|

آخرین اخبار از عرضه خودرو در بورس کالا

طرح ساماندهی صنعت و بازار خودرو هر چند آرام اما در حال پیش رفتن در کمیسیون تخصصی مربوطه در مجلس شورای اسلامی است.

لینک کوتاه کپی شد

این تصمیم مهم به نظر در حال جدی تر شدن از قبل است چرا که سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن در این خصوص گفت که با اصلاح طرح ساماندهی صنعت خودرو، خودروهای تولید شده داخلی در بورس عرضه می‌شوند.

حجت‌الله فیروزی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به جلسه روز سه‌شنبه کمیسیون صنایع گفت: در این جلسه ماده ۴ طرح ساماندهی صنعت خودرو اعاده شده از شورای نگهبان با حضور نماینده شورای نگهبان مورد بررسی قرار گرفت و اصلاح شد، بر اساس این اصلاح مقرر شد خودروهای تولید شده داخلی در بورس عرضه شوند.

وی افزود: در این ماده قیمت پایه عرضه خودرو در بورس توسط سازمان حمایت از مصرف کننده تعیین شده و ساز و کار تحقق این مهم باید در بورس مهیا شود.

نماینده مردم فسا در مجلس یادآور شد: طرح ساماندهی صنعت خودرو مصوب مجلس دهم بود که شورای نگهبان به ماده ۴ آن ایراد گرفت. این موضوع در جلسه سه شنبه کمیسیون بررسی و ایرادات آن رفع شد.

کدام خودروها در بورس کالا عرضه می شوند؟

براساس این طرح تمامی خودروهای داخلی باید در بورس کالا عرضه شده و از این طریق به فروش برسند. اما وضعیت خودروهای چینی چه می شود؟ در خبر منتشر شده از سوی ایسنا قید «خودروهای تولید شده داخلی» از سوی سخنگوی کمیسیون صنایع درج شده است. این عبارت کمی ابهام دارد. اگر عبارت «خودروهای تولید شده در داخل» درج شده بود با یقین می شد گفت که این مدل فروش خودرو، محصولات چینی تولید شده در ایران را نیز شامل می شود. هر چند به نظر می رسد در نهایت خودروهای چینی نیز با توجه به اینکه به نوعی محصول خودروسازان ایرانی هستند، مشمول این روش فروش باشند.

ابهام بزرگ در خصوص قیمت خودرو در بورس

یکی از ایراداتی که مخالفان عرضه خودرو در بورس وارد می کنند بحث در نظر گرفتن قیمت پایه از پیش تعیین شده است. موضوعی که با روح کشف قیمت در بورس در تضاد به نظر می رسد.

به نظر می رسد عرضه خودرو در بورس باید به موازات آزادسازی قیمت خودرو انجام شود تا خودروساز به عنوان تولید کننده بتواند قیمت مورد نظر خود را ارائه داده و بعد مکانیسم عرضه و تقاضا در بورس تکلیف قیمت نهایی را مشخص کند.

منبع:خودرو تک

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها