|

ویژگی مقیاس‌پذیری پولکادات چگونه است؟

پولکادات یک پلتفرم بلاک‌چینی نسل جدید است که شبکه‌ای از بلاک‌چین‌ها را به همدیگر متصل کرده و اجازهٔ عملکرد دائمی و پیوسته را به آن‌ها می‌ده…

لینک کوتاه کپی شد

سیستم پولکادات یک پروژهٔ متن‌باز است که توسط بنیاد اینترنت نسل سوم یا همان Web 3 ایجاد شده‌است. یکی از ویژگی‌های این شبکه مقیاس‌پذیری است که انتقال داده و دارایی را بین بلاک‌چین‌های مختلف امکان‌پذیر می‌کند. درواقع با اتصال به شبکهٔ Polkadot، می‌توان به تعداد زیادی از بلاک‌چین‌ها متصل شد و با آن‌ها تعامل داشت. اگر شما هم به مبحث Polkadot و ویژگی‌های آن علاقه دارید، با ما تا انتها همراه باشید:

پولکادات چیست؟

پولکادات یک پلتفرم بلاک‌چینی نسل جدید است که شبکه‌ای از بلاک‌چین‌ها را به همدیگر متصل کرده و اجازهٔ عملکرد دائمی و پیوسته را به آن‌ها می‌دهد. اتصال شبکه‌های بلاک‌چین به معنای اجازه انتقال هر نوع داده‌ای را در بین آن‌هاست. شاید به همین خاطر باشد که این پلتفرم، گسترهٔ وسیعی از کاربرد‌های جهان واقع را به نمایش می‌گذارد.

جالب است که بدانید شبکهٔ Polkadot ویژگی‌ها و مزایای دیگر بلاک‌چین را در کنار هم قرار می‌دهد و به همین علت است که به‌صورت غیرمتمرکز فعالیت می‌کند. با وجود ویژگی‌های فوق‌العاده بلاک‌چین‌ها، هنوز مورداستقبال اکثریت افراد نیستند. Polkadot با این هدف ایجاد شده‌است که بتواند نظر اکثریت افراد را به خودش جلب کند. در اصل در این بازار می‌توان به شیوه‌ای منصفانه‌تر به خدمات و سرویس‌ها دسترسی پیدا کرد. توکن قابل‌معامله این شبکه در بازار رمز ارزها دات (DOT) نام دارد. این ارز دیجیتالی ساخته و پرداختهٔ شخصی به نام گاوین وود است که یکی از بنیان‌گذاران اتریوم و مخترع زبان قرارداد هوشمند Solidity است. بسیاری از کارشناسان کریپتوکارنسی بر این باورند که ارز پولکادات نرخ رشد صعودی خواهد داشت و ارزش سرمایه‌گذاری کردن را دارد. طبق گفته سماتک، تعداد زیادی از افراد وب۲ را بنا به دلایل متعددی نقد کرده‌اند. یکی از مهم‌ترین مشکلات وب۲ تمرکز بر سود، تبلیغات، نظارت بیش از حد و از بین رفتن حریم خصوصی است. حالا پولکادات به صحنه آمده تا این مشکلات را رفع کند. پولکادات پیش از هرچیز مقیاس‌پذیری بلاکچین را حل می‌کند؛ مشکلی که از بد ظهور بلاکچین با آن همراه بوده است. همچنین یک سیستم حکومتی باز و پیشرفته دارد که امکان نوآوری هر چه بیشتر را برای آن فراهم می‌کند.

مقیاس‌پذیری پولکادات به چه معناست؟

به‌طورکلی مقیاس‌پذیری در بلاک‌چین را می‌توان توانایی پاسخگویی یک شبکه به میزان تقاضا دانست. نکتهٔ مهمی که باید به آن توجه کرد، این است که مقیاس‌پذیری یا Scalability باید پاسخگوی فاکتورهای مختلفی همچون تعداد تراکنش در ثانیه، حجم موردنیاز برای ذخیرهٔ شبکهٔ بلاک‌چین و سرعت انتقال اطلاعات در شبکه باشد. در مفهوم مقیاس‌پذیری فاکتور پردازش شبکه برای تأیید و ثبت تراکنش‌ها از همه مهم‌تر است. به‌نحوی‌که هرچه قدر سرعت تأیید تراکنش بالاتر باشد، مقیاس‌پذیری شبکه نیز بهتر خواهد بود.

این ویژگی در شبکهٔ Polkadot نیز صدق می‌کند. ازآنجایی‌که این شبکه چند زنجیره‌ای است، می‌تواند بسیاری از تراکنش‌ها را در چندین زنجیره به‌صورت موازی پردازش کند. همچنین این امکان وجود خواهد داشت که به رفع مشکلات قبلی پردازش تراکنش‌ها بپردازد. این قدرت پردازش موازی، سبب بهبود عملکرد مقیاس‌پذیری می‌شود و بدین شکل، شرایط مناسبی را برای افزایش پذیرش پلاک‌چین و رشد آن ایجاد می‌کند.

سایر ویژگی‌های پولکادات

علاوه‌بر ویژگی مقیاس‌پذیری که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های شبکه و ارز پولکادات است، عوامل دیگری وجود دارند که به بهبود عملکرد این شبکه کمک می‌کنند. در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

  • ناهمگونی

این قابلیت به این معناست که پلتفرم Polkadot تنها بر روی یک بلاک‌چین فعالیت نمی‌کند و درواقع مجموعه‌ای از شبکه‌های بلاک‌چین را دربر می‌گیرد. این ویژگی درنهایت سبب تمرکز دایی در این پلتفرم می‌شود که از اهمیت زیادی برخوردار است.

  • قابلیت همکاری

قابلیت همکاری این پلتفرم به این معناست که این شبکه آمادگی آن را دارد تا به بلاکچین‌های مختلف اتصال پیدا کند و قابلیت‌های خود را افزایش بدهد. این ویژگی یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های Polkadot است که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد.

  • امنیت مشترک

امنیت مشترک به این معناست که تمام ارزهای مجود در سیستم از تمام پروژه‌هایی که در بستر Polkadot فعالیت می‌کنند پشتیبانی کرده و آن‌ها را تأیید می‌کنند. زمانی که قابلیت‌های هر بلاک‌چین در این بستر جمع‌آوری شود، از مجموع آن‌ها به جهت بهبود عملکرد امنیت استفاده می‌شود.

  • حاکمیت زنجیره‌ای

یکی از ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای که رمز ارز Polkadat را منحصربه‌فرد می‌کند، حاکمیت زنجیره‌ای شبکه است. حاکمیت زنجیره‌ای به معنای آن است که یک فرد یا یک شرکت مشخص به اداره جامعه نمی‌پردازد و کاربرانی که به نحوی در این پلتفرم به فعالیت مشغول هستند، دربارهٔ موضوعات حکمیتی شبکه و به‌صورت گروهی تصمیم‌گیری می‌کنند. بنابراین این پلتفرم سیستم تک‍حاکمیتی را که در برخی از بلاک‌چین‌ها شاهد آن هستیم، از بین برده و سیستم جدیدی را تعریف کرده‌است.

  • پیشنهاد ارتقا

یکی دیگر از ویژگی‌های فوق‌العاده پولکادات این است که می‌تواند شبکه را بدون نیاز به فورک ارتقا بدهد. علاوه بر این سیستم ارتقا بر اساس نتیجه‌گیری عمل می‌کند. این مفهوم به آن معنا است که پلتفرم یک ارتقا و یا یک آپدیت را برای بهبود عملکرد سیستم ارائه می‌دهد. درواقع کاربرانی که از این سیستم استفاده می‌کنند، حق نظر بر روی ارتقا و یا عدم ارتقا را دارند. اگر کاربران با ارتقا موافقت کنند که سیستم آپدیت می‌شود. در غیر این صورت، هیچ ارتقایی برای پلتفرم اتفاق نمی‌افتد.

  • وجود راهکارهای مختلف برای ایجاد امنیت کلیدی

 یکی دیگر از قابلیت‌های فوق العاده Polkadot که کمتر به بحث گذاشته شده‌است، این است که این پلتفرم راهکارهای جالبی را برای افزایش امنیت کلیدها ارائه کرده‌است. همان‌طور که می‌دانید، هر کاربر برای استفاده از خدمات این پلتفرم، ملزم به ایجاد یک حساب اصلی برای ذخیره‌سازی توکن‌های DOT است. در کنار این حساب اصلی نیز، باید حساب ثانویه به نام حساب کنترل‌کننده ایجاد کند. عملکرد این حساب کنترل‌کننده به این شکل است که اگر کنترلر به هر طریقی به خطر بیفتد، کاربر می‌تواند بدون از دست دادن توکن‌های خود، یک حساب کنترلر جدید ایجاد کند. راهکار جالب دوم این است که دستیابی به امنیت کلید، از طریق احراز هویت دو مرحله‌ای امکان‌پذیر خواهد بود.

سخن پایانی

پولکادات را درواقع می‌توان پروژه‌ای دانست که توسعه‌دهندگان آن، هدف از ایجاد آن را اتصال شبکه‌های مختلف بلاک‌چین به یکدیگر دانسته‌اند. این اتصال شبکه‌های مختلف درنهایت سبب حل مشکلات تعامل‌پذیری بلاک‌چین‌ها و افزایش مقیاس‌پذیری شبکه می‌شود. مقیاس‌پذیری به معنای افزایش سرعت تأیید و انجام تراکنش و همچنین افزایش سرعت در انتقال داده‌ها است. این ویژگی آنقدر مهم و متفاوت بوده است که سبب جلب اعتماد افراد زیادی به شبکه‌های بلاک‌چین شده‌است.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

هنر و ادبیات

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی