|

عملکرد استقلال در 15 دقیقه پایانی؛ دو راهیِ بزرگ!

مجموع امیدگل استقلال در 15 دقیقه پایانی سیزده مسابقه این فصل، از امیدگلی که سپاهان فقط در یک بازی این هفته مقابل پدیده ایجاد کرد، کمتر است!

لینک کوتاه کپی شد

استقلال 4 بازی از 5 مسابقه اخیرش را پیروز شده است. با این‌حال، در این چند هفته انتقادهای جسته و گریخته‌ای هم به نحوه نمایش این تیم شده است. آبی‌ها در 9 دیدار از 13 بازی این فصل، گل اول را زدند. استقلال برای حفاظت از گل زده، معمولا عقب می‌نشیند و تمرکز بازیکنان به گل نخوردن محدود می‌شود. تصمیم منطقی که باعث شده گل خورده این تیم در پایان هفته سیزدهم، روی عدد 3 باقی بماند و بهترین نمایش تاریخ لیگ برتر را در این فاکتور ثبت کنند. اما این تصمیم محافظه‌کارانه کادرفنی، تا وقتی جواب می‌دهد که تیم نتیجه دلخواه را کسب کند.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از فوتبال 360، استقلال تا دقیقه آخر بازی با آلومینیومِ مدعی هم از این فرمول به نتیجه رسیده بود اما یک اشتباه دفاعی، همه چیز را به هم ریخت. فرهاد مجیدی در کنفرانس مطبوعاتی پس از بازی مجبور به پاسخگویی نسبت به محافظه‌کاری تیمش شد. در این فصل پرسپولیس در 15 دقیقه پایانی مسابقات، دو برابر گل خورده‌اش، به حریفانش گل زده است. آلومینیوم 6 برابر تعداد گلی که خورد، در این بازه گل زده است. حتی تراکتوری که نمایشی دور از انتظار داشته هم در برابر یک گلی که خورد، 6 گل در اواخر بازی به حریفانش زده است. اما این روند برای استقلال معکوس است. استقلال از دقایق 75 تا 90 فقط 2 گل زده و به همین تعداد هم گل خورده است. آماری که به انتقاد عقب‌نشینی استقلال در اواخر بازی صحه می‌گذارد.

کم‌‌ خطر در دقایق پایانی

آمار نشان می‌دهد استقلالی که این فصل با مجموع امیدگل 15.6 جزو تیم‌هایی بوده که خوب موقعیت گل ایجاد می‌کرده، در 15 دقیقه پایانی مسابقات فصل به اندازه زدن 1.78 گل صاحب موقعیت شده است. یعنی آبی‌ها در این 13 هفته حتی به اندازه زدن 2 گل هم در پانزده دقیقه پایانی مسابقات موقعیت نساختند. متوسط شوت در چارچوب این تیم هم 0.6 بوده، در حالی که اگر فیلتر بازه زمانی برداشته شود، استقلال در هر بازی با 3.5 شوت در چارچوب، دومین تیم برتر لیگ است. استقلال در نزدیک به نیمی از مسابقات این فصل، در بازه پایانی مسابقه شوت در چارچوبی نزده است.

Untitled

مقایسه استقلال با رقبا

برای مقایسه آمار استقلال با سایر مدعیان، لازم نیست خیلی به عقب برگردیم. آمار امیدگل سپاهان در 15 دقیقه پایانی مسابقه این هفته‌اش، از مجموع امیدگل این فصل استقلال (در 13 مسابقه) بیشتر است! شاگردان نویدکیا در دقایق 75 تا 90 بازی با پدیده، 11 شوت به سمت دروازه این تیم زدند که 6 شوت آن‌ها در چارچوب بود. میانگین امیدگل این شوت‌ها هم 1.87 بود. در حالی که مجموع امیدگل این فصل استقلال در بازه پایانی مسابقات این فصل 1.78 بوده، شاگران مجیدی مجموعا 19 شوت و 8 شوت در چارچوب زدند. دیگر رقیب استقلال، یعنی پرسپولیس هم این هفته در یک ربع پایانی امیدگل 0.98 ایجاد کرده بود. امیدگلی که استقلال در هیچ کدام از مسابقات این فصل به آن نرسیده است. هر دو تیمِ پرسپولیس و سپاهان هم از حریفان‌شان پیش بودند و نیازی به زدن گل نداشتند ولی برخلاف استقلال، عقب‌نشینی نکردند و شاید به همین خاطر است که انتقادات کمتری متوجه آن‌ها شده است. 

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی