|

انهدام باند سارقان اینترنتی در پوشش فلافل فروشی

یک باند سارقان اینترنتی در کرج با کپی کارت های بانکی مردم میلیاردها تومان از انها کلاهبرداری کردند. این سارقان به دام پلیس افتادند.

لینک کوتاه کپی شد

سارقان اینترنتی که موفق شده بودند به روش اسکیمر بیش از یک‌میلیارد ریال از شهروندان سرقت کنند، دستگیر شدند.

به گزارش «شایانیوز»، با ارجاع پرونده‌های متعددی مبنی بر اینکه از حساب بانکی شهروندان برداشت‌های غیر‌مجازی صورت گرفته است، بررسی موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتای استان البرز قرار گرفت. با انجام تحقیقات و بررسی‌های ویژه مشخص شد شاکیان این پرونده برای خرید به یک فلافل‌فروشی در یکی از مناطق مرکزی استان تهران مراجعه کرده بودند و سپس مورد سرقت قرار گرفتند.

با اقدامات فنی و پلیسی صورت‌گرفته مخفیگاه یکی از متهمان در ساختمانی نیمه‌کاره در منطقه نیاوران تهران شناسایی، اما او به محض اطلاع از حضور مأموران متواری شد. متهم پس از گذشت چند ساعت در‌حالی‌که قصد فرار به یکی از شهرستان‌های غربی کشور را داشت، در حوالی میدان آزادی تهران دستگیر شد و پس از او اعضای دیگر باند که در دکه فلافل‌فروشی مشغول به کار بودند، در یک عملیات پیچیده در دام پلیس گرفتار شدند.

سرقان به دام پلیس افتادند

با انتقال متهمان به پلیس فتا، اعضای این باند به کپی از ۲۰ کارت بانکی در پوشش دکه فلافل‌فروشی و سرقت یک‌میلیارد‌ریالی اعتراف کردند و به منظور پیگیری سیر مراحل قانونی پرونده‌شان تحویل مراجع قضائی شد.

سارقان اسکیمری مدت‌ها‌ست که به‌صورت گسترده فعالیت می‌کنند و به‌همین‌دلیل پلیس بار‌ها در‌این‌باره هشدار داده است. این سارقان با استفاده از دستگاه اسکیمر اطلاعات کارت بانکی شهروندان را کپی می‌کنند و سپس با ساخت نمونه مشابه کارت به حساب افراد دستبرد می‌زنند.

یکی از دلایلی که باعث موفقیت این سارقان در رسیدن به هدف‌شان می‌شود، این است که افراد موقع استفاده از دستگاه کارتخوان رمز را خودشان وارد نمی‌کنند و آن را به فروشنده می‌گویند. در‌حالی‌که اگر رمز را خود وارد دستگاه پوز کنند، کپی‌کردن اطلاعات کارت دیگر فایده‌ای برای تبهکاران نخواهد داشت.

در یکی دیگر از پرونده‌های مشابه در این زمینه که چندی قبل تشکیل شد، اعضای باند اسکیمری در پوشش میوه‌فروش دوره‌گرد ۱۰‌میلیارد سرقت کردند. در پی ارجاع پرونده‌ای به پلیس فتای استان البرز مبنی بر برداشت غیرمجاز از حساب بانکی یکی از شهروندان، تحقیقات در این رابطه آغاز شد. با شروع تحقیقات، شاکی اظهار کرد در شرایطی که کارت بانکی وی در اختیارش است و خرید اینترنتی هم انجام نمی‌دهد، مبالغی از حسابش به صورت غیرمجاز سرقت شده است.

او گفت: من نمی‌دانم چه افرادی چگونه و با چه روشی به حساب من دسترسی پیدا کرده‌اند و سرقت چگونه انجام شده است. در همین راستا تیمی فنی از کارشناسان پلیس تحقیقات خود را پی گرفتند و متوجه شدند مالباخته چندی‌پیش از یک میوه‌فروش دوره‌گرد که در شهرستان اسلامشهر فعالیت داشت، اقدام به خرید کرده است.

در ادامه مأموران با انجام تحقیقات گسترده پلیسی ابتدا هویت یکی از متهمان را شناسایی کردند و سپس با زیر نظر قراردادن او مشخص شد این فرد به همراه سه نفر از هم‌دستانش یک دستگاه خودروی وانت‌بار میوه را در مسیر‌های مختلف قرار می‌دهند و با این روش کارت بانکی شهروندانی را که اقدام به خرید کرده بودند، با ترفند‌های مختلف کپی می‌کنند و از حساب آن‌ها برداشت‌های غیر‌مجاز انجام می‌دهند.

در ادامه با اقدامات فنی و اطلاعاتی انجام‌شده، مخفیگاه هر چهار نفر آن‌ها در یک کارگاه کفاشی در شهر اسلامشهر شناسایی شد و متهمان پس از هماهنگی با مقام قضائی جلب و تجهیزات رایانه‌ای و مخابراتی آن‌ها و همچنین ادوات جرم شامل یک لپ‌تاپ و یک دستگاه اسکیمر و یک گوشی هوشمند و صد کارت خام بانکی جمع‌آوری شد.

متهمان در بازجویی‌ها به جرائمشان اعتراف کردند. یکی از آن‌ها گفت: با فروش میوه ارزان افراد را به خرید ترغیب می‌کردیم. سپس موقعی که کارت را می‌کشیدند رمزشان را می‌پرسیدیم و حفظ می‌کردیم تا با استفاده از اسکیمر و کپی کارت‌ها بتوانیم سرقت‌ها را انجام بدهیم.

توصیه پلیس به شهروندان

سرهنگ رسول جلیلیان، رئیس پلیس فتای استان البرز در‌این‌رابطه به شهروندان توصیه کرده خرید‌های خود را از فروشگاه‌های معتبر و ثابت انجام دهند و با انگیزه خرید با قیمت پایین‌تر و ارزان‌تر از دستفروش‌های سیار به‌هیچ‌وجه خرید نکنند تا در دام کلاهبرداران گرفتار نشوند.

همچنین با توجه به افزایش سرقت به صورت اسکیمینگ، شهروندان انجام عملیات بانکی و واردکردن رمز کارت حساب بانکی را شخصا انجام دهند؛ چرا‌که حتی در صورت نصب اسکیمر روی دستگاه کارت‌خوان، بدون اطلاع از رمز عبور، امکان برداشت از حساب شهروندان امکان‌پذیر نخواهد بود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه