|

علی باقری کنی سرپرست وزارت امور خارجه کیست؟

در پی شهادت حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان، سرپرست این وزارت خانه منصوب شد.

لینک کوتاه کپی شد

در پی شهادت حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان، با تصویب هیئت دولت، علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه بعنوان سرپرست این وزارتخانه انتخاب شد.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از شهرآرانیوز، شهید دکتر حسین امیرعبدللهیان در حادثه سقوط بالگرد رئیس جهوری به همراه وی به شهادت رسید.

علی باقری کنی فرزند محمدباقر باقری کنی است که از اعضای سابق مجلس خبرگان رهبری و عضو هیات امنای موسسه جامعه الصادق است، او همچنین برادرزاده مرحوم آیت الله محمدرضا مهدوی کنی است. ودو برادر هم بنام های «مصباح الهدی کنی» و «محمد امین کنی» دارد.

علی باقری و برادرش و تقریبا اغلب اعضای خانواده اش در دانشگاه «امام صادق» تحصیل کرده اند و پدرش هم در این دانشگاه تدریس می کرد.

وی دکتری رشته معارف و اقتصاد از دانشگاه امام صادق (ع) می باشد.

از دانشگاه تا صدا و سیما

 در سال 1368 وقتی 22 ساله بود به معاونت بین الملل دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی رسید تا اینکه سال 1373 معاونت سیاسی «خبر رادیو» را بدست گرفت.

ورود به وزارت خارجه

 در 27 سالگی بعد از چند ماه حضور در صدا و سیما به استخدام وزارت امور خارجه درآمد. ابتدا در بخش معاونت عربی آفریقایی ، اداره اول خاورمیانه عربی و شمال آفریقا بود که موضع لبنان ، فلسطین ، اردن ، مصر و رژیم صهیونیستی را در آنجا پیگیری می کرد.

ازدواج در 30 سالگی

 علی باقری کنی در سال 1376 وقتی 30 ساله بود ازدواج کرد و ثمره این زندگی دو فرزند دختر است که هر دو دانش آموز هستند.

مدیرکلی اروپای مرکزی

 در سال 1384 که 38 ساله بود ، مدیرکل اروپای مرکزی و شمالی وزارت امور خارجه شد.

 سپس سال 1386 بعد از اینکه سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی شد ایشان هم معاونت اروپایی وزارت را برعهده گرفت.

 نقل مکان به شواری امنیت ملی

 در سال 1387 با اعلام شروع مذاکرات هسته ای ، از وزارت خارجه راهی دبیرخانه شورای عالی امنیت شد و پست معاونت سعید جلیلی را برعهده گرفت.

 ازهمان  سال  تا 1392 در دولت محمود احمدی نژاد  در تیم هسته ای ایران بود و در مذاکرات هسته ای در کنارسعید جلیلی فعالیت می کرد.

در انتخابات ریاست جمهوری سال 1392 باقری کنی رئیس ستاد انتخاباتی سعید جلیلی بود، و در شورای عالی امنیت ملی به عنوان معاون جلیلی حضور داشت.

 ببا روی کار آمدن دولت حسن روحانی و جواد ظریف در راس تیم مذاکره کننده هسته ای، باقری کنی از مذاکرات کنار گذاشته شد.

ورود به قوه قضائیه

وی در تاریخ 8 دی ماه سال 1398 با حکم حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی به عنوان معاون امور بین الملل و رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه منصوب شد. ستاد حقوق بشر زیر مجموعه قوه قضاییه است و در دوران ریاست مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی و با تصویب مقام معظم رهبری در سال 1384 تاسیس شده است، و نقش دستگاه دیپلماسی قوه قضاییه را بازی می کند، و در مجامع جهانی پاسخگوی اتهامات مربوط به نقض حقوق بشر در ایران است. پیش از باقری کنی، محمدجواد لاریجانی به مدت 14 سال ریاست ستاد حقوق بشر قوه قضاییه را برعهده داشته است.

باقری کنی در تاریخ 23 شهریور ماه سال 1400 با حکم حسین امیر عبداللهیان  وزیر امور خارجه وقت به عنوان معاون سیاسی وزارت امور خارجه منصوب منصوب شد، و جایگزین  سید عباس عراقچی شد. اوعضو مذاکره کننده ارشد پرونده هسته ای ایران در وین است.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

از نگاه ورزش

خانه داری

تفریح و سرگرمی

دنیای سلبریتی ها

عصر تکنولوژی

نیازمندی‌ها