|

ماموریت سخت رافائل گروسی در تهران

رافائل گروسی، رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اواخر روز جمعه برای گفتگو درباره فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شد.

لینک کوتاه کپی شد

رافائل گروسی، رییس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اواخر روز جمعه برای گفتگو درباره فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شد.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از  اعتماد، این دیدار در حالی انجام می‌شود که مذاکرات هسته‌ای با غرب به بن‌بست رسیده و در بحبوحه هشدار‌هایی مبنی بر اینکه غنی‌سازی اورانیوم ایران به مرز خطرناک نزدیک شده، صورت می‌گیرد.

به نقل از المانیتور، انتظار می‌رود گروسی در چهارمین سفر خود به تهران از زمان به دست گرفتن سکان هدایت در اواخر سال ۲۰۱۹ با محمد اسلامی، رییس سازمان اتمی ایران دیدار کند. اما مهم‌تر از آن، گزارش شده است که وی درخواست ملاقات با ابراهیم رییسی، رییس‌جمهور را داشته است.

با وجود دوره‌ای از همکاری نسبتا پایدار بین دو طرف پس از اجرای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران، روابط تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی دو سال گذشته به‌طور فزاینده‌ای تیره شده است. آژانس تهران را متهم می‌کند که در تحقیقات در مورد برنامه غنی‌سازی هسته‌ای‌اش سنگ‌اندازی می‌کند، به ویژه پس از اینکه بازرسان در سال گذشته فعالیت‌هایی را در دو سایت اعلام‌نشده شناسایی کردند.

براساس توافق هسته‌ای، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، ایران موظف بود در ازای لغو تحریم‌ها، محدودیت ۳.۶۷ درصدی غنی‌سازی خود را رعایت کند. با این وجود، از زمان خروج ایالات متحده از توافق در سال ۲۰۱۸، این رقم به‌طور تصاعدی تا ۶۰ درصد افزایش یافته است.

ایران در توجیه این نقض‌ها، به کوتاهی سه کشور امضاکننده اروپایی در تحقق سود‌های اقتصادی وعده داده شده برجام اشاره کرده است.

روز سه‌شنبه هفته گذشته، گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که توسط آسوشیتدپرس منتشر شد، ادعا کرد که ایران غنی‌سازی خود را به سطح دیگری یعنی ۸۳.۷ درصد رسانده است، درست اندکی کمتر از میزان خلوص مورد نیاز برای ساخت بمب هسته‌ای.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، محمد اسلامی، رییس سازمان اتمی ایران، یک روز بعد این ادعا را رد نکرد. با این حال، او اشاره کرد که داده‌های بازرسان بر اساس یک نمونه کوچک «حتی غیرقابل مشاهده با میکروسکوپ» است و گفت: «آنچه مهم است حجم اورانیوم ذخیره‌شده است.»

سفر گروسی به تهران پیش از سفر اواسط ماه مارس به واشنگتن و نشست سه ماهه جدید شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام می‌شود که در آخرین نشست خود در نوامبر به‌طور رسمی و قوی از عدم همکاری تهران انتقاد کرد.

زمانبندی این سفر بیشتر جنبه سیاسی دارد تا فنی. با توجه به تنش‌های مداوم با غرب، این روزنامه در مقاله‌ای در صفحه اول خود در روز پنجشنبه نوشت: «جنبه‌های سیاسی این دیدار بر هیچ کس مخفی نیست.»

تهران مدت‌هاست که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را متهم می‌کند که در هنگام تهیه پیش‌نویس گزارش‌های بازرسی خود در برابر فشار‌های ایالات متحده، متحدان اروپایی‌اش و اسراییل تسلیم می‌شود. به نظر می‌رسد این‌بار مقامات ایرانی همچنان با علم به نگرانی‌های غرب، هشدار‌های جدی درباره قطعنامه احتمالی شورای حکام صادر کرده‌اند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه در کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل در ژنو در اوایل این هفته به این موضوع اشاره کرده و گفت: ایران حق اقدامات متقابل را برای خود محفوظ می‌دارد. وال استریت ژورنال روز پنجشنبه گزارش داد که بریتانیا، فرانسه و آلمان در واکنش به سطح غنی‌سازی در تهران بر ضرورت واکنش جدی نشان دادن تاکید دارند، اما دولت بایدن تمایلی به انجام این کار ندارد. در این فضا، اسراییل برنامه‌ریزی نظامی خود را برای حملات احتمالی به زیرساخت‌های هسته‌ای ایران پیش می‌برد.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

هنر و ادبیات

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی