|

کرم ضد آفتاب به دور چشم بزنیم یا نه؟

این روزها استفاده از ضد آفتاب به عنوان روتین پوستی بسیار شایع است اما خیلی ها نمی دانند که ضد آفتاب را باید به دور چشم هم زد یا نه؟

لینک کوتاه کپی شد

گروه پزشکی سلامت- پوست دور چشم حدود ١٠ برابر از پوست سایر نواحى صورت نازک تر است به همین دلیل  دور چشم زودتر از بقیه نواحى دچار خطوط، چین و چروک، تیرگى و لک می شود. به دلیل حساسیت زیاد این ناحیه اگر ضد آفتابتان را به دور چشم بزنید، احتمال این که دچار خارش و قرمزی شوید خیلی زیاد است چون داخل ضد آفتاب ها از مواد شیمیایى استفاده شده که پوست نازک دور چشم قابلیت تحمل آن ها را ندارد. البته این حساست ها بسته به میزان حساس بودن پوست دور چشم افراد و موادى که در ضد آفتاب ها به کار رفته متفاوت است حتی ممکن است در بعضی افراد ایجاد حساسیت نکند.

هیچ ضد آفتابى را نمی توان به دور چشم زد؟

پوست اطراف چشم هم مانند نواحی دیگر صورت ممکن است در معرض نور آفتاب دچار آسیب‌دیدگی شود. نور آفتاب حتی بیشتر از سایر نواحی صورت به پوست دور چشم آسیب می‌رساند زیرا همان طور که گفتیم این پوست بسیار حساس‌تر و ظریف‌تر از پوست سایر نقاط است اما انتخاب ضد آفتاب مناسب برای این ناحیه خیلی مهم است.

ضد آفتاب های مینرال (ضدآفتاب هاى نچرال) که حفاظت فیزیکى دارند را می توانید به دور چشم بزنید. این ضد آفتاب ها حاوی تیتانیوم دی اکساید، دی اکساید یا ترکیبی از هر دو هستند که کارشان منعکس کردن نور خورشید است تا اشعه های مضر جذب پوست نشوند.

بنابراین اگر می خواهید ضد آفتابی بخرید که با خیال راحت بتوانید به دور چشم بزنید حتما توجه داشته باشید که روی آن عبارت هایپو آلرژیک قید شده باشد اگر مواردی مثل نان کومدوژنیک، فراگرنس فری و اویل فری هم قید شده باشد خیلی بهتر است.

ضد آفتاب معمولی را چطور به دور چشم بزنیم؟

همان طور که گفتیم بهتر است برای دور چشم از ضد آفتاب مینرال استفاده کنید اما اگر خواستید ضد آفتاب معمولی را به دور چشم بزنید برای اینکه حساسیت و آسیب ها را به حداقل برسانید موارد ذیل را رعایت کنید:

1- از ضد آفتاب هاى چرب، سنگین و رنگى براى دور چشم استفاده نکنید چون ممکن است باعث ایجاد میلیا شود.

2- ترجیحا از ضد آفتاب مخصوص پوست حساس که حاوی مرطوب کننده است استفاده کنید.

3- فقط یک لایه نازک از ضد آفتاب را با ضربات آهسته به دور چشم بزنید.

4- ابتدا کرم دور چشم بزنید بعد از اینکه جذب شد ضد آفتاب بزنید.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها