|

منصوری: قلعه‌نویی به من اتهام زد!

کمک داور بین‌المللی فوتبال گفت: امیر قلعه‌نویی به من و چند داور دیگر اتهام زد، اما فدراسیون فوتبال و دپارتمان داوری هیچ حمایتی نکردند.

لینک کوتاه کپی شد

محمدرضا منصوری درباره اعتراض تیم‌ها به عملکرد داوران در این فصل از بازی‌های لیگ برتر فوتبال، عنوان کرد: ابتدا باید درباره اظهارات امیر قلعه‌نویی در یک برنامه تلویزیونی توضیحاتی بدهم. پس از صحبت‌های ایشان، با دبیرکل فدراسیون و مسئول دپارتمان داوری صحبت کردیم و به نتیجه‌ای نرسیدیم. از من تاکنون مصاحبه‌ای ندیده‌اید، اما امروز باید از خودمان دفاع کنیم.

وی افزود: تأکید می‌کنم با کسی غرض‌ورزی و خصومت شخصی نداریم و  شرافت‌مان را زیر پا نمی‌گذاریم اما با برخی صحبت‌ها ناراحت و مأیوس می‌شویم. رحیم شاهین، کمک داوری بود که در یکی از مسابقات ذوب‌آهن اشتباه و گل این تیم را مردود اعلام کرد. او آنقدر ناراحت شد که تصمیم به خداحافظی از داوری گرفت. خیلی‌ها به او گفتند این کار را نکند، اما تصمیمش را گرفته بود. همانطور که مربیان تحت فشار قرار دارند، ما نیز تحت فشار هستیم. تفاوت بین ما و مربیان این است که قدر ارزن سهمی در چرخه مالی فوتبال نداریم. 

کمک داور بین‌المللی فوتبال تصریح کرد: در کل لیگ فصل گذشته حق الزحمه داوران 700 میلیون تومان شد که آن را با با هزار اما و اگر پرداخت می‌کردند. جامعه داوری با این گردش مالی در فوتبال تنها 700 میلیون می‌گیرد. کجا برای داوری هزینه شده است؟ قلعه‌نویی در نوزده دوره قبلی لیگ برتر بیشترین قهرمانی‌ها را کسب کرده است و همین داوران برای او قضاوت کرده‌اند. یک داور چهار بار به گفته قلعه‌نویی به ضرر او اشتباه کرده، اما چرا داورانی که سهوی به سود آنها اشتباه کرده را نمی‌گوید؟ ایشان قاطعانه می‌گوید منصوری با من مشکل دارد و به ضرر او قضاوت می‌کنم. چرا نمی‌گوید یک داور پنج بار به سود او اشتباه کرده است؟ 

«قلعه‌نویی اتهاماتی زده است که باید آنها را ثابت کند.» منصوری با بیان این جمله یادآور شد: چرا من را به عنوان متهم، پنهانی دعوت می‌کنید و ساعت 10:30 شب می‌گویید صحبت خصوصی دارید؟ چرا وقتی می‌خواهید با یک مربی برخورد کنید، حکم موقت می‌دهید، مگر آنها دیپلمات هستند؟ آقای قلعه‌نویی! یکبار شده که تیمت بدون لباس بماند؟ خدا را شکر پول خوبی می‌گیرید و خدا بیشتر به شما بدهد، اما می‌دانستید یک دست لباس به داوران نداده و حق‌الزحمه‌شان را پرداخت نکرده‌اند؟ اینها دلیلی نمی‌شود که مرتکب اشتباه شویم، اما چرا تنها یک تعداد داور را می‌زنید؟ می‌گویید منصوری پنج اشتباه به ضرر شما مرتکب شده، چرا نمی‌گویید داور X که هیچ غرضی نداشته، به سود شما سوت زده است؟ جالب است آن تیمی که سود برده صدایش در نمی‌آید، اما تیمی که باخته می‌گوید داور بدبختش کرده است. 

وی ادامه داد: شما می‌گویید داور یک جام از تیمتان گرفت، چرا به آن تیمی که جام گرفته، کسی چیزی نمی‌گوید؟ مگر من کاپ قهرمانی جام حذفی را به خانه‌ام بردم؟ از من ایراد گرفتند چرا در بازی استقلال - سپاهان در جام حذفی فصل گذشته دخالت نکردم، شما از کجا خبر دارید که این کار را انجام ندادم؟ شما که همیشه از خدا و ائمه اطهار (ع) صحبت می‌کنید، چرا این حرف‌ها را می‌زنید؟ هنوز هم می‌گویم آن صحنه پنالتی بوده است. سال قبل از آن، داور سمت من در بازی جام حذفی سپاهان - پرسپولیس به سود سپاهان پنالتی اعلام کرد، اگر غرض داشتم، آنجا دخالت می‌کردم و می‌گفتم پنالتی نبوده است. در همان دیدار سپاهان و استقلال شایان مصلح پس از اینکه توپ را زد، پای مهدی قایدی را هم زد، چرا کسی آنجا نگفت داور وجدانش را زیر پا گذاشت؟ 

کمک داور بین‌المللی فوتبال خاطرنشان کرد: برای حضور در جام جهانی تلاش می‌کنیم و چرا باید با کسی لج کنیم؟ آنقدر بی‌وجدان نشده‌ام که وجدان و شرفم را زیر پا بگذارم. هدف شما این است که من برای تیم‌تان قضاوت نکنم که تشکیلات ما نیز این کار را کرده است. چرا داورانی که نام بردید، دیگر برای تیم‌تان قضاوت نمی‌کنند؟ شما همیشه دنبال دشمن فرضی هستید و می‌گویید اتفاق فکری علیه‌تان وجود دارد. سال گذشته سریال اشتباهات داوری برای نساجی مازندران بود. در بازی نساجی و سپاهان خطایی بیرون از زمین رخ داد که داور به اشتباه توپ را به زمین آورد، چرا آنجا نگفتید داور اشتباه کرد؟ آنجا داور دشمنی نداشت؟ سال‌های قبل می‌گفتند تماشاگر فشار می‌آورد و نیمکت‌ها باید پاسخگو باشند، از زمان کرونا تماشاگر نداریم، پس چرا این همه اشتباه وجود دارد؟ چرا در بازی گل‌گهر سیرجان و تراکتور بازیکنان مانند گلادیاتورها به جان هم افتادند؟ چرا نیمکت‌ها متشنج است؟ چرا فدراسیون ریشه تیم‌هایی که نیمکت شلوغ دارند را، نمی‌زند؟ چرا کسی از قلعه‌نویی نمی‌پرسد هر جایی که می‌رود، نیمکت‌هایش شلوغ است؟ 

منصوری با اشاره به عدم برخورد کمیته انضباطی با متخلفان گفت: جالب است که وقتی لیگ از ابتدا شروع می‌شود، پرونده مربیان متخلف صفر می‌شود. به حسن‌زاده، رئیس کمیته انضباطی گفتم قلعه‌نویی در تونل ورزشگاه به داوران گفت بی‌شرف، چرا محرومیت در این فصل اعمال نشد؟ پاسخش این بود که حکم برای سال گذشته بود و برای امسال محسوب نمی‌شود. چرا فدراسیون دفاعی از داوران نمی‌کند؟

وی در پاسخ به این سؤال که چرا داوران در فصل جاری اشتباهات زیادی داشته‌اند، گفت: وقتی امکانات نباشد، چه کار می‌توانید انجام دهید؟ سال گذشته سه دست لباس با چمدان به همراه یک گرمکن دادند. از قرارداد 12 میلیاردی با اسپانسر 6 میلیارد گرفتند، اما چیزی به ما ندادند. خدا به هدایت ممبینی خیر بدهد که سال گذشته یک کلاس برای داوران گذاشت، امسال به خاطر کرونا تنها یکبار وبینار برگزار کردند. قلعه‌نویی مدعی شد که با 400 میلیون تومان می‌توان سیستم‌های رادیویی را برای داوران خرید، در صورتی که سیستم‌های رادیویی خراب است و دو عدد از آنها کار می‌کند و بقیه داوران الکی روی گوش خود می‌گذارند. در هفته پانزدهم، دو بازی سیستم رادیویی نداشت. برای استفاده از سیستم‌های رادیویی و داوران پشت دروازه آموزش می‌گذارند، اما در ایران اقدامی نشد، نتیجه‌اش اتفاقات بازی صنعت نفت آبادان و استقلال بود که در دوران مربیگری فرهاد مجیدی اتفاق افتاد. چرا به داور، کمک داور و داوران پشت دروازه آموزش داده نمی‌شود کجا قرار گرفته و چطور تصمیم بگیرند؟

کمک داور بین‌المللی فوتبال کشورمان افزود: چرا از داوران تست کرونا گرفته نمی‌شود؟ توجیه‌شان این است که اگر امروز تست بگیرند، مشخص نیست فردا با چه کسانی در ارتباط باشیم و کرونا نگیریم، اگر این توجیه است، چرا از بازیکنان تست کرونا می‌‌گیرند؟ سازمان لیگ از ناظر بازی تست می‌گیرد، اما از داوران و ناظر داوری تست نمی‌گیرد. گویا ما از یک جزیره دیگر هستیم. کدام باشگاه را سراغ دارید که لباس گرم نداشته باشد؟ در این فصل 39 داور قضاوت کرده‌اند که متوسط سه بازی را نشان می‌دهد. در واقع یک داور امروز سوت زده و سپس پنج هفته استراحت  کرده است. در انگلیس این همه بازی برگزار می‌شود، اما 24 داور برای قضاوت دارند. این همه داور برای فوتبال ما به چه دلیل است؟ آیا بحث انتخابات است؟ متأسفانه داوران را رها کرده‌اند. 

منصوری گفت: قلعه‌نویی در تونل ورزشگاه به داوران گفت، بی‌شرف. چرا یک جلسه محروم شد؟ حتما ایشان حُسن سابقه داشته است! به رئیس کمیته انضباطی می‌گوییم چرا فقط یک جلسه محروم می‌کنید، به ما می‌گوید شکایت کیفری کنیم. یعنی دعوای فوتبال را بیرون ببریم. وقتی حمایتی از داوران نمی‌شود، وقتی به داور خودشان اتهام می‌زنند، من باید چه کار کنم؟ چرا پس از صحبت‌های ایشان، چهار هفته نبودیم؟ ایشان چند سال پیش هم به محسن ترکی، هدایت ممبینی، اشکان خورشیدی و علیرضا فغانی هم اتهام زد و دیگر به آنها قضاوت ندادند.

وی در پایان گفت: نیمکت سپاهان را این فصل با سال گذشته ببینید که چقدر تفاوت دارد، حتما یک جای کار می‌لنگد. درگیری، بیانیه و دشمن فرضی‌ها سال گذشته در سپاهان وجود داشت و امسال به گل‌گهر سیرجان منتقل شده است. 

منبع:تسنیم

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها