|

ثبت جهانی تپه ازبکی استان البرز

تپه ازبکی دومین اثر از استان البرز است که اداره میراث در حال آماده‌سازی پرونده برای ثبت جهانی آن می باشد.

لینک کوتاه کپی شد

فریدون محمدی با اشاره به اینکه امسال پرونده ثبت جهانی کاروانسرای ینگی امام به همراه سایر کاروانسراهای مهم ایران در میراث جهانی یونسکو نیز آماده‌سازی می‌شود، گفت: «دبیرخانه ثبت جهانی تپه ازبکی نیز به زودی تشکیل و اقدامات لازم در این مورد آغاز می‌شود.»

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از مهر، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز با اشاره به اینکه البرز دارای ۵۵۰ اثر میراث فرهنگی ملموس و ناملموس شناسایی شده است، اظهار کرد: تاکنون حدود ۳۵۰ اثر در استان ثبت شده است.

او با بیان اینکه در حال آماده‌سازی آثاری برای ثبت در فهرست آثار ملی هستیم، گفت: این روند به صورت مداوم ادامه دارد؛ اکنون هم به دنبال ثبت شیرینی توتک به عنوان میراث‌فرهنگی غیرملموس البرز در فهرست آثار ملی هستیم.

محمدی با اشاره به اینکه اقدام به ثبت ملی آثاری که در معرض خطر هستند اولویت دارد، تصریح کرد: به عنوان مثال ثبت ملی کوه‌های رنگی بین اشتهارد و نظرآباد انجام شده است؛ به این ترتیب از آسیب و معدن‌سازی در این منطقه جلوگیری به عمل آمده است و هرگونه تقاضای ایجاد معدن در آن منطقه از سوی میراث‌فرهنگی رد می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز همچنین از انجام مراحل ثبت ملی محور جاده چالوس خبر داد تا از تخریب در این منطقه جلوگیری و به محور گردشگری البرز تبدیل شود.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی