|

راهنمای خرید زیتون و روغن زیتون اصل

امروزه دیگر روغن زیتون های تقلبی با حس چشایی قابل تشخیص نیستند و متقلبین در این کار بسیار حرفه ای عمل می کنند.

لینک کوتاه کپی شد

مصرف روغن زیتون از سالهای دور توسط طبیبان به مردم توصیه شده و اکنون هم با پیشرفت علم دریچه های جدیدی از خواص این روغن جادویی گشوده می شود و پزشکان هر ساله خواص جدیدی از آن کشف می کنند. به همین منظور نیاز است تا قبل از تهیه روغن زیتون از درجه کیفی آن اطمینان حاصل نماییم. با ما در ادامه همراه باشید تا ویژگی های یک روغن زیتون اصل و نحوه خرید روغن زیتون اصل را با هم مرور کنیم.

greengarden-zeytoon2

روش های تشخیص روغن زیتون اصل

به گزارش وب سایت گرین گاردن، با گسترش شبکه های اجتماعی و رسانه های تصویری شاهد این هستیم که مصرف روغن زیتون روز به روز بیش از قبل به مردم توصیه می شود و از آنجا که روغن یک نقش اساسی در وعده های روزانه مان دارد و طبیعتا ما هم خواسار سلامت هرچه بیشتر جسم خود هستیم دغدغه تهیه روفن زیتون خالص در ما بیشتر می شود.

در سالهای اخیر با توجه به افزایش تقاضا برای روغن زیتون، تولید روغن زیتون تقلبی هم افزایش یافته به طوری که امروزه دیگر روغن زیتون های تقلبی با حس چشایی قابل تشخیص نیستند و متقلبین در این کار بسیار حرفه ای عمل می کنند. از آنجا که خرید روغن زیتون خالص تبدیل به یک دغدغه مهم شده است در این مقاله قصد داریم تا نکاتی را عنوان کنیم که به شما برای خرید یک روغن زیتون با کیفیت کمک خواهد کرد.

  • رنگ روغن زیتون

رنگ روغن زیتون از سبز روشن مایل به زرد تا سبز تیره متغیر است.البته این برای زمانیست که روغن زیتون در بطری قرار دارد وقتی در قاشق ریخته می شود بیشتر به رگ زرد نزدیک است.

اینکه می گوییم از روشن تا تیره متغیر است به این معنیست که بسته به شرایط مختلف همچون نژاد زیتون-منطقه کشت-زمان برداشت و زمان روغنگیری این رنگ می تواند تغییر کند

  • بوی روغن زیتون

همه میدانیم که این روغن زیتون بودار است که با کیفیت است اما نه هر بویی.روغن زیتون باید بوی گیاه تازه بدهد و این بو باید خیلی ملایم باید.ا گر زیتون ها قبل از روغنگیری خراب و کپک زده باشند روغن زیتون هم بوی کپک میگیرد و بد مزه می شود مثل نان کپک شده.اگر از تفاله زیتون یا زیتون های کنسروی و گندیده روغنگیری شده باشد این روغن زیتون بوی بسیار بسیار تند و زیادی می دهد که به بوی صابون نزدیک است. اگر بویی شبیه بوی روغن مایع احساس شود روغن زیتون با روغن دیگری ترکیب شده است.بوی روغن زیتون ها هم مثل رنگ روغن زیتون بسته به شرایط مختلف تغییر میکند.

  • طعم روغن زیتون

همچون رنگ و بو -طعم روغن زیتون هم بسته به شرایط مختلف یکسان نیست.ته مزه تلخی در همه روغن زیتون ها احساس می شود.بعضی ها بیشتر بعضی ها کمتر.بعد از خوردن یک قاشق روغن زیتون سوزش در گلو احساس می شود گاهی خیلی زیاد گاهی خیلی کم حتی دیده ایم روغن زیتونی که اصلا در گلو سوزش ایجاد نمی کند.

 نکته بسیار مهم در تشخیص روغن زیتون اصل

بعد از خوردن یک قاشق روغن زیتون خالص جدا از احساس تلخی و سوزش که گاه وجود دارد و گاه وجود ندارد. چیزی که مهم است این است که 1 دقیقه بعد از خوردن روغن زیتون دهان باید خوشبو باشد و حس ماسیدگی و چسبندگی در دهان و زبان وجود نداشته باشد.

تمام موارد ذکر شده نشانه های روغن زیتون خالص و با کیفیت است اما هیچوقت راهکار دقیقی برای مشخص نمودن خلوص روغن زیتون نیست.

تشخیص دقیق و صد درصدی روغن زیتون باید در آزمایشگاه صورت بگیرد. تنها با این دو ازمایش می توان فهمید که روغن زیتون خالص است یا نه سایر آزمایش ها هم تعیین کننده خلوص روغن زیتون نیست که عبارت اند از: آزمایش ضریب شکست، ازمایش اسید چرب.

روغن زیتون  بکر یا فرابکر چیست؟

روغن زیتون ها بر اساس میزان اسیدیته به چند دسته تقسیم می شوند، روغن زیتون فرابکر که کمترین اسید را دارد و بعد از آن روغن زیتون بکر درجه یک، سپس روغن زیتون بکر درجه دو و سه و چهار . لازم به ذکر می باشد که در بیشتر موارد این واژه ها تجاری شده اند و عاملی برای سو استفاده افراد سودجو.

روغن زیتون فرابکر اسیدیته کمتری دارد، اما خیلی از مشتری ها بر این باورند که روغن زیتون فرابکر خوب است، و روغن زیتون بکر بد است و اما در اینجا به شما می گوییم که این باور کاملا اشتباه است. اختلاف اسیدیته روغن زیتون بکر و فرابکر بسیار اندک است، به طوری که این اختلاف فقط در آزمایشگاه قابل رویت است و به طعم و مزه این دو تفاوت چندانی ندارند.

در ایران به دلیل سنتی بودن کشاورزی هیچوقت یک حجم مشخصی روغن زیتون فرابکر یا روغن زیتون بکر نداریم و از طرفی به شدت با تقلب در روغن ها مواجه هستیم.

پس توصیه ما این است که در هنگام خرید بخاطر کلمه هایی همچون روغن زیتون فرابکر پول زیادی نپردازید.  این فقط یک طرفند تجاری است. تولید روغن زیتون در ایران مکانیزه نیست و هیچ کشاورزی حجم مشخص و قابل توجهی روغن زیتون فرابکر یکدست تولید نمی کند.

پیشنهاد ما این است که هر روغن زیتون خالصی پیدا کردید بخرید و به کلمه فرابکر یا بکر آن توجهی نکنید.

green_garden_4

روغن زیتون رودبار یا طارم

رودبار اولین خواستگاه گیاه زیتون در ایران می باشد و قدمت این درخت در این شهر بیش از هزار سال می باشد. این درخت طوری با آب و هوای رودبار سازگاری دارد که با کمترین میزان رسیدگی هم همیشه محصول خواهد داشت، حتی مشاهده شده درختانی سالها آبیاری نشده اند ولی هرساله محصول می دهند.

رودبار یک شهر کوهستانیست که در دره واقع شده و مساحت آن امکان کشاورزی گسترده را ندارد.

در 50 سال اخیر در طارم زنجان که همسایه شهرستان رودبار گیلان می باشد و رودخانه قزل اوزن از میان آن جاریست هم زیتون کاری های گسترده ای صورت گرفته و امروزه قطب تولید در ایران می باشد.

روغن زیتون اصل رودبار و طارم از نظر کیفیت بسیار بالا هستند و نباید این دو را از نظر کیفی با یکدیگر مقایسه کرد. آنچه که باید میان این دو مقایسه شود راندمان و باردهی باغات است. باید دید با یک میزان آبیاری در کدام منطقه محصول بیشتری تولید می شود و کدام بصرفه تر است.

طی 15 سال اخیر در طرحی که جهاد کشاورزی با نام طرح طوبا اجرا کرد نهال های اصلاح شده وارد کشور شدند و در بسیاری از شهرها و استان ها حتی استانهای کویری همچون قم و سمنان کشت شدند که اکنون به مرحله برداشت محصول رسیده اند.

هرچند شاید محصول تولید شده در این استانها کیفیت مطلوبی را دارا باشد، اما باید به این نکته توجه داشت که آیا با توجه به آبی که در آن استان مصرف می شود و درصد روغنی که زیتون می دهد این کار بصرفه هست یا خیر.

زیتون رودبار همیشه بین 17 تا 29 درصد روغن دهی داشت. در شهر طارم هم شرایط به همین صورت است. در صورتی که این درصد در زیتون استان های سمنان و فارس و کرمانشاه زیر 12 درصد می باشد.

بنابر این جدا از اینکه روغن زیتون رودبار بهتر است یا شهری دیگر باید بررسی شود که روغن زیتون رودبار انرژی بیشتری از خاک مصرف کرده یا آن شهر دیگر و این نیاز به مطالعه ای تخصصی دارد.

green_garden_3

فروشگاه آنلاین خرید محصولات زیتونی اصل رودبار

فروشگاه آنلاین گرین گاردن با بیش از 10 سال تجربه ارائه کننده محصولات طبیعی و اصل زیتون و روغن زیتون و همچنین محصولات ارگانیک بومی بوده که به صورت حرفه ای در سرتاسر کشور خدمت رسانی می کند.  برخی از محصولات گرین گاردن عبارت است از:

  • روغن زیتون اصل رودبار 
  • زیتون رودبار و زیتون شکسته و بی هسته‌ رودبار
  • روغن زیتون ویژه ماساژ‌و مو
  • سبزی های بومی رودبار
  • چای بومی 
  • رب انار طبیعی‌ و بومی ارگانیک رودبار
  • روغن زیتون برای سرخ کردن

آدرس وب سایت گرین گاردن: www.greengarden.ir

تلفن سفارش‌: ۰۹۱۱۳۴۷۷۶۵۵

تلفن انبار‌: ۰۱۳۳۴۶۲۱۶۱۵

smartmockups_kxn70y35

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی