|

اعمال روز و شب اربعین 1402 و زیارت هایی که تاکید شده

بیستم صفر که مصادف با چهلمین روز واقعه کربلا و شهادت امام حسین علیه السلام و یاران ایشان است، به نام اربعین حسینی مشهور است

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- اعتبار اربعین امام حسین (ع) از گذشته میان شیعیان و در تقویم تاریخی وفاداران به امام حسین (ع) شناخته شده بوده است. از آنجا که گرامیداشت خاطره شهید و احیاء اربعین وی، زنده نگهداشتن نام و یاد و راه اوست و زیارت، یکی از راه های یاد و احیاء خاطره است، زیارت امام حسین «ع» بویژه در روز بیستم ماه صفر که اربعین آن حضرت است، فضیلت بسیار دارد.

7

اعمال روز اربعین 1402 

اربعین حسینی آداب و اعمال خاص خود را دارد که یکی از اعمال روز اربعین پیاده روی در مسیر نجف تا کربلا است. چند سالیست که مردم از سرتاسر جهان در روز اربعین حسینی این مسیر را طی می کنند. از دیگر اعمال اربعین حسینی، غسل شب قبل از اربعین، خواندن زیارت عاشورا، زیارت اربعین ذکر تسبیح، دعای چهل و سوم صحیفه سجادیه و ... می باشد.

  • خواندن دعای چهل و سوم صحیفه ی سجادیه در روز اربعین:

دعای چهل و سوم صحیفه ی سجادیه یکی از دعاهایی است که خواندن ده مرتبه ی آن در ماه صفر توصیه شده است و ثواب بسیاری دارد. همچنین در روز بیستم ماه صفر یعنی روز اربعین نیز خواندن دعای چهل و سوم صحیفه ی سجادیه فضیلت بسیاری دارد.

3333

  • غسل زیارت در روز اربعین:

در دین اسلام مقدمه اکثر اعمال دینی غسل می باشد. غسل زیارت اربعین نیز یکی از اعمال روز اربعین می باشد که توصیه شده است. در روایاتی از امام صادق نیز نقل شده است که وی به یارانش توصیه نموده است که قبل زیارت سید الشهدا در آب فرات غسل کنید.طبق سخنان پیامبر نیز هر کسی در آب فرات غسل کند و سپس به زیارت امام حسین رود؛ شبیه کودکی که تازه زاییده شده گناهان او پاک خواهد شد. و اما امروزه که امکان غسل در آب فرات وجود ندارد میتوان در خانه یا هر مکان ممکنی غسل کرد و سپس به زیارت امام حسین رفت. همچنین میتوانید از راه دور به نیابت از زیارت امام حسین غسل کرده و باقی اعمال روز اربعین از راه دور انجام دهید. 

yy

خواندن زیارت اربعین یکی از مهم ترین اعمال روز اربعین می باشد که مسلمانان می توانند چه در حرم و چه از راه دور قرائت نمایند. این دعا نسبتا کوتاه می باشد و در کتاب های مفاتیح الجنان آمدتوصیه شده است که بهتر است پس از قرائت زیارت روز اربعین شروع به اقامه ی نماز دو رکعتی کنید و خواسته ها و حاجات خود را از خداوند متعال طلب کنید.

خواندن دعای وداع اربعین:

دعای وداع اربعین نیز یکی از دعاهایی است که در این روز توصیه شده است. دعای وداع روایتی است از مرحوم سید بن طاووس که در اکثر کتاب های مفاتیح الجنان آمده است.

السَّلامُ عَلَیْکَ یَا مَوْلایَ، السَّلامُ عَلَیْکَ یَا حُجَّةَ اللّٰهِ، السَّلامُ عَلَیْکَ یَا صَِفْوَةَ اللّٰهِ، السَّلامُ عَلَیْکَ یَا خَالِصَةَ اللّٰهِ، السَّلامُ عَلَیْکَ یَا قَتِیلَ الظَّماءِ، السَّلامُ عَلَیْکَ یَا غَرِیبَ الْغُرَباءِ، السَّلامُ عَلَیْکَ سَلامَ مُوَدِّعٍ لَاسَئِمٍ وَلَا قَالٍ، فَإِنْ أَمْضِ فَلا عَنْ مَلالَةٍ، وَ إِنْ أُقِمْ فَلا عَنْ سُوءِ ظَنٍّ بِما وَعَدَ اللّٰهُ الصَّابِرِینَ، لَاجَعَلَهُ اللّٰهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنِّی لِزِیارَتِکَ، وَرَزَقَنِیَ اللّٰهُ الْعَوْدَ إِلىٰ مَشْهَدِکَ، وَالْمَقامَ بِفِنائِکَ، وَالْقِیامَ فِی حَرَمِکَ، وَ إِیَّاهُ أَسْأَلُ أَنْ یُسْعِدَنِی بِکُمْ، وَیَجْعَلَنِی مَعَکُمْ فِی الدُّنْیا وَالْآخِرَةِ.

سلام بر تو ای مولایم، سلام بر تو ای حجّت خدا، سلام بر تو ای برگزیده خدا، سلام بر تو ای خالص شده از سوی خدا، سلام بر تو ای کشته تشنگی، سلام بر تو ای غریب غریبان، سلام بر تو. سلام وداع‌کننده‌ای که نه خسته است و نه دلتنگ، پس اگر بروم نه از روی ملالت است و اگر بمانم نه از روی بدگمانی به آنچه خدا به صابران وعده داده، خدا این زیارت را آخرین عهد من از زیارتت قرار ندهد و بازگشت به سوی زیارتگاهت و ماندن در آستانت و ایستادن در حرمت را روزی من کند و از او می‌خواهم که مرا به وسیله شما خوشبخت نماید و در دنیا و آخرت با شما قرار دهد.

9999

پوشیدن لباس های پاکیزه و خوشبو:

غسل زیارت یکی از مهم ترین آداب زیارت می باشد اما علاوه بر غسل پوشیدن لباس های آراسته و پاکیزه نیز بسیار مهم می باشد. درست است که این ایام، ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان می باشد اما می بایست برای زیارت آن حضرت چه به صورت حضوری و چه از راه دور آدابی را برای خوشبویی و پاکیزگی رعایت نماییم.

مسافران اربعین نیز هنگامی که پس از طی کردن مسیر های طولانی به کربلا می رسند بهتر است ابتدا غسل کرده و با لباس های پاکیزه به حرم ابا عبدالله الحسین بروند.

555

ذکر و دعای فراوان:

 یکی از توصیه های مهم در روز زیارت اربعین می باشد. و به زائران امام حسین در روز اربعین توصیه می شود حین ورود به حرم و قبل از زیارت ذکر لا اله الا الله، صلوات و الله اکبر را بر لب داشته باشند. همچنین هنگام زیارت و ایستادن در مقابل ضریح نیز بر لب داشتن ذکر “لا اله الا الله وحده لا شریک له” ثواب فراوانی دارد.

99999

خواندن زیارت عاشورا در روز اربعین:

زیارت عاشورا یکی از زیارت هایی است که ثواب و فضیلت فراوانی دارد و قرائت آن در تمامی روز ها به خصوص در ماه محرم و صفر توصیه شده است. علاوه بر موارد قبلی قرائت زیارت عاشورا  نیز در روز اربعین فضیلت های بسیاری دارد.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

هنر و ادبیات

اقتصاد روز

تاریخانه

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی