|

طرز تهیه استاک مرغ؛ فوت و فن های تهیه و نگهداری استاک

استاک عصاره ای است که از قلم گوساله یا گوسفند، اسکلت مرغ، اسکلت ماهی و سبزیجات تهیه می شود.

لینک کوتاه کپی شد
1

اگر پیگیر دستورهای آشپزی باشید احتمالا اسم استاک را شنیده اید و این سوال برایتان پیش آمده که منظور از استاک چیست؟ استاک عصاره ای است که از قلم گوساله یا گوسفند، اسکلت مرغ، اسکلت ماهی و سبزیجات تهیه می شود. برای داشتن استاکی خوشمزه و خوش طعم باید استخوان ها را به همراه سبزیجات ساقه ای و تعداد محدودی ادویه حرارت دهید و در نهایت به جای آب در تهیه خورشت ها، سوپ ها و سس ها استفاده کنید.

 امروزه استاک یا همان عصاره یکی از ارکان آشپزی است و تاثیر بسیار مهمی در خوشمزه و خوش طعم تر شدن غذا دارد پس از آن غافل نشوید. استاک به صورت قرص در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و هایپرمارکت‌ها موجود است اما اگر طرز تهیه آن را بلد باشید می‌توانید خودتان در منزل تهیه کنید با این کار هم از کیفیت آن مطمئن می شوید هم اینکه از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است. در این بخش طرز تهیه استاک مرغ را برای شما در نظر گرفته ایم در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با طرز تهیه و نکات نگهداری و فریز کردن استاک مرغ آشنا شوید.

مواد اولیه لازم برای تهیه استاک مرغ

 • استخوان مرغ بدون چربی 2 کیلو
 • پیاز بزرگ 1 عدد
 • هویج بزرگ 1 عدد
 • ساقه کرفس 1 عدد
 • ساقه تره فرنگی 1 عدد
 • ساقه جعفری 10 عدد
 • برگ بو 2 عدد
 • آویشن خشک 1 قاشق غذاخوری
 • چوب دارچین کوچک 1 عدد
 • زنجبیل کوچک 1 عدد
 • دانه فلفل سیاه نکوبیده 8 عدد

طرز تهیه استاک مرغ

1- برای تهیه استاک ابتدا استخوان های مرغ را در ظرفی حاوی آب بریزید تا خیس شوند و خون موجود در حفره های آن کاملاً پاک شود سپس آن را با آب سرد تمیز بشویید. سبزیجات را هم کاملا تمیز بشویید و در قطعات بزرگ خرد کنید.

2- قابلمه ای که 2 تا 3 برابر حجم مواد گنجایش دارد را انتخاب کنید به این نکته توجه داشته باشید که اسکلت ها نباید روی هم قرار بگیرند.

3- اسکلت ها را درون قابلمه قرار دهید و در حدی که روی آن را کاملا بگیرد آب سرد اضافه کنید دقت کنید حتما باید از آب سرد استفاده کنید اگر از آب گرم استفاده شود پروتئین های اسکلت از آن جدا می شود و روی آب معلق می ماند.

4- قابلمه را روی گاز قرار دهید شعله را زیاد کنید تا جوش بیاید بعد از مدتی که روی حرارت ماند ناخالصی های اسکلت از آن جدا می شود ناخالصی ها را از روی آب بردارید بعد از جدا کردن ناخالصی ها قاشق را خیلی آرام گوشه ظرف قرار دهید تا چربی های معلق روی آب به داخل قاشق بیاید چربی ها را هم دور بریزید.

4- حدود نیم ساعت که روی حرارت ماند و ناخالصی های آن جدا شد پیاز + هویج + ساقه کرفس + ساقه تره فرنگی + چوب دارچین و زنجبیل را به آن اضافه کنید ( از پودر دارچین یا پودر زنجبیل استفاده نکنید چون باعث کدر شدن استاک می شود.)

chicken-stock-2

از این به بعد باید حرارت را کم کنید اجازه دهید حدود 2 ساعت با حرارت کم و در باز روی حرارت بماند اگر حرارت زیاد باشد استاک شفافی نخواهید داشت علاوه بر این طعم استاک هم شیرین می شود که اصلا مطلوب نیست.

5- بعد از 2 ساعت که از پخت استاک گذشت باید ساقه های جعفری، دانه فلفل سیاه و آویشن را اضافه کنید همه این مواد را داخل تنظیف قرار دهید با نخ ببندید و به قابلمه اضافه کنید نخ را به دسته قابلمه گره بزنید تا در انتها خارج کردن آن راحت تر باشد حتما دانه های فلفل را با پشت چاقو خرد کنید.

6- بعد از 2/30 ساعت که استاک پخت و عصاره ها خارج شدند قابلمه را از روی حرارت بردارید و از یک صافی رد کنید تا مواد جامد جدا شود با یک قاشق بزرگ روی مواد را فشار دهید تا عصاره ها کاملا خارج شوند.

7- ظرف حاوی عصاره را در دمای محیط قرار دهید تا خنک شود بعد به مدت حداقل 12 ساعت در یخچال قرار دهید (بهتر است 1 شبانه روز در یخچال بماند) بعد از این مدت با استفاده از یک کفگیر چربی روی استاک را جدا کنید.

نکات نگهداری و فریز کردن استاک 

بعد از اینکه چربی روی استاک را جدا کردید مجدد آن را از یک صافی ریز رد کنید تا ناخالصی های آن جدا شود سپس اگر خواستید در یخچال نگهداری کنید در ظرف دردار قرار دهید نهایتا 2 تا 3 روز در یخچال ماندگاری دارد.

برای فریز کردن استاک از کیسه های زیپ دار استفاده کنید کیسه را درون یک لیوان بلند قرار دهید استاک را داخل آن بریزید سپس زیپ کیسه را بکشید فقط یک قسمت کوچک را باز بگذارید تا بتوانید هوای درون کیسه را خالی کنید. در این روش حتما تاریخ تهیه را با یک برچسب روی کیسه درج کنید. استاک را حدود 3 ماه در فریزر می توانید نگه دارید.

 

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

از نگاه ورزش

خانه داری

تفریح و سرگرمی

عصر تکنولوژی