|

معجون ثعلب چیست؟ تقویت قوای جنسی یا درمان کرونا؟

معجون ثعلب با تقویت سیستم ایمنی موجب راحت نفس کشیدن می شود و برای مقابله با سرفه و برونشیت مفید است.

لینک کوتاه کپی شد
1

معجون ثعلب یا همان ارکیده موجب راحت نفس کشیدن می شود و برای مقابله با سرفه و برونشیت مفید است اما شواهدی مبنی بر کمک به کرونا گزارش نشده است. معجون ثعلب برای تقویت قوای جنسی و درمان سرماخوردگی هم مفید است.

معجون ثعلب چیست؟

معجون ثعلب پودری است که از آسیاب غده های گونه ای از گیاهان تیره ثعلبیان به دست می آید.  این گیاه بومی اروپا است.

ثعلب دارای گل های خوشه ای به رنگ بنفش و گاهی سفید رنگ است. برگ های این گیاه نیزه ای هستند که لکه های بنفش و قهوه ای بر روی آن ها دیده می شود.

ریشه های ثعلب  دارای پوسته ای صورتی رنگ هستند اما درون آن ها گوشت سفید رنگی قرار دارد که شیرین، تند و لزج می باشد. ثعلب به دلیل ماده موکوس مانندی که دارد به درمان مشکلات گوارشی کمک می کند.

سوزش سر دل، نفخ شکم و سو هاضمه کمک کرده و برای درمان اسهال، به ویژه در کودکان مفید می باشد. برخی از کسانی که در طب سنتی فعالیت دارند می گویند معجون ثعلب و روغن طبیعی زراگ در تقویت قوای جنسی و درمان انزال زودرس مفید است.

اما گیاه ثعلب چیست؟

ثعلب یا Orchis Maculata گیاهی است پایا و چند‌ساله از خانواه ثعلبیان که گل‌هایی خوشه‌ای و برگ‌های پهن دارد. برگ‌های تحتانی ثعلب به صورت نوک‌باریک و تیز بوده و برگ‌های فوقانی آن معمولا دارای لکه‌هایی به رنگ قهوه‌ای هستند. گل‌های گیاه ثعلب معمولا به رنگ صورتی، سفید با خطوط و نقاط بنفش یا ارغونی یافت می‌شوند. پوسته غدد زیرزمینی یا پیاز این گیاه به رنگ صورتی بوده و داخل آن سفیدرنگ است. طعم آن نیر کمی تند، شیرین و لزج است. 

orcid-vaghtesobh

خواص ثعلب

ثعلب دارای طبعی گرم و مرطوب است. از ثعلب در درمان سرماخوردگی، رفع تحریک و التهاب‌سینه یا دستگاه گوارشی، رفع اختلاط خونی، درمان کزاز، ورم مثانه، اسهال، تشنج، گرفتگی صدا، رفع خستگی و تجدید قوای جسمی، تقویت نیروی جنسی، فلج، لقوه، لاغری، ورم روده، انزال زودرس، کم‌خونی، گوش‌درد، ضعف، درد عضلات و حصبه استفاده می‌شود. 
 
ثعلب همچنین محرک شهوت، مقوی نعوظ و مولد منی است.  از دیگر خواص گیاه ثعلب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • نرم‌کننده سینه
  • قابض
  • مفرح
  • خون‌ساز
  • خلط‌آور
  • ضد سودا
  • زیادکننده اسپرم
  • تقویت قوه باه
  • تقویت اعصاب و ...
برای درمان ورم‌کلیه، ورم‌مثانه و ورم‌حاد‌روده می‌توانید حدود 20 گرم ثعلب را در یک لیتر آب ریخته و بجوشانید و صبح و ظهر یک استکان از آن میل کنید. 
 
ترکیب ثعلب با روغن‌گل‌سرخ یا روغن‌زیتون و مالیدن آن به موی سر باعث رشد و تقویت مو شده و از ریزش‌مو جلوگیری می‌کند.

 

کاربرد ثعلب در آشپزی

معمولا برای تهیه بستنی استفاده می شود. ثعلب مواد نشاسته ای دارد  که باعث کشدار شدن بستنی می شود. آرد ثعلب در دسرهای مانند پودینگ ثعلب و بستنی ثعلب به ویژه در تهیه بستنی سنتی یا بستنی وانیلی کاربرد دارد و از جمله مواد شیرینی پزی محسوب می شود.

قیمت ثعلب برای یک بسته 100 گرمی حدود 8 هزار تومان است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها