|

تیم ملی در اختیار پرسپولیسی‌ها

چیزی حدود ۵۰ درصد لیست تیم ملی ایران را بازیکنان پرسپولیسی تشکیل می‌دهند.

لینک کوتاه کپی شد

لیست نهایی تیم ملی برای رقابت‌های جام جهانی اعلام شد و کیروش ۲۵ بازیکن را برای حضور در معتبرترین تورنمنت فوتبالی دنیا به خط کرد. به غیر از اینکه پرسپولیس با ۴ بازیکن بیشترین نماینده را در تیم ملی دارد، چندین بازیکن دیگر تیم ملی هم سابقه حضور در پرسپولیس را دارند و روزی در این تیم بازی کردند.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از رویداد24؛ از همین رو بیشتر بازیکنان حاضر در این جام جهانی را پرسپولیسی‌ها تشکیل می‌دهند. از ۲۵ بازیکن دعوت شده به اردوی نهایی تیم ملی، ۱۲ بازیکن سابقه پوشیدن پیراهن پرسپولیس را در کارنامه دارند که در نوع خودش جالب است. در این گزارش پرسپولیسی‌های حاضر در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را با هم بررسی می‌کنیم.

علیرضا بیرانوند

ستاره جام جهانی قبلی بود و حالا امیدوار است که در قطر هم مثل روسیه بدرخشد و نگاه‌ها را به سمت خودش خیره کند. علیرضا در اوج تجربه و آمادگی است و این موضوع را در بازی‌های این فصل پرسپولیس به خوبی نشان داده است. بیرانوند بعد از ۲ سال سخت در اروپا به پرسپولیس برگشت تا دوباره جایگاهش را در تیم ملی پیدا کند. علیرضا حالا برای رویارویی با ستاره‌هایی مثل کین، استرلینگ، فودن، بیل، پولیشیچ و ... کاملا آماده است و با انگیزه بالا راهی قطر شده است.

امیر عابدزاده

مدت زمان حضورش در پرسپولیس طولانی نبود، ولی به هر روی در مقطعی پیراهن این تیم را برتن کرد. امیر که در یک مقطع به گلر شماره یک تیم ملی تبدیل شده بود، در این فصل شرایط خوبی نداشته و حتی حضورش در لیست نهایی تیم ملی هم با تردید همراه بود. حالا او برای رسیدن به ترکیب اصلی تیم ملی یک بیرانوند آماده را پیش روی خود می‌بیند و کار بسیار سختی برای انجام این کار خواهد داشت.

شجاع خلیل زاده

وقتی اسکوچیچ به نیمکت تیم ملی رسید شانس به شجاع دوباره رو کرد. با حضور مرد کروات بخت شجاع باز شد و او پای ثابت همه اردو‌ها بود. در بازی‌های مقدماتی جام جهانی شجاع به صورت ثابت به میدان رفت و عملکرد بسیار خوبی هم داشت. با آمدن کیروش خیلی‌ها فکر می‌کردند شجاع دیگر شانسی برای حضور در تیم ملی ندارد، ولی سرمربی تیم ملی برخلاف پیشبینی‌ها شجاع را دعوت کرد و حالا مدافع سابق پرسپولیس فرصت حضور در اولین جام جهانی خود را بدست آورده است.

مرتضی پورعلی گنجی

مدافع محبوب کی روش و یحیی گل محمدی مطابق پیشبینی‌ها در لیست نهایی تیم ملی قرار گرفت و حالا امیدوار است در دومین جام جهانی خود به میدان برود. مرتضی مصدومیت سختی را پشت سر گذاشت، ولی به موقع آماده شد و با نمایش‌های خوب خود در ترکیب پرسپولیس، دوباره به تیم ملی هم دعوت شد و یکی از مهره‌های تاثیرگذار تیم کیروش محسوب می‌شود.

محمد حسین کنعانی زادگان

با وجود اینکه تا همین چند سال پیش و قبل از جام ملت‌های آسیا در امارات خیلی برای دعوت کنعانی زادگان از کی‌روش ایراد می‌گرفتند، ولی گذشت زمان نشان داد او چه کیفیت بالایی دارد. محمد حسین از زمان حضور دوباره در پرسپولیس به مهره فیکس این تیم تبدیل شد و عملکرد بسیار خوبی از خودش به نمایش گذاشت. کنعانی زادگان از جام ملت‌های آسیا در امارات تا به الان پای ثابت همه اردو‌های تیم ملی بوده و در اکثر بازی‌ها در ترکیب ثابت قرار گرفته است. کنعانی زادگان بعد از انتقال به قطر حالا یکی از لژیونر‌های فوتبال ماست و گزینه اول کیروش برای حضور در قلب خط دفاعی تیم ملی در جام جهانی خواهد بود.

رامین رضاییان

اسکوچیچ به صراحت اعلام کرد که رامین جایی در برنامه‌های او ندارد و تا وقتی سرمربی تیم ملی است رضاییان را دعوت نخواهد کرد. با این حال در نیم فصل سال گذشته به پرسپولیس برگشت تا جلوی چشم اسکوچیچ باشد و شاید بتواند نظر او را تغییر دهد. اتفاقی که رخ نداد و رامین در بازگشت دوباره اش به پرسپولیس موفق نبود. گل محمدی با خرید اسماعیلی فر نشان داد رامین را نمی‌خواهد و او به ناچار راهی سپاهان شد. با این حال دست تقدیر به کمک رضاییان آمد و کی روش دوباره سرمربی تیم ملی شد. بازگشت مربی محبوب و همچنین عملکرد خوب در سپاهان باعث شد تا رامین هم یکی از مسافران جام جهانی لقب بگیرد و دومین جام جهانی خود را تجربه کند.

صادق محرمی

صادق یکی از بهترین استعداد‌های فوتبال ایران در چند سال اخیر بود. بعد از درخشش در پرسپولیس برانکو راهی فوتبال اروپا شد و به تیم ملی هم رسید. محرمی سال قبل دچار یک آسیب دیدگی شدید شد و ماه‌ها از فوتبال به دور بود. با این حال آنقدر اسکوچیچ به سبک بازی او علاقه داشت که با وجود نا آماده بودن بازهم به تیم ملی دعوت می‌شد و بازی می‌کرد. شرایط صادق در این فصل، اما متفاوت شد عملکرد بسیار خوبی در تیم باشگاهی اش داشت و در لیگ قهرمانان اروپا هم مقابل ستاره‌های میلان و چلسی نمایش‌های خوبی داشت. کی روش هم او را به تیم ملی دعوت کرد و احتمالا مدافع راست ثابت تیم ملی در جام جهانی خواهد بود.

مهدی ترابی

زننده تک گل تیم ملی مقابل نیکاراگوئه یکی از مسافران جام جهانی است. مهدی ترابی که در این فصل عملکرد خوبی در پرسپولیس نداشته، یکی از بازیکنان محبوب کی‌روش به حساب می‌آید و با وجود نمایش‌های ضعیف در لیگ برتر به اردوی تیم ملی دعوت شد. ترابی در دیدار دوستانه تیم ملی نه تنها از ابتدا به میدان رفت، بلکه زننده تک گل برتری شاگردان کی‌روش بود و نمایش خوبی داشت. عملکرد خوب در تیم ملی رضایت کی‌روش را از ترابی در پی داشت و حضور ستاره پرسپولیس در جام جهانی قطعی شد. ترابی یکی از بازیکنانی است که دومین جام جهانی خود را تجربه خواهد کرد و البته شانس این را دارد تا برای اولین بار در این رقابت‌ها به میدان برود.

احمد نوراللهی

بهترین بازیکن لیگ بیستم طی هفته‌های گذشته با مصدومیتش کیروش را حسابی نگران کرد، ولی خوشبختانه خطر رفع شد و احمد هم به جام جهانی رسید. خیلی‌ها احمد را بهترین هافبک میانی فوتبال ما می‌دانند و او یکی از بازیکنان فیکس تیم ملی در قطر خواهد بود. احمد از جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ و از زمان کی روش به تیم ملی دعوت و بعد از جدایی او به مهره ثابت ویلموتس و اسکوچیچ تبدیل شده بود. حالا کی روش دوباره سرمربی تیم ملی شده و احمد هم یکی از مهره‌های اصلی تیم او به حساب می‌آید. نوراللهی این فرصت را دارد تا در قطر اولین حضور خود را در جام جهانی تجربه کند.

وحید امیری

آچار فرانسه پرسپولیس و تیم ملی بازیکنی نیست که هیچ مربی بتواند از او چشم پوشی کند. وحید بعد از پشت سر گذاشتن مصدومیتی سخت، بالاخره توانست خودش را به جام جهانی برساند و کی روش هم که علاقه زیادی به امیری دارد، او را در لیست نهایی خود قرار داده است. شاید وحید آمادگی قبل از مصدومیتش را نداشته باشد، ولی تجربه و البته دوندگی بالای او قطعا به تیم ملی در جام جهانی کمک خواهد کرد. نکته جالب در خصوص امیری این است که او برخلاف پرسپولیس که در پست مدافع چپ بازی می‌کند، در تیم ملی یک هافبک است و انصافا هم در این پست عملکرد بهتری نسبت به پست مدافع چپ دارد.

مهدی طارمی

از همان زمانی که با پیراهن پرسپولیس او را دیدیم، مشخص بود فوتبالیست بزرگی می‌شود. اتفاقی که رخ داد و طارمی حالا سوپراستار فوتبال ایران است و در اروپا هم می‌درخشد. خیلی‌ها می‌گویند مهدی بهترین فوتبالیست ۱۰ سال اخیر فوتبال ایران است. درخشش طارمی در تیم ملی و تیم باشگاهی اش آنقدر زیاد است که هیچ مربی نمی‌تواند او را نیمکت نشین کند. به طور حتم زوج مهدی و سردار امید اصلی گلزنی ما در مسابقات پیش رو خواهد بود. همچنین اکثر رسانه‌های خارجی از طارمی به عنوان ستاره ایران در جام جهانی یاد کردند و معتقد بودند او می‌تواند باعث صعود تیم ملی ایران شود. مهدی در جام جهانی قبلی کم تجربه بود و چه بسا اگر تجربه الان را داشت و آن توپ معروف را وارد دروازه پرتغال می‌کرد، ایران برای اولین بار در تاریخ فوتبالش صعود به دور دوم جام جهانی را تجربه می‌کرد. حالا طارمی با آمادگی فوق العاده‌ای که دارد، آماده است تا هم اشتباهش را در دوره قبلی جبران کند و هم به لیست گلزنان ایران در جام جهانی اضافه شود.

کریم انصاری فرد

کاپیتان با تجربه تیم ملی هم یکی از بازیکنانی است که سابقه پوشیدن پیراهن پرسپولیس را دارد. کریم در تابستان مورد توجه پرسپولیس بود، ولی نتوانست به تیم سابقش برگردد و راهی فوتبال قبرس شد. حالا این مهاجم با تجربه که یکی از بازیکنان مورد علاقه کی روش هم به حساب می‌آید، سومین جام جهانی خود را تجربه خواهد کرد و امیدوار است در قطر هم مثل روسیه و برزیل فرصت بازی کردن را پیدا کند.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی