|

مهم‌ترین نکاتی که باید پیش از طلاق بدانید

وکیل طلاق توافقی براساس بخشنامه‌های قضایی مشاوره‌های حقوقی شرایط طلاق توافقی را به‌گونه‌ای تنظیم می‌کند که حق هیچ‌ یک از زوجین ضایع نشود.

لینک کوتاه کپی شد

طلاق اتفاق ناخوشایندی است که در شرایط خاص می‌تواند بهترین تصمیم زندگی‌تان هم باشد. اتفاقی که مسیر زندگی را تغییر می‌دهد و تاثیر زیادی روی آیندۀ شما دارد. در هر حال هنگامی که تصمیم به پایان زندگی مشترک‌تان می‌گیرید نکات و مسائل حقوقی بسیاری پیش روی شما قرار دارد؛ که باید با آن‌ها آشنا شوید.

مفهوم طلاق چیست؟ چه شرایطی به طلاق می‌انجامد؟

طبق ماده 1139 قانون مدنی طلاق به معنای انحلال عقد دائم طبق شرایط و مقدمات خاص از طرف فرد یا نماینده (وکیل) او است.  به عبارتی طلاق مختص عقد دائم است و فسخ عقد موقت (متعه) از راه بذل یا پایان انقضای مدت آن انجام می‌گردد.

images_1683144826_6452c07aea254.jpg

در قانون طلاق به دو روش مختلف طبقه‌بندی می شود. یکی به این صورت که جدایی با درخواست چه کسی انجام می‌شود و دیگری این است که چه نوع صیغه‌ای برای طرفین جاری می‌شود.

اگر بخواهیم طلاق را از این منظر که با درخواست چه کسی است طبقه بندی کنیم به سه نوع خواهیم رسید. طلاق توافقی، طلاق از طرف مرد و طلاق از طرف زن. طلاق توافقی همانطور که از نامش پیداست هر دو طرف بر روی طلاق تفاهم دارند و مشترکا دادخواست طلاق توافقی را ارائه می‌کنند. در این نوع طلاق زوجین باید بر روی همه مسائل از جمله مهریه، نفقه و … توافق داشته باشند.

حق طلاق با چه کسی است؟

طبق ماده 1133 قانون مدنی کشور ما طلاق اقدامی است که از سوی مرد یا نمایندۀ او انجام می‌گیرد. به بیان ساده‌تر حق طلاق با مرد است. مگر در طلاق قضایی که زن می‌تواند در شرایط ویژه تقاضای طلاق نماید.

پس درصورت وجود شرایط لازم برای درخواست طلاق، مرد می‌تواند با ارائه دادخواست به دفتر ازدواج یا دادگاه برای این منظور اقدام کند. یکی از مشکلات این نوع طلاق طولانی‌شدن فرایند دادگاه تا صدور حکم قطعی است. یک وکیل طلاق باتجربه می‌تواند این فرایند را تسریع و جلسات دادگاه را بدون حضور مرد پیگیری کند.

انواع طلاق

بر اساس ماده ۱۱۴۳ قانون مدنی ایران، طلاق دو نوع دارد: طلاق رجعی، طلاق بائن. بهتر است کمی دربارۀ این اصطلاحات بخوانید.

طلاق رجعی

در این نوع طلاق مرد، در مدت عده زن، می‌تواند رجعت کند. منظور از عده مدت زمانی پس از طلاق است که پیش از به پایان رسیدن آن زن نمی‌تواند به عقد مرد دیگری درآید. تعریف حق رجوع این است که مرد در مدت عده بدون نیاز به عقد مجدد می‌تواند به همسر خود بازگردد و رابطه زناشویی را آغاز کند. البته در طلاق رجعی لازم است اثبات شود مرد واقعاً قصد رجوع دارد؛ نه سوءاستفاده.

طلاق بائن

در طلاق بائن مرد در مدت عده حق رجوع به همسر را ندارد. پس رابطه زناشویی پس از جاری‌شدن صیغه طلاق بائن تمام می‌شود. چنان‌چه مرد قصد بازگشت به زندگی با همسر پیشین خود داشته باشد باید صیغه عقد جدید جاری شود.

طلاق پیش از رابطه زناشویی، طلاق زن یائسه و طلاق خلع و مُبارات مادام مواردی هستند که براساس ماده 1145 قانون مشمول طلاق بائن می‌شود.

قانون طلاق توافقی

همان‌طور که گفتیم طلاق انواع متفاوتی دارد که مسالمت‌آمیزترین نوع آن طلاق توافقی است. به این معنا که هر دو طرف با جدایی موافق هستند.

در این شرایط باید زوجین دربارۀ موارد متعددی مانند تقسیم اموال، مهریه، حضانت فرزند و... به توافق برسند. همان‌طور که می‌دانید رسیدن به این توافق‌ها کار ساده‌ای نیست. مراجعه به وکیل طلاق می‌تواند این کار دشوار را تسهیل کند. وکیل طلاق توافقی، با اطلاعاتی که در اختیار او قرار می‌دهید، و براساس بخشنامه‌های قضایی مشاوره‌های حقوقی دقیقی می‌دهد. پس شرایط طلاق توافقی را به‌گونه‌ای تنظیم می‌کند که حق هیچ‌یک از زوجین ضایع نشود.

در نهایت زن و مرد را برای رسیدن به توافق نهایی خارج از دادگاه آماده می‌کند. پس از آن دادخواست طلاق را یکی از زوجین یا وکیل قانونی آن‌ها در دفتر خدمات الکترونیکی قضایی ثبت می‌کند. سپس توافق‌های بین زوجین در رأی دادگاه نوشته می‌شود.

طلاق از طرف زن

در بیشتر موارد هنگامی صحبت از طلاق به میان می‌آید که اختلافات و عدم توافق ظاهر شود. این شرایط هم پیچیدگی‌های خاصی دارد و اغلب کار به شکایت و دادگاه کشیده می‌شود. در چنین شرایطی یکی از زوجین درخواست طلاق می‌کند تا دادگاه و قاضی دربارۀ مشکل آن‌ها تصمیم‌گیری کند. از آن‌جا که ارائه دادخواست طلاق از طرف مرد یا زن شرایط متفاوتی ایجاد می‌کند لازم است با وکیل مشورت کنید. وکیل طلاق کمک می‌کند تا بهترین راه را انتخاب کنید و به تمام حقوق‌تان، بدون کم و کاستی، برسید.

همان‌طور که گفتیم مطابق قانون حق طلاق با مرد است؛ اما می‌تواند با دادن وکالت بلاعزل رسمی به زن شرایط نسبتا برابری ایجاد کند. درواقع وکالت طلاق یا آن‌چه با عنوان حق طلاق زن شناخته می‌شود سندی است که پس از ازدواج در دفتر ثبت اسناد رسمی تنظیم می‌گردد.

وکیل متخصص در حوزه خانواده، براساس قانون جدید حق طلاق، در کوتاه‌ترین زمان فرایند حقوقی و اداری درخواست طلاق را پیگیری می‌کند. همچنین با انجام روند پرونده، بدون حضور موکل خود در دادگاه، بخش زیادی از دردسرها و تنش‌ها را از سر راه‌تان برمی‌دارد.

شرایط طلاق توافقی چیست؟

برای این‌که زوجین بتوانند به صورت توافقی از یکدیگر جدا شوند، شرایطی وجود دارد که در ادامه این بخش از مطالب به آن‌ها اشاره شده است.

  • یکی از اصلی‌ترین شرایط برای طلاق توافقی، رضایت طرفین است.
  • پرداخت مهریه در صورت عدم بخشش آن از طرف زوجه، از شرایط است که در طلاق توافقی باید به آن پرداخته شود.
  • توافق زوجین بر سر مواردی هم‌چون پرداخت نفقه، حضانت فرزندان و … از جمله شرایط طلاق توافقی است.
  • رعایت عده از طرف خانم و ارائه گواهی عدم بارداری الزامی است.
  • مراجعه به یکی از مراکز مشاور خانواده بهزیستی و دریافت گواهی عدم انصراف از طلاق، از دیگر شرایط طلاق توافقی است.

آگاهانه تصمیم بگیرید!

تصمیم‌گیری دربارۀ طلاق یک اقدام مهم و جدی است. باید مطمئن شوید با انواع طلاق، شرایط و مدارک مورد نیاز آن، جدیدترین قوانین طلاق و مهریه و مراحل اداری کار آشنا هستید. اگر از این مسائل مطمئن نیستید کمی راجع به آن‌ها مطالعه کنید. سایت دادنیک اطلاعات زیادی در رابطه با مسائل حقوقی و هر آن‌چه در دنیای حقوقی رخ می‌دهد برای خواندن دارد.

برای پیدا کردن بهترین وکلای ایران و کارکشته‌ترین آن‌ها می‌توانید به سایت موسسه حقوقی دادنیک که در زمینه خدمات حقوقی کار می‌کند سر بزنید. در این سایت شما می‌توانید از خدمات مختلف حقوقی استفاده کنید. حتی می‌توانید قبل از انجام هرکاری برای مشاوره گرفتن با وکلای مجرب دادنیک و مشاوران حقوقی آن ارتباط برقرار کنید و از اقداماتی که می‌خواهید انجام دهید مطمئن شوید.

منبع: جام جم

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

هنر و ادبیات

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی