|

رمزارز ملی چیست؟

ریال دیجیتال چه فوایدی دارد؟

در ایران روز به روز به رمزارز ملی بیشتر احساس نیاز می‌شود زیرا در غیاب ریال دیجیتال، سایر ارزهای دیجیتال جای ریال را در معاملات می‌گیرند.

لینک کوتاه کپی شد

بازار رمزارزها به همه جا سرایت کرده و کشورهای اروپایی و چین در حال توسعه رمزارز خود هستند. اتحادیه اروپا قصد دارد بانک مرکزی ارزهای دیجیتال تاسیس کند و یورو دیجیتال عرضه کند همچنین چین معامله سایر رمزارزها را ممنوع کرده و یوان دیجیتال بین برخی از شهروندان خود توزیع کرده است.

در ایران هم روز به روز به رمزارز ملی احساس نیاز می‌شود زیرا در غیاب ریال دیجیتال، سایر ارزهای دیجیتال جای ریال را در معاملات می‌گیرند. این روزها در تهران خانه و ماشین هم با بیت‌کوین معامله می‌شود.

ابوطالب نجفی، مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک در رابطه با ارز دیجیتال ملی گفت: این ارز دیجیتال به درخواست بانک مرکزی توسط شرکت خدمات انفورماتیک طراحی شده و قرار است در اختیار بانک مرکزی قرار بگیرد. این رمزارز در بستر غیرمتمرکز و بدون نیاز به کنترل نهادی واسط عرضه می‌شود.

پشتوانه این ارز دیجیتال ریال است. در واقع به ازای هر واحد ارزملی معادل ریال آن در بانک مرکزی بلوکه می‌ماند و از طرفی عرضه در بلاکچین خصوصی امکان استخراج را هم حذف می‌کند.

ریال دیجیتال تقاضا دارد؟

ابوالفضل قاسمی، کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با تجارت‌نیوز در رابطه با ارز دیجیتال ملی گفت: راه‌اندازه ارز دیجیتال ملی فکر و ایده خوبی است اما ممکن است تا پنج سال دیگر هم طول بکشد. این تکنولوژی می‌تواند ابزاری برای توسعه در اختیار ما قرار دهد. با استفاده از صنعت بلاکچین می‌توانیم به بقیه صنایع هم کمک کنیم.

این کارشناس در رابطه با اهمیت استفاده از بلاکچین گفت: بسیاری از عقیده دارند عدم استفاده کشورهای پیشرفته از بلاکچین می‌تواند آن‌ها را عقب بیاندازد و استفاده کشورهای توسعه نیافته از بلاکچین می‌تواند راهی برای توسعه این کشورها باشد. رمزارز ملی یک بهینه‌سازی در سطح بالا است.

این کارشناس در رابطه با تقاضا برای ریال دیجیتال و تاثیر ارز ملی بر دور زدن تحریم‌ها گفت: با به وجود آمدن و فراگیر شدن ارز دیجیتال ملی تقاضا برای این ارز به وجود می‌آید. بحث‌های قانونی و حذف شدن سایر ارزهای دیجیتال هم به تقاضای این ارز دیجیتال کمک می‌کند. شاید با راه افتادن ارز ملی توانیم به صورت مستقیم تحریم‌ها را بی‌اثر کنیم اما به صورت غیرمستقیم و تبدیل این ارز به سایر ارزهای دیحیتال در فضای بلاکچین می‌توان تحریم‌ها را دور زد.

این کارشناس در پایان از فواید توسعه ارز دیجیتال ملی گفت: با توسعه ارز دیجیتال ملی سلطه بانک‌ها کمتر می‌شود. برای مثال اگر کسی الان بخواهد وام بگیرد باید دردسر زیادی بکشد اما در فضای بلاکچین می‌توان طبق شرایطی در نیم ساعت وام گرفت.

منبع: تجارت نیوز

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها