|

تینا ترکمان دختر نابغه ریاضی که در هاروارد جا پای مریم میرزا خانی گذاشت

بعد از مریم میرزاخانی حالا یک دختر ایرانی دیگر به نام تینا ترکمان موفق به اخذ مدرک دکتری از دانشگاه هاروارد آمریکا شد

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- تینا ترکمان، ریاضی‌دان جوانی است که توانسته به‌تازگی با دفاع از تز خود، از دانشگاه هاروارد آمریکا دکترای ریاضی بگیرد. تینا ترکمان فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی شریف بوده تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه هاروارد پشت سر گذاشته است.

ترکمان که در سال 1392 در 54امین المپیاد جهانی ریاضی، دومین دختر برتر جهان شد، با راهنمایی «کورتیس مک‌مالن»، یکی از برندگان مدال فیدلز، از تز دکترای خود در دانشگاه هاروارد دفاع کرد تا تبدیل به دومین زن ایرانی شود که از این دانشگاه مدرک دکترای ریاضی می‌گیرد. شاید جالب باشد بدانید که مریم میرزاخانی هم زیر نظر مک‌مالن موفق به دریافت مدرک دکترای ریاضی خود شد.

37302_145

تینا ترکمان در پنجاه و چهارمین المپیاد جهانی ریاضی مرداد 92

تینا ترکمان جا پای مریم میرزاخانی گذاشت

ترکمان دومین زن ایرانی و پنجمین فرد ایرانی است که از دانشگاه هاروارد دکترای ریاضی گرفته. بااین‌حال اکثر ما تنها مریم میرزاخانی را می‌شناسیم و احتمالاً در آینده بیشتر از ترکمان می‌شنویم، اما 3 ایرانی دیگر هم موفق به کسب این مدرک شده‌اند.

«فرشید جمشیدیان» در سال 1980 موفق به کسب مدرک دکترای ریاضی از دانشگاه هاروارد شد. «پیروز وکیلی» که در آمریکا سکونت دارد، دیگر فرد ایرانی است که در سال 1988 توانست از دانشگاه هاروارد مدرک دکترای ریاضی بگیرد. در سال 2014 هم «علی‌اکبر دائمی» موفق به کسب این مدرک شد. حالا هم با اضافه‌شدن ترکمان به این جمع، 5 ایرانی توانسته‌اند مدرک دکترای ریاضی از دانشگاه هاروارد بگیرند.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

از نگاه ورزش

خانه داری

تفریح و سرگرمی

عصر تکنولوژی