|

جلوگیری از آسیب های ورزشی با ساپورت های طبی

از شایع ترین آسیب های ورزشی می‌توان به کشیدگی عضلات یا رگ به رگ شدگی، آسیب دیدگی های زانو، در رفتگی مچ دست، ملتهب شدن تاندون ها اشاره نمود.

لینک کوتاه کپی شد
1

مصدوم شدن و آسیب پذیری در ورزش برای هر فردی با هر شرایط جسمانی مبتدی یا حرفه ای اتفاقی متداول است و برای هر ورزشکاری پیش می آید. با رعایت نکاتی مانند: تحت نظر مربی و متخصص فعالیت داشتن، نرمش مرتب، ورزش روزانه، گرم کردن قبل و بعد از ورزش و انجام حرکات کششی و به ویژه استفاده از ساپورت های طبی مانند: زانو بند و مچ بند، و یا گردن بند طبی بهترین راهکار برای پیشگیری از آسیب های احتمالی در ورزش می باشد. گاهی اوقات حتی قدم زدن و پیاده روی ساده نیز میتواند باعث آسیب دیدن یک فرد شود، اما پیشگیری همواره بهتر از درمان است و لازم است که قبل از آسیب دیدن و پرداخت هزینه‌های سنگین برای درمان، زودتر به فکر راه چاره افتاد، و از آسیب دیدن جلوگیری نمود. 

از شایع ترین آسیب های ورزشی می‌توان به کشیدگی عضلات یا رگ به رگ شدگی، آسیب دیدگی های زانو، در رفتگی مچ دست، ملتهب شدن تاندون ها و و دیگر آسیب های  رایج اشاره نمود.

ساپورت های طبی نقش بسیار زیادی در حفظ سلامتی و تندرستی ورزشکاران دارند و در بین تمامی افراد ورزشکار در سراسر دنیا استفاده از ساپورت های طبی بسیار رایج است و هیچ فرقی ندارد که یک ورزشکار مبتدی است یا به صورت حرفه ای فعالیت می کند و آمادگی جسمانی بالایی دارد و هر دو دسته این ورزشکاران خود را ملزم به استفاده از ساپورت های طبی می دانند. وظیفه این ابزار در ورزش، حمایت و محافظت کامل از بدن و عضو در برابر آسیب های احتمالی می باشد. در اینجا شما را با زانو بند و مچ بند که از جمله ساپورت های طبی پر طرفدار و رایج برای جلوگیری از آسیب دیدگی در ورزش هستند، آشنا می سازیم.

استفاده از زانوبند برای جلوگیری از آسیب در ورزش

زانو که مسئول سنگینی وزن بدن و تحرک پاها است، یکی از اعضای مهم و حساس بدن است که در معرض آسیب پذیری بیشتری در هنگام ورزش قرار دارد و تحت فشار بیشتری است. به همین علت از این عضو حساس و تاثیر گذار مراقبت همه جانبه‌ای باید نمود، که این امر با استفاده از زانو بند طبی امکان پذیر است. بیماری ها و عارضه وارد شده به زانو، اغلب در اثر مبتلا شدن به آرتروز، مشکلات حرکتی، نقرس، اضافه وزن، آسیب دیدگی، شکستگی  و ورزش های سنگین به وجود می آیند که احتمال آسیب دیدگی این ناحیه در فعالیت ورزشی شایع تر است.

ورزش هایی که زانو در آن احتمال آسیب پذیری بیشتری دارد، عبارتند از: فوتبال، بسکتبال، دوچرخه سواری، فوتسال، و وزنه برداری و...

در این فعالیتها، آسیب‌هایی مانند: پارگی رباط صلیبی، پارگی مینیسک یا رباط جانبی، جزو صدماتی هستند که در ورزش های ذکر شده برای ورزشکاران بسیار اتفاق می‌افتد.

image_1641571895

تاثیر زانوبند در ورزش

هنگامی که قبل از شروع ورزش و فعالیت، از زانو بند استفاده شود، از تمامی آسیب هایی که به آن اشاره شد، پیشگیری می شود و حتی در صورت صدمه دیدن زانو، از آسیب بیشتر جلوگیری می گردد. طراحی منحصر به فرد زانو بند به این شکل است که حمایت کاملی را از این عضو حساس بر عهده می گیرد و به سهولت روی زانو قرار می گیرد. هم چنین باعث گرم شدن زانو میشود و در نتیجه افزایش خون رسانی در آن اتفاق می‌افتد. این عملکرد هنگام آسیب دیدگی زانو باعث بهبودی سریع تر میشود.

 یکی از علائم زانوی آسیب دیده، درد، تورم و بی ثباتی است که با استفاده از این ساپورت طبی می‌توان این علائم را کاهش داد و به مرور زمان به طور کامل به درمان دست یافت. یکی دیگر از فواید زانوبند این است که از مفصل های زانو در هنگام کشش و تحرک نگه داری میکند. به همین علت این ساپورت طبی علاوه بر درمان، جنبه محافظتی و پیشگیری کننده از آسیب را نیز دارد. برای خرید زانوبند می توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید.

https://zaya.io/vlzit

نقش مچ بند در پیشگیری از آسیب های ورزشی

مچ دست نیز مانند زانو، عضو آسیب پذیری است که در اثر فشار زیادی که به آن وارد می شود، یا انجام یک فعالیت مکرر آسیب میبیند. افرادی که به علت شغل خود مدت های طولانی از کامپیوتر استفاده می کنند یا تایپ انجام می دهند، دچار مچ درد می شوند. در ورزش های سنگین که فشار زیادی به مچ دست وارد می شود، مانند: وزنه برداری، بدنسازی، تنیس، اسکواش، پینگ پنگ، والیبال، بسکتبال، فوتبال و..، مچ دست در وضعیت نامطلوب قرار می گیرد و آسیب میبیند و در اصطلاح دچار عارضه ای به نام سندروم تونل کارپال می شود که به آن مچ درد نیز می‌گویند. معمولاً در هنگام حرکات ورزشی، ناحیه مچ و ساعد در معرض آسیب پذیری بیشتری قرار دارند که با استفاده از مچ بند میتوان از این عوارض پیشگیری نمود. علاوه بر این در صورت صدمه دیدگی با بستن مچ بند از آسیب بیشتر جلوگیری می شود. زانوبندها انواع مختلفی دارند و عبارتند از  ساپورت عملکردی، نوع ترمیمی، حمایتی یا (پروفیلاکتیک) و نوع زانو بند پیشگیری کننده. 

هر کدام از این محصولات با توجه به آسیب دیدگی یا نیاز ورزشکار، توسط پزشک متخصص یا مربی بدنساز انتخاب می‌شوند که کاربردهای متفاوتی دارند.

image_1641626141

کاربرد مچ بند طبی در ورزش

مچ بند، درد و تورم ناشی از آسیب این ناحیه را التیام می بخشد و به فرد امکان ادامه فعالیت ورزشی را می دهد. از دیگر کاربرد های مچ بند این است که رگ به رگ شدگی ناشی از پیچ خوردگی را بر طرف میکند و آسیب های به وجود آمده از شکستگی را نیز درمان می کند. بستن مچ بند در طول شبانه روز باعث می شود که مچ دست در حالت ثابت و مشخصی قرار بگیرد و علائم ناشی از سندروم تونل کارپال را از بین ببرد. این ساپورت طبی علاوه بر جنبه درمان کننده، نقش پیشگیری کننده نیز دارد و هنگام انجام دادن فعالیت های مستمر و بی وقفه با مچ دست، از این ناحیه به خوبی محافظت نموده و از آسیب دیدگی در امان می دارد.  

مچ بند طبی علاوه بر این که برای جلوگیری از آسیب در ورزش کارایی دارد، برای درمان عارضه های دیگری نیز هم چون آرتروز دست، شکستگی، دررفتگی، و پیچ خوردگی هم بسیار مفید و تاثیر گذار است.

این ساپورت طبی با توجه به نیاز فرد و دو جنبه پیشگیری کننده و درمان کننده، دارای انواع مختلفی است. از جمله: مچ بند کشی یا اسپلینت، مدل ترکیبی (مچ بند و شست بند آتل دار)، آتل انگشت، مچ بند ورزشی و مچ بند پس از عمل. مچ بند ورزشی یکی از رایج ترین نوع این محصولات طبی است و به راحتی در دسترس همگان قرار دارد، و علاوه بر ورزشکاران و کاربرد در ورزش و پیشگیری و درمان آسیب، در میان عموم مردم نیز رواج دارد و مورد استقبال زیادی قرار می گیرد. به ویژه افرادی که بنا به شغل و فعالیت خود، ساعت های طولانی به مچ دست خود فشار وارد می کنند. برای خرید مچ بند طبی می توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید.

https://zaya.io/hyhbw

image_1641626205

فواید استفاده از گردن بند طبی در ورزش

گردن یکی دیگر از اعضای حساس بدن است که نیاز به مراقبت ویژه دارد. گردن مسئول تحمل سنگینی وزن سر و چرخش آن است. هنگامی که در اثر ورزش یا حادثه دچار آسیب شود، باید حتما از گردنبند طبی برای درمان استفاده گردد. علاوه بر این گردن بند طبی از آسیب بیشتر نیز پیشگیری می کند. طراحی این محصول ارتوپدی به گونه ای است که گردن را در دورانی که آسیب دیده است، ثابت نگه می دارد و باعث تسکین درد و بهبودی زودتر این عضو می شود. علاوه بر این یکی دیگر از فواید گردن بند طبی تن یار این است که از گردن حمایت و پشتیبانی می کند تا دچار آسیب‌ دیدگی بیشتری نگردد.

گردن بند طبی با توجه به شدت آسیب دیدگی فرد دارای چند نوع است: گردنبند طبی سخت، نیمه سخت و گردن بند طبی نرم. نوع سخت آن در آسیب دیدگی های شدید و برای بعد از عمل جراحی توسط پزشک تجویز می شود و حرکت گردن تا حد زیادی محدود می شود. و توانایی این را دارد که درد ناشی از کشیدگی عضلات گردن را کاهش دهد. گردن بند طبی نیمه سخت نسبت به نوع سخت، منعطف تر بوده و تا حدی امکان حرکت را به گردن می دهد و برای آسیب هایی هم چون آرتروز و بافت نرم گردن مناسب است. نوع نرم این محصول برای آسیب دیدگی های خفیف و جزئی مفید است و نیازی به ثابت نگه داشتن گردن ندارد. برای خرید گردن بند طبی می توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید.

https://zaya.io/nqviz

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی