگلاژ پیانو می تواند به کمک شما بیاید و عیوب ایرادات سازتان را بر طرف سازد. از جمله مواردی که در رگلاژ پیانو انجام می شود، به صورت زیر است:

• تنظیم کردن کلاویه ها یا همان کلید های پیانو 

• تنظیم لت آف 

• تنظیم فاصله چکش ها و زمان رفت و برگشت آن ها و ...

شایان به ذکر است که رگلاژ پیانو باعث می شود که ساز شما در حالت استاندارد و کارخانه ایی تنظیم گردد. ممکن به این موضوع فکر کنید که چه زمانی به رگلاژ پیانو نیاز است؟

باید بیان شود که بالا ماندن کلید ها و هم چنین کاهش پاسخ پیانو به تغییرات دینامیک و عدم کارکرد صحیح پدال ها و هم چنین صدای اضافی هنگام نواختن ساز، از جمله علائمی هستند که نشان می دهند پیانو  شما به رگلاژ نیاز دارد. 

کوک پیانو و رگلاژ آن با یک دیگر تفاوت های اساسی دارند، اما تکنسین های کوک پیانو آکوستیک برای آن که لامت ساز شما تضمین گردد، در صورت نیاز کوک پیانو و رگلاژ ساز را به صورت هم زمان برای پیانو شما انجام می دهند. کوکر ها توصیه دارند که در هر 6 ماه یک بار زمانی را به کوک پیانو خود اختصاص دهید و به صورت معمول در هر سال نیز ساز خود را رگلاژ نمایید. سازی که به صورت مناسب از آن مراقبت شده و کوک پیانو و رگلاژ آن به موقع انجام گرفته است، توانایی بسیاری در حفظ کوک پیانو دارد و برعکس! سازی که کوک پیانو آن به موقع انجام نگرفته و نوازنده مراقبت های کافی از ساز را انجام نداده است، توانایی کمی در حفظ کوک ساز دارد و هم چنین ارزش این ساز نسبت به ساز های سالم بسیار کم تر است! 

قیمت کوک پیانو

 

قیمت کوک پیانو و عوامل تأثیر گذار بر روی آن:

عوامل بسیار متعددی هستند که بر روی قیمت کوک پیانو تأثیر دارند. اما قبل از آن که به بررسی قیمت کوک پیانو و عوامل تأثیر گذار بر روی آن بپردازیم، بهتر است که یک نکته بسیار مهم را با شما عزیزان در میان بگذاریم. 

برخی از افراد سود جو هستند که مهارت کافی در انجام کوک پیانو ندارند و قیمت کوک پیانو را بسیار نا متعارف تعیین می کنند و به نوازندگان پیشنهاد می دهند! در عوض نیز عملیات کوک پیانو را به صورت کامل و حرفه ایی انجام نخواهند داد. این موضوع باعث نارضایتی نوازنده از کوک پیانو خواهد شد. به همین دلیل است که برخی از نوازندگان پیانو دیر تر به کوک پیانو آکوستیک خود می پردازند! باید بدانید که هرچه دیر تر برای کوک پیانو اقدام فرمایید ساز شما با مشکلات بسیار خاصی مواجه خواهد شد. معمولا کوکرهای حرفه ایی یا افرادی که در این زمینه از مهارت کافی برخوردار هستند، قیمت کوک پیانو را به صورت کاملا متعارف تعیین می نمایند تا همه نوازندگان پیانو که به کوک پیانو آکوستیک نیاز دارند، بتوانند در مدت زمان معین و بدون ایجاد مشکل ساز خود را کوک نمایند. 

لازم به ذکر است که قیمت کوک پیانو به عواملی که در زیر به آن ها اشاره می کنیم، بستگی خواهد داشت:

 • 1. میزان سلامت ساز تأثیر بسزایی در قیمت کوک پیانو خواهد داشت.

  سازهایی که از سلامت کافی برخوردار هستند و هم چنین سرویس های دوره ایی به صورت کامل و به موقه برای آن ها انجام شده است، قیمت کوک پیانو برای آن ها بسیار مناسب و متعارف است. 

 • 2. آخرین دوره ایی که کوک پیانو را انجام داده اید، در قیمت کوک پیانو تأثیر گذار است.

  می توان اذعان داشت که هر چه دوره کوک پیانو شما به موقع باشد، قیمت کوک پیانو بسیار متعارف تر خواهد بود. به دلیل آن که این موضوع تا حدی در سلامت ساز شما تأثیر خواهد گذاشت! 

 • 3. زمانی که تکنسین پیانو برای ساز شما اختصاص می دهد، تأثیر بسزایی در قیمت کوک پیانو دارد .

  هرچه زمان اختصاص داده شده برای ساز شما بیشتر باشد، به تبع قیمت کوک پیانو نیز بیشتر خواهد شد. در کل باید بیان کنیم که زمان کوک پیانو برای ساز های سالم از 30 دقیقه تا 2 ساعت است. اگر ساز شما از سلامت کافی برخوردار نباشد یا به زمان بیشتری برای کوک پیانو نیاز داشته باشد، قیمت کوک پیانو برای ساز شما ممکن است کمی بالاتر باشد. 

قیمت کوک پیانو به صورت متعارف در سال 1400 از 400 هزار تومان تا 500 هزار تومان برای ساز های سالم است. بنابر تشخیص تکنسین کوک پیانو، اگر ساز شما از سلامت کافی برخوردار نباشد یا با مشکلات خاصی رو به رو باشد، ممکن است قیمت کوک پیانو کمی افزایش یابد. اما توجه داشته باشید که این موضوع به تشخیص کوکر حرفه ایی پیانو بستگی دارد و نمی توان بدون آن که از ساز بازدید داشت، این موضوع را مورد بررسی قرار داد. 

نکته بعدی که باید برای شما ذکر نماییم، این است که مدت زمان انجام کوک پیانو خود به عوامل بسیار متعددی بستگی دارد که در زیر به آن ها اشاره می نماییم:

 1.  عمر پیانو
 2.  کیفیت تیونینگ پین ها
 3.  تاریخ آخرین زمانی که کوک پیانو انجام شده است.
 4.  مهارت تکنسین کوک پیانو یا کوکر حرفه ایی که این کار را انجام می دهد. 

 

کوک پیانو آکوستیک

 

چرا پیانو از کوک خارج می شود؟

این سوال، ممکن است برای بسیاری از نوازندگان به وجود بیاید و باید بیان شود که از بین رفتن کوک پیانو ممکن است دلایل بسیار مختلفی داشته باشد. در زیر به برخی از مهم ترین دلایل خارج شدن پیانو از کوک، می پردازیم:

1) جابه جایی مکرر پیانو 

شایان به ذکر است که جابه جایی ساز می تواند پیانو شما را از کوک خارج سازد به همین دلیل، باید برای ساز خود یک جای ثابت و مشخص در نظر بگیرید. 

2) متعادل نبودن رطوبت محیط و دمای هوا

برای آن که ساز شما از کوک خارج نشود، باید دمای هوای محیط و هم چنین وضعیت رطوبت محیط نگه داری پیانو به صورت متعادل باشد. 

3) آسیب دیدن سیم گیرهای پیانو 

باید بیان شود که سیم گیرهای ساز شما فشار بسیاری تحمل می کنند و ممکن است در اثر نوازندگی آسیب دیده باشند. و ... 

برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت البرز پیانو مراجعه فرمایید.

تلفن تماس: 09124908647

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها