|

دلایل گرانی قطعات خودرو چیست؟

عضو انجمن قطعه سازان خودرو کشور در مورد علت گران شدن ۲۵ درصدی قطعات لوازم یدکی توضیحاتی داد.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش شایانیوز به نقل از باشگاه خبر نگاران، احمدرضا رعنایی، رئیس کمیته قطعات انجمن همگن قطعه‌سازان، با اشاره به افزایش میزان تقلب قطعه در کشور نسبت به گذشته، گفت: این روزها به دلیل اینکه تقاضا برای قطعه بالا رفته و از آن طرف عرضه کم شده است، میزان تقلب در قطعات افزایش یافته است، یعنی می‌توان گفت وقتی تقاضا بالاست و عرضه کم است، هر قطعه‌ای امکان تقلبی بودنش افزایش می‌یابد.

عضو انجمن قطعه‌سازان خودرو با گفتن اینکه هم اکنون حدود ۳۰ درصد از قطعات یدکی موجود در بازار از طریق قاچاق و یا تولید زیر پله‌ای و تقلبی تامین می‌شود، اما همچنان این عدد رقم بزرگی است و وجود این سهم از قطعات تقلبی و قاچاق در بازار لوازم یدکی فاجعه محسوب می‌شود، کشور بیان کرد: قطعات تقلبی زیادی در بازار وجود دارد که با نام‌های اصل در بازار به فروش می‌رود. برخی قطعات ایرانی را به نام خارجی، برخی اجناس بی‌کیفیت را به جای قطعات با کیفیت و برخی قطعات چینی را به اسم قطعات با کیفیت می‌فروشند و این میزان افزایش یافته است.

رعنایی گفت: تنها راه جلوگیری از قاچاق راهی است که وزارت صمت اکنون در پیش گرفته است که فعال کردن شناسه ملی کالای خودرویی است که قطعات را شناسایی می‌کند. تاکنون ۱۷ قلم از قطعات خودرو شناسه ملی دریافت کردند و حدود ۱۵ قطعه یدکی دیگر نیز در شرف بررسی کارشناسی و کسب شناسه ملی است. اکنون بیشترین قطعات تقلبی که در بازار وجود دارد شامل لنت ترمز، دیسک و صفحه، جلوبندی، استارت، دینام و رینگ است.

رئیس کمیته قطعات انجمن همگن قطعه‌سازان با اشاره به علت گرانی قطعات خودرو نسبت به سال قبل، گفت: امسال ۲۵ درصد به قیمت نهاده‌های تولید اضافه شد و علاوه بر این ۴۰ درصد حقوق کارگر اضافه شد که در کل باعث شد قطعات لوازم یدکی حدود ۲۵ درصد گران شود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها