|

برای زیر 18 ساله ها فایزر مناسب است یا سینوفارم؟

به گفته «سازمان بهداشت جهانی»، کودکانی که بین ۱۲ تا ۱۵ سال سن دارد می‌توانند همزمان با دیگر گروه‌هایی که در اولویت واکسیناسیون قرار دارند

لینک کوتاه کپی شد

در ایران قرار است برای افراد زیر ۱۸ سال هم واکسن سینوفارم تزریق کنند؛ دو دز درست مانند روند واکسیناسیون بزرگسالان. روند واکسیناسیون افراد زیر ۱۸ سال و کودکان چگونه است و کشورهای مختلف برای کودکان چه واکسنی تزریق می‌کنند؟

به گزارش «شایانیوز» به نقل از تجارت‌نیوز، «فایزر-بیون‌تک» نخستین شرکتی است که مدارک مورد نیاز برای تزریق واکسن به کودکان را در دسترس عموم قرار داده است. حالا برخی از کشورها از جمله اسپانیا، فرانسه، ایتالیا و آلمان تزریق واکسن فایزر برای کودکان را شروع کرده‌اند.

اما کشورهایی مانند چین، ایران و امارات گفته‌اند برای زیر ۱۸ ساله‌ها هم واکسن سینوفارم می‌زنند.

پژوهش‌های علمی چه می‌گوید؟

شرکت‌ داروسازی «فایزر» روز دوشنبه ۲۹ شهریور اعلام کرد که نتایج پژوهش‌های بالینی جدید ثابت کرده که واکسن کرونا محصول این شرکت برای کودکان ۵ تا ۱۱ ساله امن و موثر است و این شرکت به زودی درخواست تایید آن را به نهادهای مسئول ارائه می‌کند.

به گفته این شرکت، واکسن این گروه سنی در مقایسه با واکسن نوجوانان بالای ۱۲ سال حاوی دز کمتری است. این اولین مورد از پایان آزمایش‌های بالینی واکسن کرونا در مورد کودکان زیر ۱۲ سال است، حال آنکه واکسن شرکت «مدرنا» برای کودکان ۶ تا ۱۱ ساله هنوز در مراحل تحقیق قرار دارد.

در این میان اما از میان کشورهایی که واکسیناسیون کودکان در مقابل ویروس کووید-۱۹ را شروع کرده‌اند، برخی هم به واکسن «سینوفارم» روی آورده‌اند.

«چین» که تولیدکننده واکسن «سینوفارم» است، سلامت این واکسن برای تزریق به کودکان ۳ تا ۱۷ ساله را تایید کرده و «امارات متحده عربی» واکسن «سینوفارم» را برای تزریق به همین گروه سنی خریداری کرده است. این در حالی است که در تقریبا تمامِ کشورهای نیمکره غربی، تنها واکسن تایید شده برای کودکان، واکسن «فایزر-بیون‌تک» است.

ddddd-Copy-2-page-001-3-2048x1507 (1)

کشورهای پیشتاز در واکسیناسیون کودکان

اما برخی کشورها (به ویژه در اروپا)، واکسیناسیون کودکان علیه ویروس کووید-۱۹ را همین حالا هم آغاز کرده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد واکسیناسیون کودکان در کشورهایی مانند «فرانسه»، «ایتالیا»، «اسپانیا»، «هلند»، «آلمان»، «سوئد» و «بریتانیا» آغاز شده و با سرعت هم جلو رفته است.

داده‌های «یورونیوز» نشان می‌دهد در حالی که حدود ۷۷ درصد از تمام جمعیت بزرگسالان در اتحادیه اروپا دست‌کم یک دوز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند، اکنون حدود ۸۰ درصد از کودکان ۱۲ تا ۱۸ سال در «اسپانیا» هم دست‌کم یک دوز واکسن کرونا دریافت کرده‌اند.

این نسبت در «فرانسه» به حدود ۶۸ درصد، در «ایتالیا» به ۶۲٫۴ درصد و در آلمان به ۳۶٫۷ درصد می‌رسد.

در آمریکا هم مطابق برنامه‌ریزی‌ها، کودکان بین ۵ تا ۱۱ ساله قرار است در فصل پاییز در فهرست دریافت واکسن کرونا قرار بگیرند. این اما در حالی است که واکسیناسیون (چه برای بزرگسالان و چه برای کودکان)، در کشورهای فقیرتر به این زودی به پایان نخواهد رسید و احتمالا گریبان کشورهای ثروتمند را هم خواهد گرفت.

ایران چه خواهد کرد؟

این اواخر و با سرعت گرفتن واکسیناسیون عمومی در مقابل کرونا در ایران، اعلام شد که کودکان هم پیش از بازگشایی مدارس (احتمالا اوایل آبان ماه) واکسینه خواهند شد. ابتدا صحبت از واکسن «سوبرانا-۲» یا «سینوفارمِ» تک دوزی برای دانش‌آموزان بود.

دبیر جمعیت هلال احمر در این مورد گفته بود: «در صورت تائید سازمان غذا و دارو و صدور مجوز، با واردات یکی از دو واکسن «سوبرانا-۲» یا «سینوفارم» در مهرماه، واکسیناسیون گروه سنی زیر ۱۸ سال آغاز می‌شود.»

همزمان، در حالی که وزیر بهداشت گفته بود برای دانش‌آموزان واکسن خاصی وارد کشور شده، اما حالا خبرها حاکی از آن هستند که واکسنی که برای دانش‌آموزان تزرق می‌شود، همان «سینوفارم» است و دانش‌آموزان باید دو دوزِ آن را تزریق کنند.

علیرضا ناجی، عضو کمیته علمی کووید-۱۹، درباره میزان کارآیی واکسن کرونای دانش‌آموزان به تجارت‌نیوز گفته بود: «واکسن سوبرانا واکسنی کوبایی است که در ایران به نام پاستووک شناخته می‌شود. این واکسن از نوعِ پروتئینی است که مرحله سوم کارآزمایی بالینی آن در کوبا و ایران در حال انجام است. کارآیی این واکسن طبق مطالعاتی که گزارش کرده‌اند، برای دو دوز بالای ۶۰ درصد و برای تزریق سه دوز بالای ۸۰ درصد است.»

ناجی ادامه داده بود: «واکسن سوبرانا تایید سازمان بهداشت جهانی را ندارد و فقط مجوز کوبا را دارد. ضمن اینکه کوبا مجوز اضطراری این واکسن را برای کودکان ۲ تا ۱۷ ساله صادر کرده و در حال تزریق آن به کودکان است.»

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه