|

پیست اسکی دیزین، یک جاذبه خنک اطراف تهران برای تعطیلات آخرهفته

پیست اسکی دیزین یک پیشنهاد عالی و خنک برای فرار از گرما و آلودگی های شهر، در این مقاله همراه ما باشید

لینک کوتاه کپی شد
برای شهرهای بزرگ، شلوغ و پرترافیک مثل تهران و کرج، قرارگیری در دامنه رشته کوه‌های البرز موهبت بزرگی است؛ زیرا به ساکنان خود این فرصت را می‌دهند که از آلودگی و همهمه شهری فرار کنند و به دامان طبیعت پناه ببرند. طبیعت زیبا و مسحورکننده اطراف البرز شامل مناطق روستایی، کوهستانی و دشت‌ها است. پیست اسکی دیزین از جاهای دیدنی کرج است و یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری تفریحی اطراف کرج نیز محسوب می‌شود. 

پیست اسکی دیزین کجاست؟ 

دهکده دیزین

پیست اسکی دیزین مشتاقان خود را از دود و دم شهر دور می‌کند و در انتهای جاده‌ای کوهستانی، اوقات خوشی را در بیشتر روزهای سال برای آن‌ها رقم می‌زند. این مجموعه برای همه افراد با همه سلیقه‌ها و مهارت‌ها، سرگرمی‌های بسیاری دارد. اگر اهل اسکی یا سرما و برف هم نباشید این منطقه می‌تواند با تفریحات تابستانه نظر شما را جلب کند.

پیست دیزین اولین، مهم‌ترین، حرفه‌ای‌ترین، بزرگ‌ترین و شاید معروف‌ترین پیست اسکی کشور و خاورمیانه و از جاذبه های گردشگری استان البرز است که هر سال و در فصل سرما و تابستان میزبان ورزشکاران مسابقات حرفه‌ای و گردشگران داخلی و خارجی است. این مجموعه اولین پیست اسکی در ایران محسوب می‌شود که مورد تایید فدراسیون جهانی اسکی برای برگزاری مسابقات بین‌المللی است.

مسیر دسترسی به پیست اسکی دیزین

پیست اسکی دیزین از دو مسیر جاده چالوس و شهرستان شمیرانات در دسترس است. هرکدام از مسیرها زیبایی‌های خود را دارند. مسیر جاده چالوس به استان البرز و مسیر شمیرانات یا شمشک به دیزین به استان تهران نزدیک‌تر است. جاده در مسیر شمشک به دیزین پیچ و تاب بیشتری دارد.

بهترین مسیر دسترسی به پیست اسکی دیزین جاده چالوس است. برای رسیدن به پیست دیزین از جاده چالوس، باید پس از عبور از هتل گچسر در ۶۸ کیلومتری میدان کرج، وارد خروجی ولایت رود یا همان جاده دیزین شوید. ادامه این جاده شما را به پیست اسکی دیزین خواهد رساند.

دیزین

مسیر شمیرانات به تهران نزدیک‌تر است. رسیدن به پیست اسکین دیزین از این مسیر حدود یک ساعت و ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و ۷۰ کیلومتر است. ابتدا باید از بزرگراه شهید باقری وارد وارد اتوبان شهید بابایی شوید. در ادامه با توجه به تابلوهای راهنما از خروجی اتوبان شهید بابایی وارد جاده لشکرک شوید و ادامه مسیر را تا پیست اسکی دیزین بپیمایید.

  • آدرس: استان البرز، ۷۴ کیلومتری کرج، دهکده توریستی دیزین، پیست بین‌المللی دیزین

انواع پیست‌ها در پیست اسکی دیزین

 

پیست مبتدی

دیزین

پیست اسکی مبتدی در شمال شرق مجموعه پیست اسکی دیزین و بالای رستوران چمن قرار دارد و در واقع محلی برای آموزش و یادگیری ورزش اسکی محسوب می‌شود. این پیست از نظر شیب دامنه و امکانات برای افراد مبتدی در هر رده سنی مناسب و امن است. پیست مبتدی به تله اسکی مبتدی دیزین با ۲۵۰ متر طول و ۱۰ متر ارتفاع دسترسی دارد که از سال ۱۳۵۴ تکمیل و مورد استفاده قرار گرفته است.

پیست چمن

پیست چمن

در سال ۱۳۷۲ زیر نظر فدراسیون جهانی اسکی و متخصصان این رشته، گلنگ احداث پیست چمن دیزین زده شد. این پیست به طول ۶۵۰ متر، در شمال غرب دفتر مدیریت پیست دیزین قرار دارد و تا بخش جنوبی رستوران کشیده شده است. پیست چمن تنها پیست اسکی قابل استفاده در فصل تابستان به شمار می‌رود. مسابقات جهانی اسکی روی چمن، تیراندازی با کمان، کایت و دوچرخه‌سواری کوهستانی در این پیست برگزار می‌شوند. پیست چمن به تله‌های مختلف مجموعه دسترسی دارد. وجود گیاهان نادر در فصل تابستان، از جذابیت‌های این پیست است.

پیست اسنو پارک

اسنوپارک

پیست اسنو پارک از بخش‌های حرفه‌ای مجموعه دیزین است که در بخش شمالی آن و بالای رستوران چمن قرار دارد. برای رسیدن به این پیست باید از تله‌سیژ دره استفاده کرد. امکان انجام حرکات نمایشی و مسابقات جذاب برای اسکی‌بازان حرفه‌ای در این بخش فراهم است. حتی اگر اسکی‌باز حرفه‌ای نباشید؛ تماشای این حرکات نمایشی لذت‌بخش خواهد بود.

امکانات پیست اسکی دیز

وجود امکانات رفاهی خوب، حرفه‌ای و باکیفیت، به‌همراه هوای عالی و پاک، دهکده دیزین را به مجموعه گردشگری چهارفصل درجه یک تبدیل کرده‌اند. در جنوب پیست اسکی دیزین مسجدی ساخته شده است. مجموعه دهکده دیزین دو پارکینگ دارد. پارکینگ پایین رایگان و درمسیر کندوان با ارتفاع ۲۵۰۰ متری است و پارکینگ بالا در مسیر لشکرک با ارتفاع ۳,۰۱۰ متر قرار دارد. ورودی پارکینگ بالا در سال ۱۴۰۰، مبلغ ۲۰ هزار تومان است.

تله کابین

تلکابین

پیست اسکی دیزین دارای چهار تله کابین است که امکان تردد به نقاط مختلف پیست را فراهم می‌کنند. نخستین تله کابین دیزین، تله کابین «شاله»، با طول ۱,۷۵۰ متر و ارتفاع ۴۸۰ متر است که دفتر مدیریت مجموعه را به رستوران شاله وصل می‌کند. تله کابین «قله» با ۱,۹۵۰ متر طول و ۴۳۰ متر ارتفاع، از وسط پیست تا قله کشیده شده است. تله کابین «دره» با طول ۲,۴۸۰ متر و ارتفاع ۵۱۰ متر، مسیر دفتر مدیریت، پیست برگزاری مسابقات مارپیچ بزرگ، مارپیچ کوچک و مسابقات سوپر را طی می‌کند. تله کابین «چمن» نیز با طول ۱,۴۸۰ متر و ارتفاع ۳۵۸ متر، مسیر ارتباطی بین دفتر مدیریت مجموعه و رستوران است.

تله اسکی بشقابی

تله اسکی بشقابی

در اسکی، بالا رفتن از سراشیبی بسیار خسته‌کننده است؛ به همین دلیل بالابرهایی همچون تله اسکی بشقابی طراحی شده‌اند. بالابر‌های بشقابی اسکی‌بازان را به بالای پیست می‌کشانند. این تله اسکی دارای میله‌هایی است که قسمت پایین آن‌ها سطوحی بشقابی شکل دارند و افراد به‌صورت تک نفره بر آن‌ها سوار می‌شوند. برای استفاده از این بالابر باید اسکی به پا داشته باشید.

تله اسکی بشقابی بدون توقف در مسیر خود حرکت می‌کند. افراد باید درسمت چپ مسیر حرکت تله اسکی بشقابی قرار بگیرند و تا هنگامی که یک میله تله اسکی برسد صبر کنند. با رسیدن یک تله اسکی بشقابی آن را بگیرند و بین دو پای خود قرار دهند. این‌گونه ورزشکاران تا ارتفاع دلخواه بالا سر می‌خورند. دو نکته ایمنی و مهم در استفاده از تله‌سیژ بشقابی وجود دارد. نکته اول اینکه نباید وزن خود را روی سطح بشقابی انداخت؛ زیرا این بخش تنها به‌عنوان هل‌دهنده عمل می‌کند و نکته دوم محل رها کردن تله‌سیژ بشقابی است که نباید در شیب از آن پیاده شد.

مدرسه اسکی

مدرسه اسکی

مجموعه پیست اسکی دیزین دارای دو مدرسه اسکی است. مدرسه اسکی پایین در جنب درب ورودی پیست قرار دارد و مدرسه اسکی بالا داخل پارکینگ بالا واقع شده است. این بخش مجموعه از ساعت ۹ صبح تا سه ظهر فعال است.

تفریحات پیست اسکی دیزین

بسیاری از افراد با شنیدن نام دیزین، تنها به پیست اسکی و تله‌های آن فکر می‌کنند؛ اما در مجموعه پیست بین‌المللی دیزین امکانات تفریحی برفی و غیر برفی متعددی نیز وجود دارند که می‌توان از آن‌ها بهره‌مند شد.

تیراندازی

امکان تمرین تیراندازی در پیست اسکی دیزین فراهم است. برنامه‌های آموزشی نیز برای رشته‌های تیراندازی با اسکی روی برف در فصل زمستان و تیراندازی با رول اسکی در چمن در این مجموعه برگزار می‌شوند.

کایت‌سواری

کایت سواری

کایت سواری تفریحی است که در پیست چمن دیزین به‌خصوص در فصل تابستان رونق دارد و خاطره‌ای به‌یادماندنی برای دوست‌داران خود رقم خواهد زد.

 پاراگلایدر

امکان انجام پاراگلایدر در ارتفاعات دیزین فراهم است. انجام این ورزش هیجان‌انگیز، بر فزار پیست اسکی دیزین، شما را به اوج احساس سبک بالی و هیجان می‌رساند.

تیوپ سواری

دیزین

تیوپ سواری تفریح رایج و موردعلاقه اکثر خانواده‌هایی است که به  پیست اسکی دیزین سفر می‌کنند. سر‌خوردن و غلت‌زدن خانواده‌ها، کودکان و جوانان را غرق در شادی و خنده می‌کند.

دوچرخه سواری در کوهستان

یکی از تفریحات پیست اسکی دیزین که اتفاقا مسابقات آن هم در فصل تابستان، در قسمت پیست چمن برگزار می‌شود، دوچرخه‌سواری در کوهستان است. این ورزش همواره با حرکات نمایشی و جذاب دوچرخه‌سواران حرفه‌ای همراه خواهد بود.

پیست اسکی دیزین

تجهیزات مورد نیاز در سفر به پیست اسکی دیزین

تفریحات پیست اسکی دیزین نیاز به تجهیزات خاص و حرفه‌ای دارند. مهم‌ترین مواردی که در این سفر باید به‌همراه داشته باشید کفش اسکی، اسکیت، چوب اسکی، ژاکت سبک و ژاکت گرم، کلاه و دستکش اسکی، جوراب اسکی و ضدآفتاب و عینک مخصوص است.

دیزین

کلبه های شله

۲۰ کلبه در کنار ساختمان شماره دو هتل دیزین، در دامنه  کوه و در کنار پیست اسکی قرار دارند. کلبه‌های چوبی شله از اقامتگاه‌های محبوب پیست اسکی دیزین محسوب می‌شوند و دارای امکانات مناسبی از جمله شومینه، تراس، باربیکیو، سرویس فرنگی، ارائه خدمات بهداشتی هستند. 

کلبه‌های شله برای اقامت خانواده‌ها بسیار مناسب‌اند

نوع قرارگیری کلبه‌های شله به‌گونه‌ای است که راه دسترسی اتومبیل به آن‌ها وجود دارد. معماری سنتی این شله‌ها هم‌خوان با فضای کوهستانی منطقه است و با سقف شیروانی خود بسیار چشم‌نواز‌تر به نظر می‌رسند. بعضی شله‌ها بزرگ‌تر هستند و امکان اقامت حدود ۱۴ نفر را دارند. این کلبه‌ها به‌دلیل ترافیک بالای مسافران در آخر هفته، کمتر از دو روز رزرو اجاره داده نمی‌شوند. اگر قصد اقامت در این شله‌ها را دارید، باید چند روز پیش از مراجعه به دهکده دیزین رزرو انجام دهید.

پیست اسکی دیزین

بهترین زمان برای استفاده از مجموعه دهکده دیزین اواخر پاییز تا اواسط فصل بهار است. با این وجود فعالیت پیست اسکی دیزین به فصل سرد محدود نمی‌شود و در فصل تابستان هم برای علاقه‌مندان به اسکی روی چمن و ورزش‌هایی چون کایت‌سواری، دوچرخه سواری کوهستانی و تیزاندازی جذاب است. این پیست، تنها پیست اسکی در فصل تابستان است و گردشگران زیادی در این فصل به آن مراجعه می‌کنند. بازدید از باغ گل دیزین، طبیعت زیبای کوهستان و هوای خنک آن از جذابیت‌های این منطقه در فصل تابستان است.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی