|

قیمت خودرو به دنبال دلار

افزایش قیمت کارخانه خودرو به میزانی نبود که بتواند شکاف بین قیمت بازار و کارخانه را پر کند و همین مساله می توانست به تداوم سفته بازی در…

لینک کوتاه کپی شد

در حالی که هفته گذشته نیز با تعطیلی بازار فیزیکی خودرو پشت سر گذاشته شد، اما در فضای مجازی قیمت ها همچنان روند کاهشی را دنبال کردند. علت آن را نیز باید در کاهش قیمت دلار جستجو کرد.

کاهش قیمت دلار همواره موجب از جذابیت افتادن بازار خودرو برای سرمایه گذاری می شود و تحت تاثیر این کاهش تقاضا روند نزولی قیمت آغاز می شود. اتفاقی که در 10 روز اخیر نیز رخ داده است و اخبار مثبت مبنی برای افزایش احتمال لغو تحریم ها موجب کاهش قیمت ارز و به تبع آن خودرو را فراهم کرده است.

مرتضی شجاعی کارشناس بازار خودرو گفته که «کاهش سطح انتظارات تورمی، تقاضای سرمایه‌گذاری در بازار خودرو را به حداقل رسانده و از طرفی، تقاضای مصرفی با وجود تورم مستمر سال‌های اخیر، به شدت کاهش داشته است که این مسائل چشم‌انداز بروز رکود را در بازار خودرو پررنگ کرده است.

وی با اشاره به غلبه اثر کاهش نرخ ارز بر اثر افزایش قیمت کارخانه‌ای، در بازار خودرو تاکید کرده «در مقطع کنونی، اثرپذیری بازار خودرو از شاخص‌های کلان اقتصادی به مراتب بیشتر از تغییرات قیمت کارخانه‌ای است. نمود این مساله در رکود و ریزش نسبی بازار خودرو با وجود افزایش قیمت‌ کارخانه‌ای خودروها، مشهود است.

 به گفته این کارشناس، با وجود انتظار ریزش بیشتر در بازار خودرو، مقاومت برخی سرمایه‌گذاران و فعالان موجب شده، کاهش‌ قیمت‌ها در بازار متناسب با تقویت ارزش پول ملی نباشد؛ با این حال عوامل دیگری مانند شوک آزادسازی واردات خودرو به بازار در کوتاه مدت و استمرار رکود بازار در بلندمدت می‌تواند این مقاومت را بشکند.

منبع:خودروتک

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها