|

صحبت های رئیسی درباره افزایش حقوق بازنشستگان

ما طبق قانون عمل کردیم اما نسبت به بازنشستگان آن جایی که امکان داشت دولت از اختیارات قانونی خود استفاده کند

لینک کوتاه کپی شد

حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در نشست خبری خود در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا در پاسخ به این سوال که در شرایط تورمی مشاهده کردیم دولت برای بار دوم دولت حقوق کارکنان خود را افزایش داد اما ترمیم حقوق کارگران تامین اجتماعی با سایر کارگران تفاوت دارد دولت برخلاف مصوبه شورای عالی کار اقدام کرده و سهم ۵۵ درصدی را به ۱۰ درصد رسانده و با حق مسکن ۶۵۰ هزار تومانی کارگران هم موافقت نشده است مسائل معیشتی کارگران بسیار مهم مهم است چون نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند بفرمایید آیا قرار نیست یه بار برای همیشه در این مورد تصمیم جدی اتخاذ شود و اینکه کارگران چشم انتظار معرفی وزیر برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند چه زمانی این اقدام انجام خواهد شد، گفت: شما لیست افزایش حقوق کارگران در سنوات گذشته را در اختیار دارید؟ حتماً این را از مجامع کارگری و شورای عالی کار بگیرید. ببینید آیا این میزان افزایش که امسال اتفاق افتاد، مسبوق به سابقه است؟ قبل از ما هم دولت‌ها، وزرا و کارگرانی بودند اما این میزان افزایش در حقوق کارگران مسبوق به سابقه در دولت‌های گذشته نبوده است. من به شما اطلاع می‌دهم این از گام‌های این دولت است. پس معلوم می‌شود با گام‌های گذشته متفاوت است آن هم در شرایط اقتصادی که در ابتدا به شما گفتم که در چه شرایطی این افزایش حقوق را می‌دهیم. افزایش حقوق کارگران در سال اول دولت با سنوات گذشته قابل قیاس نیست. 

وی افزود: نکته دوم نسبت به بازنشستگان تامین اجتماعی یک جایی حکم قانون است این که فرمودید ۱۰ درصد، وقتی قانون تعیین کرده دولت نمی‌تواند بالاتر از آن بدهد. ما طبق قانون عمل کردیم و اجرا کردیم اما نسبت به بازنشستگان آن جایی که امکان داشت دولت از اختیارات قانونی خود استفاده کند مثل آنچه در تامین اجتماعی بود و آنجا که منع قانونی وجود نداشت آنچه امکان داشت را استفاده کردیم در مورد بازنشستگان عزیز در صحبتی در زمان انتخابات گفتم برخی فکر می‌کنند هزینه بازنشسته پایین آمده اما هزینه‌اش افزایش پیدا کرده چون باید خرج نوه‌ها و هدایا را هم بدهد و هزینه‌هایی روی دوشش آمده لذا آنچه امکان داشته برای دولت در افزایش حقوق‌ها عمل کرده‌ایم.

رئیس‌جمهور گفت: نسبت به مسئله پرداخت‌ها این را بگویم که در سال اول فقط نسبت به معلمان که میزان افزایش را دیدید و در رسانه مطرح شد و میزانی که برای این قضیه گذاشته شد ۳۵۰۰۰ میلیارد در بودجه ۱۴۰۱ تصویب شده است که در بودجه پیشین نبوده و ما پیش‌بینی کردیم و در مجلس تصویب شد.  در ارتباط با کارگران عزیز و بازنشستگان اجمالاً می‌گویم نسبت به حقوق و دستمزد آنها تمام تلاش ما آن است که هم برای کارگران هم برای بازنشستگان و هم برای معلمان و هم برای عموم کارکنان آنچه که باید متناسب‌سازی شود، انجام شود نمی‌گویم صددرصد اما اینکه یک مقدار از بار هزینه آنها بکاهیم در دستور کار ما است. مثلاً ۶ میلیون بیمه سلامت رایگان اعطا شده که مسبوق به سابقه نیست.

وی ادامه داد: در بحث دارویار هم اضافه قیمت بر عهده بیمه گذاشته شد تا وقتی فردی وارد داروخانه می‌شود سعی شده مبلغ اضافی از آن گرفته نشود تمام تلاش ما در دولت این است که تا می‌توانیم بار هزینه‌ای مردم را بکاهیم. یعنی بار ۸۵ میلیون نفر را و به طور ویژه به کسانی که امروز به عنوان کارگر، کشاورز و معلم شناخته می‌شوند و کسانی که باید به آنها توجه خاص کرد را مورد توجه قرار دهیم. نسبت به معرفی وزیر هم بگویم وزیری معرفی خواهد شد که دغدغه کار و کارگر و رفاه اجتماعی و تامین اجتماعی او دغدغه ویژه‌ای باشد.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی