|

درمان سریع دیسک گردن

دیسک گردن علت‌های متفاوتی دارد که مختلفی دارد برای تشخیص دقیق آن باید به جراح ستون فقرات مراجعه کرد و اقدامات لازم در جهت درمان دیسک گردن…

لینک کوتاه کپی شد

امروزه به دلیل عدم توجه به اصول صحیح نشستن، برخاستن، ایستادن و... عارضه‌هایی مانند دیسک کمر و دیسک گردن روند رو به رشدی داشته است. آیا تا به حال نحوه نشستن خود بر روی صندلی هنگام کار کردن با کامپیوتر یا لپ تاپ را مشاهده کرده‌اید؟ بسیاری از ما حین انجام کارهای روزانه خود توجه چندانی به نحوه قرار گرفتن ستون فقرات خود نداشته و به صورت ناخواسته، تهدیدی برای وضعیت سلامت گردن و ستون فقرات خود محسوب می‌شویم. در ادامه، روش‌های درمان سریع دیسک گردن را بررسی خواهیم کرد.

علت ایجاد دیسک گردن

بین مهره‌های گردن و ستون فقرات نوعی ماده با بافتی ژلی وجود دارد که مهره‌ها توسط آن محافظت می‌شود. در صورتی که این ماده از بین مهره‌ها خارج شده و خاصیت اصلی خود را از دست بدهد، مشکلاتی مانند درد شدید گردن، التهاب و دیسک گردن در شخص قابل مشاهده خواهد بود.

دیسک گردن علت‌های متفاوتی دارد که مختلفی دارد برای تشخیص دقیق آن باید به جراح ستون فقرات مراجعه کرد و اقدامات لازم در جهت درمان دیسک گردن را انجام داد. مواردی مانند افزایش سن، حرکت دادن گردن به شکل نامناسب در وضعیت‌های مختلف جسمانی، حمل بارهای سنگین و بلند کردن اجسام، ژنتیک، وارد شدن ضربه سخت به گردن و... از جمله علت‌های ایجاد این عارضه هستند.

درمان سریع دیسک گردن

برای درمان سریع دیسک گردن، روش‌های درمانی متعددی وجود دارد که بیمار بر اساس وضعیت سلامت جسمانی خود می‌تواند از مزایای این راهکارها به بهترین شکل بهره‌مند شود. هر عارضه و بیماری دارای علائم و نشانه‌هایی خاص است که جدی گرفتن آن‌ها از بروز مشکلات جدی‌تر جلوگیری می‌کند.

علائم دیسگ گردن

  • درد شدید در ناحیه گردن
  • گرفتگی عضلات گردن
  • گرفتگی عضله‌های سرشانه و کتف
  • احساس درد و ضعف در عضله‌های سرشانه
  • ضعف در عضله‌های بازو
  • بی حس شدن انگشتان دست
  • احساس سوزش در عضله‌های سرشانه و بین دو کتف

روش‌های درمان خانگی

برای درمان سریع دیسک گردن در وهله اول می‌توانیم به راهکارهای خانگی و ساده رجوع کنیم. این روش‌ها در صورتی مؤثر واقع می‌شوند که وضعیت گردن شما در مرحله حادی قرار نداشته باشد.

ماساژ درمانی

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای درمان سریع دیسک گردن، ماساژ دادن گردن و عضله‌های سرشانه است. توجه داشته باشید که این ماساژ باید توسط فردی باتجربه که در این زمینه مهارت دارد، انجام شود. به این دلیل که هر گونه فشار ناشیانه بر روی ناحیه آسیب دیده هنگام ماساژ، احتمال بروز مشکلاتی جدی‌تر را افزایش می‌دهد. ماساژ درمانی اصولی و صحیح، جریان گردش خون در رگ‌ها را بهبود بخشیده و به مقدار قابل توجهی به رفع گرفتگی ایجاد شده در عضلات کمک می‌کند.

کمپرس گرم و سرد

یکی دیگر از روش‌های مؤثر در درمان دیسک گردن، استفاده از کیسه یخ یا کمپرس گرم است. لزوم استفاده از کمپرس سرد و گرم به وضعیت سلامتی بیمار بستگی دارد. بدین ترتیب شما می‌توانید با مراجعه به پزشک متخصص و دریافت مشاوره از روش درمانی خانگی متناسب با وضعیت جسمانی خود استفاده کنید.

مدت زمان استاندارد و معقول برای استفاده از کمپرس سرد و گرم بین 15 تا 20 دقیقه است. بیشتر از این بازه زمانی این روش تأثیر خود را از دست داده و شما نتیجه مطلوبی از آن دریافت نخواهید کرد. اگر قصد تکرار این روش درمانی را دارید باید بین هر بازه زمانی حدود 40 دقیقه فاصله در نظر داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است پوست گردن شما به واسطه سرما و گرمای ناشی از کمپرس آسیب ببیند. نکته مهم دیگر پرهیز از قرار دادن کمپرس گرم یا کیسه یخ به صورت مستقیم بر روی گردن است. برای این منظور می‌توانید کمپرس را داخل یک پارچه قرار داده و بر روی ناحیه آسیب دیده بگذارید.

انجام تمرینات کششی

برای درمان دیسک گردن و جلوگیری از پیشرفت عارضه، می‌توانید از تمرینات کششی کمک بگیرید. در وضعیتی صحیح به صورت نشسته یا ایستاده قرار بگیرید و عضله‌های منقبض شده را آزاد کنید. کف دست خود را بر روی سمت چپ سر خود قرار داده و تلاش کنید سر را به سمت دست فشار دهید. چند ثانیه در این وضعیت باقی مانده و سپس حرکت را در قسمت راست سر خود نیز انجام دهید.

در مرحله بعد می‌توانید دست‌های خود را به یکدیگر قفل کرده و پشت سر قرار دهید. در نهایت نیز با قرار دادن کف دست بر روی پیشانی این تمرین کششی و اصلاحی به پایان می‌رسد. توجه داشته باشید که در هر چهار حرکت باید کمی سر خود را به دست فشار داده و چند ثانیه‌ای در این وضعیت باقی بمانید.

از دیگر تمرینات مؤثر در درمان سریع دیسک گردن، ایستادن و خم کردن سر به سمت سینه است. این حرکت باید به شکلی انجام شود که چانه به سمت پایین به سینه نزدیک شود. در این حالت عضلات گردن و سرشانه باید کاملا آزاد باشند. مدت زمانی بین 20 تا 25 ثانیه در این وضعیت باقی مانده و سپس بدن خود را در حالت رها قرار دهید.

روش‌های پزشکی برای درمان دیسک گردن

در شرایطی که دردهای ناحیه گردن و سرشانه افزایش پیدا کرده و روش‌های خانگی پاسخگوی مناسبی برای تسکین درد نیستند، استفاده از روش‌های پزشکی بهترین راه‌حل محسوب می‌شود. یکی از این راهکارها، مراجعه به پزشک متخصص و دریافت داروی مناسب است.

معمولا پزشکان برای کاهش درد و التهاب گردن به بیماران داروهای غیراستروئیدی تجویز می‌کنند. این داروها به عنوان داروی ضد التهاب شناخته می‌شوند. بعضی از این داروها بدون نسخه پزشک نیز به بیمار تحویل داده می‌شود اما تنها راه اصولی برای رفع درد و التهاب مراجعه به پزشک متخصص است.

تزریق دارو

در روش‌های پزشکی زمانی از تزریق دارو استفاده می‌شود که درد بیمار به کمک قرص کاهش پیدا نکند. تزریق در درمان سریع دیسک گردن به دو روش تزریق ریشه عصب و استروئید اپیدورال انجام می‌شود. در روش اول، محلول در ناحیه‌ای بین مهره که به رشته عصب نخاع نزدیک باشد، تزریق شده و در روش دوم، تزریق به ناحیه اپیدورال انجام می‌شود.

تقویت عضلات با فیزیوتراپی

یکی دیگر از روش‌های درمان دیسک گردن رفتن به جلسات فیزیوتراپی است. با شناسایی علت درد و التهاب گردن توسط پزشکان متخصص، جلسات فیزیوتراپی به بیماران پیشنهاد می‌شود که معمولا پس از به پایان رسیدن دوره درمانی، بیمار در وضعیت جسمانی بهتری قرار می‌گیرد. نکته مهم در این روش درمانی، حضور داشتن بیمار تا جلسه آخر در جلسات فیزیوتراپی است.

نتیجه گیری و جمع بندی

در آخر باید به این نکته مهم اشاره داشته باشیم که فعالیت بدنی و تمرینات ورزشی ساده به تقویت عضلات گردن شما کمک می‌کند. شما می‌توانید با توجه به وضعیت فعلی جسمانی خود از مزایای ورزش‌هایی مانند شنا، پیاده‌روی، تمرینات هوازی و... بهترین استفاده را در درمان سریع دیسک گردن داشته باشید.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

هنر و ادبیات

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی