|

۶ ترفند ساده برای سفید کردن دندان‌ها

فکر می‌کنید بهترین روش سفید کردن دندان‌ها چیست؟ و آیا می توان کاری کرد که دندان های زرد دوباره سفید شوند؟

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- حدود ۱۸ درصد اشخاص می‌گویند که معمولا در هنگام عکس گرفتن سعی می‌کنند دندان هایشان را پنهان کنند. بیشتر آن‌ها از رنگ زرد دندان هایشان ناراضی اند و از این مسئله خجالت می‌کشند. امروزه داشتن دندان‌های سالم و زیبا از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل است که تعداد افرادی که از سفید کننده‌های دندان استفاده می‌کنند یا برای سفید کردن دندان هایشان به دندان پزشک مراجعه می‌کنند هر روز رو به افزایش است.

دندان‌ها جزو اولین چیز‌هایی است که به چشم دیگران می‌آید. هنگامی که یک فرد را برای اولین بار می‌بینید، و او متوجه زردی دندان‌های تان شود، مطمئنا او در خواهد یافت که مراقب سلامت خود تان نیستید. آیا فردی را می‌شناسید که دوست نداشته باشد لبخندی زیبا با دندان‌های سفید و درخشان داشته باشد؟ فکر می‌کنید بهترین روش سفید کردن دندان‌ها چیست؟

برخی از افراد با وجود اینکه چند بار در روز دندان‌های شان را مسواک بزنند، به دلیل عاداتی، چون نوشیدن قهوه و چای یا سیگار کشیدن دارند، دندان‌های شان همچنان لکه دار و زرد است. دندان‌های زرد یا مایل به قهوه‌ای در بیشتر مواقع می‌تواند نشان دهنده وجود یک مشکل بزرگ‌تر باشد: لثه‌های نا سالم، نازک شدن مینای دندان و عدم رعایت بهداشت دهان. در حقیقت سفید کردن دندان‌ها به محافظت از دندان‌ها و لثه‌ها در برابر پوسیدگی و بیماری هایی، چون التهاب لثه کمکی نمی‌کند، اما همه ما می‌خواهیم دندان‌های سفید و زیبا داشته باشیم.

بنا به گزارش دندان پزشکی در وب سایت Dentistry IQ، "تصور اشتباهی وجود دارد که دندان‌های سفید را نشانه‌ای از دندان‌های سالم می‌دانند، در حالی که رنگ دندان ارتباط کمی با سلامت آن دارد، به هر حال برداشت مصرف کننده این است که دندان‌های سفید نشانه یک دهان سالم است. " در این مطلب چندین روش خانگی را معرفی خواهیم کرد که با به کارگیری آن‌ها می‌توانید دندان‌های تان را به طور طبیعی سفید و درخشان کنید و همچنین، بهداشت دهان تان را بهبود ببخشید. مرتب مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، استفاده از جوش‌شیرین و پروکسید هیدروژن، غرغره روغن نارگیل و محصولاتی، چون سرکه سیب، همگی می‌توانند بدون نیاز به مواد شیمیایی دندان‌ها را سفید کنند، و خواص آنتی باکتریالی و پیشگیری از عفونت نیز دارند.

علت زرد شدن دندان‌ها چیست؟

دندان‌ها به دلیل لکه‌هایی که روی سطح دندان و همچنین در قسمت پایین‌تر ساختمان دندان ایجاد شده گسترش می‌یابند، زرد یا حتی قهوه‌ای رنگ می‌شوند. رویه سفید یا همان مینای دندان، سفت و سخت است. زیر مینای دندان، ماده‌ای به رنگ قهوه‌ای کم رنگ وجود دارد که به آن عاج می‌گویند. در صورتی که مینای دندان نازک شود، عاج دندان مشخص می‌شود که در میان بزرگسالان امری شایع است. خرابی دندان از تخریب مزمن بافت سخت دندان ناشی می‌شود که به دلیل اسید یا chelation، بدون دخالت باکتریایی، از سطح دندان زدوده شده است. اما علت نازک شدن مینای دندان چه چیز می‌تواند باشد؟ عواملی، چون افزایش سن، ژنتیک و مصرف مواد غذایی که باعث پوسیدگی یا لک شدن دندان می‌شوند می‌توانند از دلایل اصلی نازک شدن مینای دندان به شمار روند. بسیاری از عادات نا سالم می‌توانند ریسک بیماری‌های لثه را نیز افزایش دهند.

تعدادی از دلایل زردی یا تیره شدن دندان‌ها عبارتند از:

• نوشیدن چای یا قهوه؛

• سیگار کشیدن؛

• نازک شدن مینای دندان به دلیل افزایش سن؛

• تغذیه نادرست که شامل مصرف بیش از حد غذا‌های فرآوری شده با محتوای اسیدی بالا می‌شود مانند برخی از انواع نوشیدنی ها، شکلات یا گاهی برخی میوه ها. حتی برخی از مکمل‌ها نیز به دلیل دارا بودن اسید، نازک شدن مینای دندان را تسریع می‌بخشند.

• خشکی دهان (کم بودن بزاق دهان یعنی محافظت ضعیف از مینای دندان)؛

• با دهان نفس کشیدن و بسته بودن راه‌های هوایی بینی که باعث کاهش بزاق می‌شوند و اجازه نمی‌دهند دهان و دندان‌ها مرطوب بمانند؛

• مصرف آنتی‌بیوتیک؛

• مصرف بیش از حد فلوراید، به ویژه اگر این عادت از دوران کودکی تا کنون باشد؛

• عوامل ژنتیکی؛

راهکارهای ساده برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان ها

هرچند این مسئله غیر واقعی خواهد بود که انتظار داشته باشیم دندان‌های مان با بالا رفتن سن، همچنان سفید و درخشان باقی بمانند، با این وجود می‌توانیم با انجام اقداماتی ساده از زرد شدن و تغییر رنگ دندان‌ها جلوگیری نماییم.

۱ – بعد از خوردن و آشامیدن دندان‌های تان را مسواک بزنید

بهترین شیوه برای سفید کردن دندان‌ها این است که بعد از هر بار خوردن و آشامیدن دندان‌های تان را مسواک بزنید، هرچند همیشه هم کار راحتی نیست و بسته به اینکه هنگام خوردن یا نوشیدن کجا هستید (مثلا در مدرسه یا در محل کار) ممکن است عمل دشواری باشد.

عدم استعمال دخانیات و مصرف زیاد قهوه و نوشابه، بهبود وضعیت بهداشت دهانی و تغذیه درست به پیشگیری از زرد شدن دندان‌ها کمک می‌کند. در صورتی که عادت دارید به طور مداوم نوشابه بنوشید، شاید بهتر باشد از نی استفاده کنید. بعد از نوشیدن نوشابه‌های شیرین یا اسیدی، حتما مقداری آب میل کنید. سعی کنید مصرف نوشابه را به حداقل برسانید تا از عوارض آن مصون بمانید.

بیشتر غذا‌ها دندان را لک نمی‌کنند، با این وجود اگر به نوشیدن قهوه یا کشیدن سیگار عادت دارید نباید دور از انتظارتان باشد که به مرور زمان دندان‌های تان تغییر رنگ دهند. بهتر است هر سه ماه یکبار دندان‌های تان را جرم گیری کنید و این راهکار‌های خانگی را نیز به کار ببرید.

۲ - جوش شیرین و هیدروژن پرواکسید

هیدروژن پروکسید یا آب اکسیژنه یک اکسنده آنتی باکتریال می‌باشد که پاک کننده‌ای بسیار عالی برای دهان و لثه محسوب می‌شود و جرم‌ها و باکتری‌ها را از دهان پاک می‌کند. می‌توانید با استفاده از هیدروژن پروکسید و آب (نیمی آب و نیمی هیدروژن پروکسید) یک محلول دهان شویه خوب درست کنید. این محلول را یک دقیقه در دهان بچرخانید و سپس آبکشی کنید. پژوهش‌ها نشان داده است هیدروژن پروکسید می‌تواند به عنوان یک آنتی باکتریال طبیعی موثرعمل کند و با حذف باکتری‌های مضر، دهان را خوشبو کند. بنا به گزارش Dentistry Network، امروزه هیدروژن پروکسید در دندانپزشکی کاربرد‌های فراوانی دارد که رایج‌ترین آن سفید کردن دندان‌ها است. این ماده به طور طبیعی از بیماری‌های لثه مانند التهاب و تورم جلوگیری می‌کند.

Whiten-Teeth-With-Baking-Soda-www.koorook.com-7

شیوه دیگر استفاده از هیدروژن پروکسید این است که مقدار کمی از آن را با کمی جوش شیرین ترکیب کنید تا به شکل خمیر درآید. با این خمیر می‌توانید جرم دندان‌ها را از بین ببرید. مقاله‌ای که در Journal of Dentistry منتشر شده نشان می‌دهد، "نتایج به دست آمده از پنج مطالعه بالینی کنترل شده روی بیش از ۲۷۰ نفر نشان داد خمیر دندان‌هایی که حاوی مقداری جوش شیرین در مقایسه با خمیر دندان‌های معمولی که فاقد جوش شیرین هستند، خیلی بهتر و موثر‌تر جرم دندان‌ها را برطرف می‌کنند. " نتایج به دست آمده از ارزیابی سطح دندان‌های بیماران (نزدیک گونه ها، نزدیک زبان، اتصال به لثه و پشت و جلوی دندان) نیز نشان داد که استفاده از محصولات حاوی جوش شیرین، به میزان بیشتری ازجرم و پلاک‌های دندان می‌کاهد.

در حقیقت شیوه صحیح استفاده از جوش شیرین برای سفید کردن دندان‌ها این است که طبق روال معمول، اول دندان‌ها و مخصوصا پشت آن‌ها را به خوبی مسواک بزنید. جوش شیرین مانند کاغذ سمباده ماده‌ای زبر است، بنابراین حتما مقدار کافی هیدروژن پروکسید با آن ترکیب کنید تا به مینای دندان‌ها آسیب نرساند. این نکته از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا مینای دندان قابل ترمیم نمی‌باشد. خمیری که درست می‌کنید باید از کِرِم هم نرم‌تر باشد. این خمیر را حدود ۳۰ ثانیه روی دندان‌ها اعمال کنید و سپس به خوبی با آب بشویید و سطح دندان‌ها را عاری از این ماده کنید.

 

۳ – روغن نارگیل

آیا واقعا روغن نارگیل دندان‌ها را سفید می‌کند؟ استفاده از روغن نارگیل در دهان یا همان غرغره کردن آن، یکی از شیوه‌های رایج خانگی سفید کردن دندان‌ها به شمار می‌رود. اکثر افرادی که این شیوه را امتحان کرده اند تأیید می‌کنند که استفاده از روغن نارگیل بعد از مسواک زدن، دندان‌های شان را سفید‌تر و سالم‌تر می‌کند.

تنها کافی است یک قاشق غذا خوری روغن نارگیل را در دهان بگذارید و به مدت ۵ تا ۲۰ دقیقه بین دندان‌ها بچرخانید یا چند قطره از آن را به خمیردندان یا بر روی مسواک تان اضافه کنید. شیوه دیگر استفاده از روغن نارگیل برای سفید کردن دندان‌ها این است که گوشه یک حوله کوچک و تمیز را به روغن نارگیل آغشته کنید و روی دندان‌ها بمالید. روغن نارگیل دارای خواص ضد میکروبی بوده، بنا براین برای محافظت و تمیز کردن لثه‌ها نیز می‌تواند گزینه بسیار عالی باشد.

مقاله‌ای که در Journal of Contemporary Dental Hygiene منتشر شده است نشان می‌دهد، "غرغره کردن روغن‌های خوراکی راهکاری طبیعی و بی خطر برای سفید کردن دندان‌ها است که هیچ عارضه جانبی ندارد؛ بنابراین می‌توان از آن به عنوان یک درمان پیشگیرانه در خانه و برای حفظ بهداشت دهان استفاده کرد. "

6

۴ – سرکه سیب

احتمالا با خواص سرکه سیب آشنایی داشته باشید. سرکه سیب یک آنتی باکتریال طبیعی است که دهان و دندان را تمیز می‌کند، پس منطقی است که بتواند لکه‌های روی دندان‌ها را هم از بین ببرد. سرکه سیب به ویژه در پاک کردن لکه‌های ناشی از قهوه و نیکوتین بسیار موثر است. مطالعات نشان داده است سرکه سیب به عنوان یک سفید کننده طبیعی می‌تواند به خوبی محصولات تجاری لکه‌های روی دندان‌ها را حذف کند. برخی از افراد معتقدند بعد از استفاده از سرکه سیب، دندان‌های شان طوری به نظر می‌رسد که انگار آن‌ها را به طور حرفه‌ای و با مراجعه به دندان پزشک سفید کرده اند.

راز سرکه سیب چیست؟ سرکه سیب حاوی ترکیباتی مانند اسید استیک، پتاسیم، منیزیم، پروبیوتیک‌ها و آنزیم‌هایی است که میکروب‌ها (باکتری‌های خطرناک) و جرم‌ها را از بین می‌برد و همزمان رشد باکتری‌های مفید یعنی همان پروبیوتیک‌ها را سرعت می‌بخشد. از آنجا که سرکه سیب به طور طبیعی خاصیت اسیدی دارد، پلاک یا سایر مواد چسبیده به دندان‌ها را تجزیه می‌کند. PH سرکه سیب لکه‌های دندان را از بین می‌برد و به طور طبیعی آن‌ها را سفید می‌کند.

کلید موثر بودن استفاده از سرکه سیب برای سفید کردن دندان‌ها استفاده مستمر از آن‌ها است، به طور معمول باید حداقل یک ماه مداوم از آن استفاده کنید تا بتوانید به نتیجه مطلوب دست یابید. با این حال مراقب باشید، زیرا سرکه سیب حاوی نوعی اسید است که در صورتی که زیاد از آن استفاده کنید یا به شدت و سختی آن را به دندان‌ها اعمال کنید ممکن است به مینای دندان تان آسیب زند. بعد از استفاده از سرکه سیب باید مجددا با خمیر دندان معمولی دندان‌ها را مسواک بزنید و دهان را خوب آبکشی کنید. استفاده از خمیر دندان بدون فلوراید توصیه می‌شود.

سرکه سیب را برای تقریبا یک دقیقه با انگشت روی دندان‌ها اعمال کنید، سپس با آب یا دهان‌شویه هیدروژن پروکسید دهان را آبکشی کنید.

پیشنهاد می شود: اگر هر روز سرکه سیب بخورید این معجزه ها در بدن شما رخ می ده

۵ – پوست لیمو ترش یا پرتقال

دقیقا همانند سرکه سیب، پوست میوه‌های مرکبات نظیر لیمو ترش، پرتقال یا عصاره لیمو ترش که حاوی اسید‌های سودمندی هستند آن‌ها نیز در سفید کردن دندان‌ها موثر می‌باشند. این مرکبات به طور کلی بسیار پر خاصیت هستند، اما در صورتی که بیش از حد مصرف شوند، خاصیت اسیدی زیاد آن‌ها ممکن است به مینای دندان آسیب بزند. بعد از استفاده از پوست لیمو ترش یا پرتقال روی دندان ها، دهان را به خوبی آبکشی نمایید تا به عوارض آن دچار نشوید. برای اینکه به نتیجه مطلوبی دست یابید، از دهان شویه هیدروژن پروکسید استفاده کنید.

 

۶ – توت فرنگی و سایر مواد غذایی سالم

این چنین بیان می‌شود که برخی از افراد مشهور دندان‌های شان را با خوراکی‌های سالمی مانند توت فرنگی سفید و زیبا می‌کنند. توت فرنگی حاوی آنتی اکسیدان‌های مفید و ترکیبات دیگری است که برای سلامت دندان‌ها مفید است. اما این تنها توت فرنگی نیست که با بالا رفتن سن به حفظ ظاهر دندان‌ها کمک می‌کند بلکه با کیفیت تغذیه عمومی نیز ارتباط تنگاتنگی با سلامت دندان‌ها دارد.

strawberry-for-whitening-teeth

مواد غذایی که کمک می‌کنند لثه و دندان‌ها قوی و سالم بمانند و از بیماری‌ها و علائم سال خوردگی مصون بمانند عبارتند از: موارد زیر:

• منابع کلسیم مانند ماست یا شیر؛

• غذا‌های سرشار از منیزیم و پتاسیم مانند سبزیجات برگ تیره، سیب یا گلابی؛

• تخم مرغ محلی؛

• قارچ؛

• سیب زمینی شیرین، هویج و کدو حلوایی؛

• کرفس؛

• مغز‌هایی مانند گردو و بادام.

نکته پایانی

زغال فعال نوعی زغال است که برای به دام انداختن سموم بدن استفاده می‌شود و می‌تواند با جذب پلاک‌ها و ذرات میکروسکوپی که عامل لک شدن دندان‌ها هستند، دندان‌ها را سفید کنند. یک مسواک مرطوب را با پودر زغال فعال آغشته کنید و مسواک بزنید، به ویژه قسمت‌هایی که لکه‌های بیشتری دارند. سپس با چند جرعه آب و چرخاندن آن در دهان، به خوبی آبکشی کنید تا زمانی که آبکشی می‌کنید و آبی که از دهان بیرون می‌ریزید شفاف باشد. بهتر است دو تا سه بار در هفته با زغال فعال دندان‌های تان را مسواک بزنید، اما در صورتی که روکش، کاپ یا ونیر (لمینت) چینی دارید، این شیوه از سفید کردن دندان‌ها برای شما مناسب نخواهد بود.

whitening

هشدار؛ خطرات سفید کننده‌های رایج

تحقیقات نشان داده است که محصولات سفید کننده دندان می‌توانند با نازک کردن مینای دندان به آن آسیب بزنند. استفاده مکرر از این محصولات به مرور زمان موجب فرسایش مینای دندان می‌شود و حساسیت دندان را به ویژه هنگام نوشیدن مایعات گرم و سرد یا غذا‌های اسیدی افزایش می‌دهد.

دندان‌پزشکان آکادمی آمریکایی Cosmetic Dentistry ادعا کرده اند: "تمام محصولاتی که در مطب دندان پزشکان استفاده می‌شوند و نیز محصولاتی که بدون نیاز به نسخه فروخته می‌شوند بی ضررند، با این وجود در میان آن‌ها محصولات اسیدی وجود دارد که در صورتی که بیش از اندازه مصرف شوند، به دندان‌ها آسیب می‌رسانند. "

بر خلاف بسیاری از افراد که دوست دارند دندان‌هایی سفید و زیبا داشته باشند، اشخاصی هستند که دچار وسواس فکری شده و به این کار وابستگی پیدا کرده اند. دکتر ایروین اسمیگل (Irwin Smigel)، سرپرست انجمن دندان پزشکی زیبایی آمریکا در مورد رایج شدن مسئله سفید کردن دندان‌ها بیان می‌کند: "افرادی هستند که ظاهرا هرگز به رضایت نمی‌رسند، می‌شناسم افرادی را که به دلیل زیاده روی در سفید کردن دندان‌ها (بلیچ کردن) و آسیبی که به همین خاطر به بافت‌ها وارد می‌کنند نیاز به روت کانال پیدا کرده اند، بخشی از مینای دندان‌های شان از بین رفته و دندان‌ها نیمه شفاف، غیر طبیعی و آبی یا خاکستری رنگ شده اند. "

جهت مراقبت بهتر از دندان‌ها باید از این محصولات در حد اعتدال و ترجیحا بعد از به کار بردن راهکار‌های طبیعی استفاده کنید.

محصولات سفید کننده دندان تنها باید با مشورت دندان پزشک مصرف شوند. به یاد داشته باشید این مواد موقتا دندان‌ها را سفید می‌کنند و اثرات طولانی مدت ندارند. بهترین روش سفید کردن دندان‌ها این است که تغذیه سالم داشته باشید، هر روز دندان‌ها و لثه‌ها را مسواک بزنید و خوب آبکشی کنید و مصرف چای، قهوه و خوراکی‌های شیرین را به حداقل برسانید. اولین اقدامی که باید در این راستا انجام بدهید این است که در صورت استعمال سیگار، آن را ترک کنید! و البته در هر سن و سالی که هستید، با کمک یک محصول خانگی، طبیعی و بی خطر، هر روز به دندان‌های تان رسیدگی کنید.

 

آیا سفید کننده‌های طبیعی نیز ممکن است به دندان‌ها آسیب برسانند؟

تعدادی از سفید کننده‌های طبیعی نیز می‌توانند مینای دندان را از بین ببرند و به همین دلیل مصرف آن‌ها توصیه نمی‌شود به عنوان نمونه آب لیمو ترش. پوست لیمو ترش یک شیوه خوب و سالم برای سفید کردن دندان‌ها است، اما آب لیمو ترش اسید بسیار قوی‌ای دارد. اسید موجود در آب لیمو ترش برای سفید کردن پارچه و لباس، درخشان کردن مو‌ها و بر طرف کردن لکه ها‌ی مبل و پرده بسیار عالی است، اما نباید از آن برای سفید کردن دندان‌ها و تمیز کردن لثه‌ها استفاده نمود. به علاوه اسید می‌تواند در دندان‌ها حفره‌های ریزی ایجاد کند و بنابراین هر نوع خوراکی که مستعد لکه دار کردن است وارد این حفره‌ها شده و در آنجا باقی بمانند. اسید لیمو ترش به قدری قوی است که در نهایت می‌تواند دندان را پوسیده و نابود کند.

برای استفاده مناسب و به اندازه از هر نوع محصول سفید کننده دندان، بهتر است مقدار کمی از آن را به کار ببرید، دستور العمل‌ها را جدی بگیرید و به علائمی که نشان دهنده تشدید حساسیت هستند توجه داشته باشید.

منبع: draxe

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها