|

دست‌اندازی دولت بر سود مردم

اول تورم را کنترل کنید، بعد مالیات بگیرید!

اگر فردی ملک، طلا، دلار و خودرویی که می‌خرد را کمتر از یک سال بفروشند یعنی مصرف‌کننده نیست و باید مالیات بدهد.

لینک کوتاه کپی شد

دولت می‌گوید اگر مردم دلار، طلا، سکه، مسکن و خودرو خریدند و سود کردند باید بخش قابل توجهی از آن سود را به دولت بدهند. برای این که این پول را بگیرد طرح مالیات بر عایدی سرمایه را چند سالی است به مجلس برده، این طرح در کمیسیون اقتصادی تصویب شده و برای تصویب نهایی دو ماه دیگر به صحن علنی مجلس می‌رود.

براساس جزئیات این طرح اگر فردی ملک، طلا، دلار و خودرویی که می‌خرد را کمتر از یک سال بفروشند یعنی مصرف‌کننده نیست و باید مالیات بدهد. این مالیات بر سودی است که فرد در زمان فروش به دست می‌آورد.

فردی که خانه می‌خرد و در کمتر از یک سال می‌فروشد باید ۴۰ درصد از سودی که در این مدت کرده به عنوان مالیات بر عایدی سرمایه بپردازد. این مالیات برای فروش خودرو، طلا و ارز در سال اول ۳۰ درصد است و در سال‌های بعد به مراتب کمتر می‌شود.

حالا مردم شاکی هستند که دولت خودش علت گرانی و تورم است، چرا از شرایطی که خودش برای مردم ایجاد کرده سود می‌خواهد؟

«خیلی وقت ها ماشین یا طلا رو آدم برای سود دلالی نمیفروشه. بلکه به خاطر نیاز مالی این کار رو میکنه. مثلا من مجبور شدم ماشین صفر رو بعد سه ماه بفروشم تا بتونم بذارم روی پول خرید خونه. درسته در ظاهر مثلا ۵۰ میلیون از فروش ماشین سود کردم اما این افزایش قیمت شامل اون آپارتمان هم شده. چه کسی این تورم مسکن رو برای من جبران میکنه؟»

«کدوم‌ سود ؟ در شرایط ثبات بله، ولی در شرایط تورم ۴۰٪ حرف از سود بی معناست.»

«مشکل اینجاست که دولت میخواد از بی ارزشی پول و سرمایه مردم هم سوء استفاده کنه»

منبع: تجارت نیوز

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها