|

ورق کرکره گالوانیزه ورق محبوب در بازار

ورق‌ گالوانیزه از استحکام مناسبی در برابر تحمل وزن و خوردگی برخوردار هستند. بنابراین باتوجه به مزایای ورق گالوانیزه، تولیدکنندگان تصمیم…

لینک کوتاه کپی شد

ورق‌ گالوانیزه از استحکام مناسبی در برابر تحمل وزن و خوردگی برخوردار هستند. بنابراین باتوجه به مزایای ورق گالوانیزه، تولیدکنندگان تصمیم گرفتند تا برای پوشش شیروانی، آلاچیق یا سقف بناها از ورق‌های کرکره‌ای استفاده کنند. ورق کرکره‌ای زیرمجموعه‌‌ای از ورق‌های‌ گالوانیزه بوده که در کنار استحکام، از زیبایی چشمگیری نیز برخوردار است. ورق‌ کرکره گالوانیزه دارای طرح و کاربردهای متنوعی هستند و هرکس متناسب با نیاز خود، نوعی از آن را خریداری ‌می‌کند. 

ورق کرکره گالوانیزه چه نوع ورقی است؟

ورق گالوانیزه طی عملیات فرمینگ و شکل‌دهی به محصولی به نام ورق کرکره‌ گالوانیزه تبدیل می‌شود که طرحی مانند کرکره مغازه‌ها دارد. ورق کرکره‌ای معمولا از جنس پلاستیک، آلومینیوم یا فولاد ساخته می‌شود. دلیل موجی بودن و خطوط سینوسی ورق کرکره‌ای، محافظت از سقف است تا زمانی که برف یا باران می‌بارد، قطرات آب بر روی سقف باقی نمانند؛ البته شکل هندسی ورق کرکره‌ای، سبب افزایش مقاومت و استحکام آن نیز خواهد شد.

90cf968a-e595-4e57-929f-7a58ea49a5e0

جنس ورق کرکره گالوانیزه از چه نوعی است؟

همان گونه که گفته شد ورق کرکره‌ای از موادی مانند پلاستیک، فولاد یا آلومینیوم ساخته می‌شود. این محصول برای بیشتر در مناطق پرباران و مرطوب مورد استفاده واقع می‌شود و لازم است برای افزایش مقاومت آن، از یک پوشش مقاوم (فولادی) استفاده شود؛ بنابراین یک کاور گالوانیزه‌ روی آن قرار می‌گیرد تا میزان خوردگی به صفر برسد. به‌کارگیری کاور گالوانیزه‌ سبب افزایش درخشش و زیبایی ورق نیز خواهد شد.

مزایای استفاده از ورق کرکره‌ گالوانیزه

مقاومت، استحکام و زیبایی از جمله اصلی‌ترین فاکتورهایی هستند که ورق کرکره گالوانیزه را به یکی از محبوب‌ترین ورق‌های بازار تبدیل کرده‌اند؛ در ادامه به بیان سایر مزایای استفاده از ورق کرکره‌ای خواهیم پرداخت:

  • هر مشتری می‌تواند متراژ و ابعاد موردنیاز خود را ارائه کرده و ورق کرکره‌ای خریداری کند.

  • ورق کرکره‌ای می‌تواند در برابر حرارت، رطوبت، اکسیدشدن و برف مقاومت کند.

  • هنگام تولید ورق کرکره‌ای از کاورهای حفاظتی با ضخامت متنوع استفاده می‌شود تا میزان خوردگی و اکسایش ورق کاهش یابد.

  • خرید ورق‌های کرکره‌ای از صرفه اقتصادی بالایی برخوردار است.

  • این ورق‌ها قابلیت تعمیر و رنگ‌کاری مطلوبی دارند.

نحوه تولید ورق‌ کرکره گالوانیزه

به دلیل اینکه ورق‌های کرکره‌ای زیرمجموعه ورق گالوانیزه هستند، برای شکل دادن آن‌ها از دستگاه رول فرمینگ استفاده شده و در خط تولید ورق گالوانیزه رنگی (با طرح‌های متنوع) قرار می‌گیرند. این خط تولید در دو حالت مجزا به ساخت ورق کرکره‌ای خواهد پرداخت: نورد گرم و نورد سرد. برای ساخت ورق کرکره‌ای ظریف‌ و کم ضخامت، از روش نورد سرد و برای تولید ورق کرکره‌ای منعطف و ضخیم، از روش نورد گرم استفاده می‌کنند. 

پس از نوردکشی ورق‌ها، لازم است ورق در دستگاه رول باز کن قرار گیرد تا ابتدای ورق تولیدشده از رول فرمینگ خارج گردد. در مرحله بعدی پس از قوام یافتن طرح اصلی ورق، آن را با دستگاه گیوتین برش می‌زنند. سایزهای ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی‌متر از جمله متراژ‌های معمول ورق‌های کرکره‌ای گالوانیزه بوده که در بازار آهن‌آلات به فروش می‌رسند. این نکته هم قابل ذکر است که قیمت ورق کرکره گالوانیزه در ابعاد مختلف، متفاوت است. بنابراین قبل از خرید باید نرخ روز آنان را از مراکز و سایت‌های معتبر آهن و فولاد استعلام کرد.

کاربرد ورق کرکره‌ گالوانیزه 

زیبایی و استحکام ورق‌های کرکره‌ای سبب شده تا کاربری‌های متنوعی برای این محصول درنظر گرفته شود. از جمله آنان می‌توان به ساخت شیروانی برای ساختمان‌های شمال کشور اشاره کرد، زیرا این محصول برای اقلیم‌های مرطوب، انتخاب بسیار مناسبی بوده و قطرات باران و برف را به به سمت پایین هدایت می‌کند و از خسارات احتمالی ناشی از نشت آب به داخل ساختمان، به شکلی موثر جلوگیری می‌کند. وزن ورق کرکره‌ای نیز باتوجه ‌به وضعیت استحکام سقف تعیین می‌شود، ازاین‌رو برای نصب آن مشکلی به وجود نخواهد آمد.

امروزه توسعه فناوری و افزایش توجه به زیباسازی منازل و ساختمان‌‌‌ها، سبب ترویج استفاده از ورق‌های کرکره‌ای با طرح‌های متنوع شده است. علاوه‌براین ورق‌ کرکره را می‌توان برای ساخت حصار اطراف مزارع یا باغ‌ها نیز استفاده کرد. از دیگر کاربردهای این ورق می‌توان به ساخت بناهای سرپوشیده مانند انبارها، پارکینگ، سوله یا ورزشگاه اشاره کرد.

a8a2ec0f-4afe-44a3-9137-01c1bf3e8da1

عوامل تعیین‌کننده در دوام ورق کرکره‌ گالوانیزه 

میران دوام و استحکام ورق‌های فولادی به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما در هنگام تولید آن  (طی فرانیدهایی ویژه) می‌توان این مدت را افزایش داد. ضخامت و نوع کاور محافظتی که برای این ورق درنظر گرفته می‌شود، تعیین‌کننده میزان دوام این ورق خواهد بود. البته چنانچه ضخامت و کیفیت کاور حفاظتی بیشتر باشد، می‌توان دوام بیشتری را از ورق کرکره‌ای انتظار داشت و استفاده از کاورهای حفاظتی مختلف برای پوشش سطح ورق، یک گزینه معقول برای افزایش کارایی آن به‌شمار می‌رود. رایج‌ترین کاورهایی که برای پوشش ورق کرکره‌ای استفاده می‌شوند، پوشش‌های نانوتکنولوژی، سرامیکی یا روی (Zn) هستند.

نکات مهم هنگام خرید ورق گالوانیزه کرکره

همان‌طور که گفته شد، فلز مادر ورق کرکره‌ای، ورق گالوانیزه است، ازاین‌جهت می‌توان گفت که ورق گالوانیزه نقش بسزایی در فرایند تولید ورق خواهد داشت؛ بنابراین در هنگام خرید باید به سطح ورق کرکره‌ای توجه کرده و از سلامت آن اطمینان حاصل نمود.

ورق‌های کرکره‌ای انواع مختلفی دارند و هریک از آنان را بایستی در کاربری منحصربه فرد خود استفاده نمود؛ برای مثال اگر قصد دارید یک مخزن آب گالوانیزه بسازید، بایستی ضخامت پوشش روی یا Zn را بررسی کنید؛ اما اگر قصد دارید از ورق کرکره‌ای برای زیباسازی نمای ساختمان استفاده کنید، بایستی ظاهر براق آن را موردتوجه قرار داده و شفافیت آن را بررسی نمایید. 

جمع‌بندی

ورق‌ کرکره‌ گالوانیزه جز محبوب‌ترین محصولات فولادی هستند که در بازار آهن‌الات به فروش می‌رسند. این ورق فولادی در زیباسازی و استحکام سقف خانه و ساختمان، آلاچیق و حصار باغ‌ کاربرد دارد. البته کاور کردن سقف برای حفاظت در برابر باران و برف و ساخت بناهای سرپوشیده مانند سوله، انبار یا پارکینگ نیز جز کاربردهای مهم این ورق به شمار می‌روند. میزان ضخامت، نوع پوشش ورق، وزن و متراژ ورق‌های فولادی ازجمله فاکتورهای اصلی هستند که نرخ نهایی ورق کرکره‌ای را تعیین می‌کنند. 

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی