|

۵ عاملی که بر قیمت بلیط در سراسر جهان تأثیر می گذارد

در تعیین نرخ بلیط هواپیما خارجی عوامل متعددی موثر هستند. به طور معمول فصلی بودن و فاصله مقصد دو عامل مهمی هستند که بر قیمت کلی بلیط شما...

لینک کوتاه کپی شد

در تعیین نرخ بلیط هواپیما خارجی عوامل متعددی موثر هستند. به طور معمول فصلی بودن و فاصله مقصد دو عامل مهمی هستند که بر قیمت کلی بلیط شما در سراسر جهان تأثیر می‌گذارند. وقتی به دنبال کرایه‌های پایین‌تر هستید، انعطاف‌پذیری و خطوط هوایی که از آنها بلیط تهیه می‌کنید را حتما در نظر بگیرید، همچنین مهم است که در صورت لزوم کمی بیشتر هزینه کنید تا سفری مناسب برای خود بسازید. بر کسی پوشیده نیست که قیمت پروازها دائماً در نوسان است. آیا تا به حال یک بلیط با قیمت عالی پیدا کرده‌اید که بعد از فقط چند ساعت متوجه شوید که قیمت آن دو برابر شده است؟ می‌توان گفت که بیشتر ما در آن موقعیت غم انگیز بوده‌ایم. در این مقاله از سفرمارکت می‌خواهیم به عواملی بپردازیم که بر تعیین قیمت بین‌المللی رزرو بلیط هواپیما موثر هستند.

چه چیزی بر قیمت پروازها تأثیر می‌گذارد تا تغییرات چشمگیری ایجاد کند؟

اکثر خطوط هوایی از سیستم قیمت‌گذاری به نام قیمت گذاری پویا استفاده می‌کنند. به همین دلیل است که قیمت بلیط هوا‍پیمایی در هر زمان معین به جای ثابت ماندن مانند یک محصول در فروشگاه، بالا و پایین می‌رود. عوامل متعددی تأثیرگذار هستند، برخی از آنها ممکن است بدیهی به نظر برسند اما برخی دیگر ممکن است شما را شگفت‌زده کنند. در اینجا، نگاهی به این عوامل تأثیرگذار بر قیمت خواهیم انداخت.

۱) فصلی بودن

فصلی بودن یک عامل بزرگ در ساختار قیمت بلیط هواپیما در سراسر جهان است. مثلا بهترین فصل سفر خارجی ژوئن، اوت و ۱۰ دسامبر تا ۱۰ ژانویه است. همچنین بدترین فصل برای سفر ژانویه، مارس، نوامبر و اوایل دسامبر است. البته این تاریخ‌ها چندان دقیق نیستند. خطوط هوایی و کشورهای مختلف تغییرات خاص خود را در تاریخ فصلی دارند.

دلیل اینکه قیمت بلیط در سراسر جهان در طول تاریخ‌های فصلی تغییر می‌کند منطقی است. دلیل آن این است که افراد بیشتری در این ماه‌های سال برای مسافرت و دیدار با دوستان و خانواده خود مرخصی دارند و خطوط هوایی بهترین استفاده را از آن می‌کنند.

اگر برای سفر در زمان بهترین فصل سفر (High season) برنامه‌ریزی می‌کنید، انتظار داشته باشید که قیمت بالاتر باشد. توصیه می‌کنیم اگر در فصل شلوغ سفر می‌کنید حدود شش ماه قبل رزرو کنید تا بتوانید از کمترین کرایه‌ها و بهترین انتخاب صندلی‌ها و ارتقاء استفاده کنید. اگر برای مدت طولانی سفر می‌کنید، فصلی را در نظر بگیرید تا هزینه‌های خود را کاهش دهید.

cea4c8b1-10cb-4ad4-b7cc-09a83f7e9e6b

۲) اولویت ها

جایی که می‌خواهید بروید و اینکه چه زمانی می‌خواهید بروید، مطمئناً بر هزینه بلیط شما تأثیر می‌گذارد. هنگام برنامه‌ریزی برای سفر خود، مکان‌هایی را که می‌خواهید به آن‌ها برسید و اینکه از نظر جغرافیایی به هم نزدیک هستند یا دور هستند را در نظر بگیرید.

توصیه می‌کنیم درباره هر کاری که دوست دارید در سفر انجام دهید، فکر کنید. سپس تصمیم بگیرید که چه موقعیت‌های مکانی را انتخاب می‌کنید. بعد به این فکر کنید که چقدر زمان برای سفر دارید و زمان شما در هر یک از مکان‌ها چقدر برای شما مهم است. از یک سیستم رتبه‌بندی برای قرار دادن مقاصد سفر خود به ترتیب اهمیت استفاده کنید.

وقتی در مورد بودجه بلیط یا تهیه بلیط چارتر خود فکر می‌کنید، در نظر بگیرید که برخی از مقاصد می‌توانند گران‌تر از سایر مقاصد (با توجه به پروازها و هزینه‌های روزانه) باشند. ممکن است مجبور شوید برای دیدار مکان‌هایی که واقعاً می‌خواهید ببینید مطابق مقدار پولی که برای رسیدن به آنها باید خرج کنید، برنامه‌ریزی کنید.

برای مثال دیدن کلیسای جامع سنت باسیل در مسکو ممکن است نزدیک به ۱۰۰۰ دلار هزینه کرایه داشته باشد. به علاوه هزینه گنجاندن چند توقف ممکن است باعث شود در مسیر خود تجدید نظر کنید.

۳) انعطاف پذیری

به طور کلی، هرچه انعطاف‌پذیرتر باشید، پول کمتری برای بلیط‌هایتان پرداخت خواهید کرد (بسته به جایی که می‌روید). اگر تاریخ و خطوط هوایی خاص یا مقصد سفری بسیار خاص یا غیرمستقیمی را در نظر دارید، انتخاب بلیط‌های ارزانتر، محدود می‌شود.

اگر در مورد توقف‌ها، تاریخ‌های سفر و خطوط هوایی خود انعطاف‌پذیرتر باشید، برنامه سفر شما به کم‌هزینه‌ترین، مستقیم‌ترین مسیر، تاریخ‌ها و خطوط هوایی تغییر می‌کند و احتمالاً یک یا دو توقف مناسب در طول مسیر داشته باشد.

برعکس، وقتی انعطاف‌پذیریتان کم باشد، هزینه بلیط و سفرتان گران‌تر خواهد بود. در حالی که بسیاری از بلیط‌ها با تاریخ قابل تغییر هستند، به طور کلی، هر بار که بخواهید تاریخ سفر خود را تغییر دهید هزینه می‌کنید.

قانون کلی انعطاف پذیری: هرچه قبل از خرید بلیط انعطاف پذیرتر باشید، به طور کلی پول کمتری خرج خواهید کرد، اگر پس از خرید بلیط می‌خواهید انعطاف بیشتری داشته باشید، در کل پول بیشتری خرج خواهید کرد.

۴) فاصله مقصد

اغلب اوقات، برای تهیه بلیط ارزان هواپیما، کم هزینه‌ترین مسیر، کوتاه‌ترین راه و نزدیک‌ترین مقصد از نظر جغرافیایی است. اما این همیشگی نیست. گاهی اوقات موضوع در دسترس بودن است و گاهی اوقات مسیر و برنامه خطوط هوایی مهم است.

هنگام تعیین مسیر خود، از جزئیات برنامه سفر خود مطمئن شوید و تصمیم بگیرید که از کجا می‌خواهید بازدید کنید. آنچه فکر می‌کنید ممکن است ارزان‌ترین راه برای انجام آن نباشد. در حالی که پرواز از تهران به استانبول ممکن است ارزان تر از پرواز از تهران به هانوی باشد، شما همچنان باید هزینه‌های رفت‌وآمد به در مقصد و دیدن جاذبه‌های مقصد را نیز در نظر بگیرید.

فراموش نکنید، سفر زمینی می‌تواند قیمت کلی بلیط در سراسر جهان را به طور چشمگیری کاهش دهد.

b87f23b7-8dce-4526-90e9-1d4cef20fc2e

 

۵) خطوط هوایی

در این جا باز هم انعطاف‌پذیری نکته کلیدی است. اگر خط هوایی خاصی وجود داشته باشد که ‍پرواز شما را ساده‌تر کند ممکن است شما مجبور به خرید بلیط گران‌تری شوید. آن خط هوایی همچنین ممکن است در تاریخ‌های مورد نظر شما در دسترس نباشد یا بلیط لحظه آخری نباشد، ممکن است بهترین برنامه را برای هماهنگی با سایر پروازها نداشته باشد یا به سادگی ممکن است ارزان‌ترین در آن مسیر خاص نباشد.

مطمئناً، پرواز به سنگاپور ممکن است به شما این فرصت را بدهد که با خطوط هوایی سنگاپور پرواز کنید، اما این معمولاً ارزان‌ترین راه برای رسیدن به آنجا نیست.

اگر به دلیل عدم معطلی در توقف‌های مکرر در پرواز به دنبال پرواز مستقیم با یک خط هوایی هستید، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که چندین برابر بیشتر برای آن هزینه کنید تا زودتر به مقصد مورد نظر خود برسید، اما خب هزینه بلیطی که تهیه می‌کنید ممکن است گران شود.

پروازهای بین‌المللی مالیات‌های خاص خود مانند هزینه‌های گمرکی و گشت مرزی را دریافت می‌کنند. در نهایت، باور کنید یا نه، هواپیماهای بزرگتر هزینه بیشتری برای فرود بر روی باند فرودگاه دارند. بنابراین انتخاب یک هواپیمای کوچکتر می‌تواند انتخاب ارزان‌تری باشد.

چگونه در پروازها صرفه جویی کنیم؟

 به طور خلاصه به عوامل مهم در تعیین نرخ خرید بلیط خارجی و توضیح آنها اشاره کردیم، بیایید نگاهی به آنها بیندازیم تا دقیقاً ببینیم چگونه می‌توان بدون صرف هزینه و زمان زیاد، مقرون‌به‌صرفه‌ترین بلیط‌های خارجی را تهیه کرد.

اپلیکیشن‌هایی مانند سفرمارکت به شما کمک می‌کند تا همه گزینه‌های ممکن و ضروری برای پروازهای خارجی مورد نظرتان را جستجو کنید و مناسب‌ترین بلیط را تهیه کنید. تنها با چند فیلتر و کلیک ساده می‌توان همه خطوط هوایی، همه پروازهای متصل و مستقیم و همه قیمت‌های آنها را در میان موارد دیگر دید. سفرمارکت به شما کمک می‌کند که بر فصلی بودن، زمان خرید و سایر عواملی که می‌توانند باعث افزایش قیمت شوند غلبه کنید.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی