|

نامه مهم ایران خودرویی ها برای گرانی دوباره

ایران خودرو سنگ بنای گرانی محصولاتش را بنا کرد؟

به نظر می‌رسد ایران خودرو قصد دارد در سال آینده قیمت محصولات خود را افزایش دهد.

لینک کوتاه کپی شد

طبق مکاتباتی که بین ایران‌خودرو و سازمان بورس و اوراق بهادار انجام شده، به نظر می‌رسد تولیدکننده دولتی قصد دارد در سال آینده قیمت محصولات خود را افزایش دهد.

به گزارش «شایانیوز» به نقل از خودرو بانک؛ در گزارش جدید ایران‌خودرو با عنوان «علت تغییر زیان عملیاتی دوره ۶ ماهه ابتدای سال ۱۴۰۲ نسبت به دوره مشابه سال قبل» نکات متعددی وجود دارد که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست. نخست اینکه دلیل اصلی زیان عملیاتی این شرکت در نیمه ابتدایی سال جاری، به افزایش قیمت خرید مواد و قطعات و همین‌طور پیروی از سیاست قیمت‌گذاری دستوری ربط داده شده است. با اینکه قیمت قطعاتی همچون آلومینیوم، مس، ورق، پلیمر و ... و همین‌طور دستمزد مصوب وزارت کار و نرخ ارز افزایش یافته، ولی قیمت محصولات در شش‌ماهه ابتدایی بدون در نظر گرفتن این موارد و نرخ دلار ۲۶ هزار تومانی محاسبه شده بود. به همین خاطر قیمت تمام‌شده خودرو بیش از قیمت فروش شده و همین موضوع موجب زیان شرکت شده است.

و اما نکته مهم‌تر این است که به گفته ایران‌خودرو، شورای رقابت در مهرماه سال جاری قیمت ۸ محصول این شرکت را افزایش داده و به حد مناسب رسانده است. به همین خاطر زیان مالی در نیمه دوم سال کمتر از نیمه اول شده و انتظار می‌رود در سال ۱۴۰۳ نیز شورای رقابت قیمت‌گذاری جدیدی را بر اساس نرخ جدید دلار و صور مالی نیمه دوم سال ۱۴۰۲ اعلام کند. ایران‌خودرو امیدوار است با اخذ قیمت مناسب برای خودروها و افزایش تیراژ، با زیان کاهشی شرکت در سال آینده روبه‌رو شود.

از آنجا که طبق دستورالعمل‌ها و ضوابط شورای عالی رقابت، قیمت خودروها می‌تواند هر شش ماه بسته به صورت‌های مالی شرکت تولیدکننده تغییر پیدا کند، افزایش قیمت محصولات ایران‌خودرو در سال آینده چندان بعید به نظر نمی‌رسد. ناگفته نماند که افزایش قیمت محصولات تنها شامل حال ایران‌خودرو نمی‌شود.

60616_ikco letter

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

از نگاه ورزش

خانه داری

تفریح و سرگرمی

عصر تکنولوژی

نیازمندی‌ها