|

پیش‌بینی بورس امسال

شاخص ۲ میلیونی امسال چقدر محتمل است؟

بدون شک بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰ برای پس گرفتن رکوردهای طلایی ۱۳۹۹ به یک سال عادی و به دور از چالش و نوسان نیاز دارد.

لینک کوتاه کپی شد

در سال ۹۹ با وجود اینکه شاخص بورس در نیمه دوم سال افت قابل توجهی داشت اما در مجموع با ۱۵۵ درصد بازدهی بیشترین بازدهی را بین بازارهای مالی داشت. اما برای سال ۱۴۰۰ چه روندی برای بورس قابل پیش‌بینی است؟

مهدی سماواتی، کارشناس بازار سرمایه و دکترای حقوق مالی در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید: تغییر همیشه با متغیر زمان اتفاق می‌افتد و پس از سال پر تنش و پر چالش ۱۳۹۹، نمی‌توان انتظار تغییر یکباره در شرایط بازار سرمایه را داشت. نگاه واقع‌بینانه این است که سال ۱۴۰۰ می‌تواند یک سال عادی برای بازار سرمایه ایران باشد.

وی درباره منظور خود از عادی بودن توضیح می‌دهد: عادی یعنی اینکه باید انتظارات سرمایه‌گذاران، عملکرد شرکت‌ها، تغییر مقررات و دستورالعمل‌ها و در یک کلام همه بخش‌های بازار کاملا در جریان عادی و پیش‌بینی‌پذیرتر حرکت کند. تنها با بروز شوک ارزی، شوک نرخ بهره یا شوک روابط بین‌الملل می‌توان منتظر بود که سال ۱۴۰۰ سالی غیرعادی برای بازار سرمایه باشد.

سماواتی تصریح می‌کند: بدون شک بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰ برای پس گرفتن رکوردهای طلایی سال ۱۳۹۹ همچون شاخص دو میلیون و ۱۰۰ هزار واحدی، حجم معاملات خرد ۲۶ هزار میلیارد تومانی و مشارکت کلان در عرضه های اولیه به یک سال عادی و بدور از چالش و نوسان نیاز دارد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها