|

(عکس) فاصله یک میلی‌متری پژمان تا تدیف

به نظر می رسد برخی اشتباهات کوچک و غفلت های ثانیه آخری باعث شد دست ایران از جام قهرمانی کشتی آزاد جهان کوتاه بماند.

لینک کوتاه کپی شد

مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان 2021 در حالی بعد از 4 روز رقابت جذاب و تماشایی شب گذشته به پایان رسید که این بار دریافت کاپ سومی جهان هم کشتی دوستان ایرانی را راضی کرد. دو سال قبل در نورسلطان قزاقستان آزادکاران ایرانی با توجه به دوپینگ یک ورزشکار در سنگین وزن بعد از چند ماه کاپ سومی را به دست آوردند، اما نتایج اسلو با نورسلطان قابل مقایسه نبود.

به گزارش«شایانیوز» به نقل از ورزش سه، تیم ملی کشتی آزاد ایران در حالی سوم شد که با تیم چهارم جهان 94 امتیاز فاصله داشت! این یعنی سه تیم روسیه، آمریکا و ایران کاملا خودشان را از بقیه در این مسابقات جدا کردند. حتی از نظر مدالی هم می توان ایران را در کنار آمریکا قهرمان مسابقات دانست، اما از نظر امتیازی روسیه با 11 امتیاز بیشتر نسبت به ایران قهرمان شد و آمریکا هم فقط 6 امتیاز بیشتر از ایران در جدول امتیاز داشت.

شاید هوشمندی در یکی، دو مبارزه از سوی کشتی گیران ایرانی می توانست قهرمانی را بعد از چند سال دوباره به ایران هدیه کند. بد نیست مروری بر سه غفلت مهم و کلیدی شاگردان پژمان درستکار داشته باشیم که در لحظات حساس و پایانی رخ داد و در صورت رخ ندادن می توانست قهرمانی ایران را رقم بزند.

1- بردی که از دست رحمان سُر خورد

رحمان عموزاد که از او به عنوان پدیده کشتی ایران نام برده می شود و در آینده می تواند یکی از ستاره های کشتی ایران باشد، بعد از پیروزی 5 بر صفر برابر کشتی گیر مجارستانی، در مرحله یک هشتم نهایی مقابل هاسگاوا از ژاپن قرار گرفت. رحمان که با سبک خاص کشتی خود از این حریف 5 بر 3 پیش بود، در فاصله 40 ثانیه مانده به پایان با زیرگیری حریف روبرو شد و اصرار او بر اجرای فن روی حریف باعث شد نه تنها 2 امتیاز برتری را از دست بدهد، بلکه در یک کش و قوس 9 بر 5 شکست بخورد. رحمان تنها کشتی گیری بود که برای ایران امتیاز نگرفت و در صورت برتری در این کشتی حداقل 6 امتیاز از نظر تیمی برای ایران کسب کرده بود.

کشتی1

2- شکست های میلیمتری عرفان

عرفان الهی که چندی قبل به عنوان قهرمانی جوانان جهان رسیده بود، در اولین تجربه جهانی خود فرصت خوبی برای خودنمایی داشت، اما با غفلت در لحظات کلیدی مدال از دستش پرید. عرفان الهی در دور نخست با نتیجه 8 بر صفر جینتارو موتویاما دارنده مدال برنز زیر 23 سال جهان از ژاپن را مغلوب کرد و در دور بعد با نتیجه 4 بر 2 از سد نیکولای گراحمز از مولداوی گذشت و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. الهی در این مرحله مقابل ارنظر آکمات علی اف از قرقیزستان قرار گرفت و در حالی که تا 30 ثانیه مانده به پایان 5 بر 4 پیش بود، توسط حریف خاک شد تا 6 بر 5 عقب بیفتد.

الهی بازهم تسلیم نشد و زیرگیری کرد، اما با وجود کسب 3 امتیاز در خاک، توسط حریف به پل رفت. بعد از بازبینی طولانی داوران روی این صحنه، نتیجه 8 بر 8 شد و به خاطر فن 4 امتیازی کشتی گیر قرقیزستانی، الهی نیمه نهایی را از دست داد. البته عرفان الهی دیروز هم می توانست در شانس مجدد پیروز شود و تا کسب مدال برنز پیش برود که این اتفاق هم شانس قهرمانی ایران را افزایش می داد، اما بازهم مقابل حریف ارمنستانی شکست خورد. در این کشتی هم الهی 6 بر صفر عقب افتاد و خیلی دیر موتور خود را روشن کرد تا در نهایت 6 بر 5 بازنده شود.

کشتی2

3- مجتبی؛ چرا اسنایدر را هُل دادی!

مجتبی گلیج آمده بود که در وزن 97 کیلوگرم حداقل تا فینال پیش برود و قرار نگرفتن در گروه عبدالرشید سعداله یف او را به این رویا نزدیک کرد. گلیج با قدرت به نیمه نهایی رسید و برای رسیدن به فینال باید با کایل اسنایدر مبارزه می کرد. کشتی خوب و تماشایی گلیج برابر ستاره آمریکایی باعث شد تا او 3 بر 2 پیش بیفتد و در آستانه رسیدن به فینال قرار بگیرد.

فقط 3 ثانیه به پایان کشتی باقی مانده بود که اسنایدر با تجربه بالای خود در حالت تدافعی گلیج را به سمت دایره نارنجی هدایت کرد، اما آزادکار ایرانی در حالی که می توانست چند ثانیه پایانی را هم در همان حالت نگه دارد، برای گرفتن یک امتیاز دیگر به سمت اسنایدر حمله کرد و او را به سمت بیرون تشک هل داد، اما طی یک کش و قوس در خاک حریف نشست! نتیجه کشتی 4 بر 3 شد و فرصتی هم برای جبران نبود. گلیج با صعود به فینال حداقل می توانست 5 امتیاز بیشتر برای ایران از نظر تیمی امتیاز کسب کند.

کشتی3

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی