|

قرار است اسکوچیچ برای بازی بحرین سورپرایز داشته باشد؟

از بازی نه چندان خوب ایران در تقابل با هنگ کنگ اینطور برداشت شده که گویی اسکوچیچ نخواسته دست تیمش برای بازی سرنوشت ساز با بحرین رو شود.

لینک کوتاه کپی شد

بازی نه چندان منسجم تیم ملی ایران در اولین دیدار مرحله برگشت انتخابی جام جهانی باعث شده تا از تقابل با هنگ کنگ تعابیر مختلفی شود؛ عده‌ای این سبک بازی را حاصل بی برنامگی و سردگمی توصیف کرده و عده‌ای دیگر نیز از آن به عنوان «حربه»‌ای یاد کردند تا «دست تیم ملی رو نشود».

در واقع از بازی نه چندان خوب ایران در تقابل با هنگ کنگ اینطور برداشت شده که گویی دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی ایران، نخواسته دست تیمش برای بازی سرنوشت ساز با بحرین رو شود. ولی آیا واقعا چنین است؟ یعنی قرار است دراگان اسکوچیچ برای بازی بحرین سورپرایز داشته باشد؟

اگر فرض بر این باشد که دراگان سورپرایز دارد خیلی بعید است که این چنین سورپرایزی باعث غافلگیری تیم رقیب شود؛ شاید اگر قرار باشد خط به خط درباره این سورپرایز احتمالی حرف زد، بشود راحت‌تر درباره اش به نتیجه رسید. در خط دروازه که تغییری رخ نخواهد داد و ایران با علیرضا بیرانوند به مصاف رقیب خواهد رفت. خط دفاعی شاید اولین نقطه‌ای باشد که دراگان بخواهد در آن دست ببرد؛ اگر چنین اتفاقی رخ دهد، این تغییر حاصل نارضایتی سرمربی است و بحث سورپرایز کردن رقیب را ندارد.

گلی که ایران از هنگ کنگ خورد با ارسال از سمت راست خط دفاعی و بعد یک ضربه سر روی نقطه پنالتی بود. پس اگر صادق محرمی بیرون گذاشته شود و یا مرتضی پورعلی گنجی به قلب خط دفاعی ایران اضافه شود این مورد دلایل فنی دارد و ردی از سورپرایز کردن بحرین در آن دیده نمی‌شود.

در خط هافبک هم نمی‌تواند زیاد به دنبال تغییر بود؛ یعنی نمی‌شود انتظار داشت با احتساب بازیکنانی که به عنوان یار ذخیره در بازی نخست، در این خط به میدان فرستاده شدند، چهره جدیدی به این ترکیب اضافه شود.

در نهایت در خط حمله فقط یک احتمال وجود دارد و آنهم ورود مهدی قایدی است؛ بازیکنی که با تکنیک و سرعتش می‌تواند خط دفاعی بحرین را آزار دهد. با این حال سوال اصلی این است که دراگان کدام یک از ستاره‌های خط حمله اش که هرکدام از بهترین‌ها در پست خود هستند را بیرون می‌کشد؟

پر واضح است که از لحاظ نفری اگر قرار باشد دراگان ترکیب را به هم بریزد دستش زیاد برای ایجاد تغییر باز نیست، ولی اگر بخواهد با تغییر سیستم، رقیب را تا حدودی غافلگیر کند شاید در این زمینه موفقیتی نصیبش شود. مثلا استفاده از سیستم ۳-۴-۳ به جای ۱-۳-۲-۴ یا ۲-۴-۴؛ مشخصا استفاده از سیستم سه دفاعی آنهم در حالی که دراگان می‌داند اگر بحرین به گل برسد، کار دشوار می‌شود ریسک زیادی دارد؛ اینجاست که دیگر، هنر او کادر فنی اش باید به کار بیاید تا ایران مهمترین بازی این روزهایش را با کسب سه امتیاز به پایان ببرد. پرواضح است که تصمیم گیری اشتباه در این مورد، بیش از آنکه باعث غافلگیری رقیب شود ممکن است موجبات سورپرایز کردن خودی‌ها را فراهم آورد!

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها