|

علی ارسلان کیست و علت اخراج او از تیم ملی کشتی فرنگی ایران چه بود؟

ارسلان گفته بود بنا به سبک کشتی او اعتقادی ندارد و فرصت درخشیدن در تیم ملی بزرگسالان و در نهایت رفتن به رقابت‌های جهانی را به او نمی‌دهد.

لینک کوتاه کپی شد

علی ارسلان متولد ۱۸ اردیبهشت ۱۳۷۴ در آمل، فرنگی کار ایرانی الاصل تیم صربستان است. این ورزشکار فارغ التحصیل رشته ترییت بدنی است. ۱۷۲ متر قد دارد و در در حال حاضر در وزن ۷۲ کیلوگرم برای کشور صربستان و زیر پرچم کشور صربستان کشتی می‌گیرد. او دارنده مدال‌های برنز بزرگسالان آسیا و برنز جوانان جهان و ۴ طلای آسیا در رده‌های نوجوانان و جوانان می‌باشد. ارسلان با سابقه سال‌ها حضور در اردو‌های تیم ملی کشتی فرنگی و مسابقات مختلف بین المللی، آخرین بار چند روز پیش در رقابت‌های فینال لیگ کشتی فرنگی به میدان رفت و موفق شد نخستین پیروزی را برای نماینده آمل در فینال بدست بیاورد. ارسلان آخرین بار در جریان مسابقات امید‌های جهان ۲۰۱۸ از رسیدن به مدال بازماند.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از شهرآرانیوز؛ علی ارسلان فرنگی کار سابق ایران که چندی پیش در اعتراض به "بی عدالتی در نحوه انتخاب ملی پوشان کشتی فرنگی"، به تابعیت صربستان درآمد، با شکست مقتدرانه تمامی حریفان خود به مدال طلای جهان رسید. ارسلان در جریان رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان در صربستان، در وزن ۷۲ کیلوگرم به روی تشک رفت. او ابتدا با نتیجه ۱۱ بر ۲ کولیک از اوکراین را برد و در یک هشتم نهایی نیز مقابل رابرت فریتچ از مجارستان ۷ بر ۳ پیروز شد. ارسلان در یک چهارم نهایی برابر اسلیوا از لیتوانی ۹ بر صفر به برتری رسید و راهی نیمه نهایی شد. ارسلان در نیمه نهایی نیز مقابل ابراهیم قانم از فرانسه ۵ بر یک پیروز شد و به فینال رسید و دقایقی پیش نیز در دیدار نهایی مقابل اولوی غنی زاده از آذربایجان ۷ بر ۴ پیروز شد و به مدال طلای جهان رسید. محمدرضا مختاری نماینده ایران در این وزن با نمایشی ضعیف مقابل ابراهیم قانم فرانسوی شکست خورد و با توجه به شکست این کشتی گیر فرانسوی مقابل ارسلان، مختاری از دور رقابت‌ها کنار رفت.

علت تغییر تابعیت ارسلان

چیزی از انتشار خبر تغییر تابعیت ارسلان نگذشته بود که شایعه شد او به دلیل نگاه مغرضانه محمد بنا، سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ایران، تصمیم به تغییر تابعیت گرفته است. ارسلان گفته بود بنا به سبک کشتی او اعتقادی ندارد و فرصت درخشیدن در ترکیب تیم ملی بزرگسالان ایران و در نهایت رفتن به رقابت‌های جهانی را به او نمی‌دهد. عنوان شده بود ارسلان با وجود درخشش در انتخابی‌ها و مدالی که در سال ۲۰۱۸ گرفته، مورد بی‌مهری محمد بنا قرار گرفته و نهایتا تصمیم به مهاجرت گرفته است. بنا، متهم شماره یک در پرونده مهاجرت علی ارسلان شد. همین موضوع بهانه‌ای دست منتقدان سرمربی داد تا به‌طور علنی با سیاست‌های او برای انتخاب کشتی‌گیران تیم ملی مخالفت کنند.

کار به جایی رسید که بنا رسما وارد کارزار شد و در گفت‌وگویی با ایران ورزشی، به انتقاد‌ها با طعنه و کنایه‌زدن به علی ارسلان پاسخ داد: «از نظر من، مدالی مهم است که زیر پرچم ایران به دست بیاید. دوره قهرمانی تمام می‌شود، اما چیزی که می‌ماند مدالی است که برای ایران کسب شده است. این همه ورزشکار از ایران رفت که همه ستاره و نامدار؛ اما چه اتفاقی افتاد؟ کیمیا علیزاده رفت، سعید ملایی رفت یا مهدی زیدوند، صباح شریعتی و سامان طهماسبی. درست است که قهرمانی در کشور بسیار مهم است، اما چرا باید این همه جنجال راه بیفتد؟ این همه پزشک و آدم‌های متخصص از ایران رفتند و حالا با کمبود پزشک روبه‌رو هستیم؛ چرا کسی درباره آن‌ها حرف نمی‌زند؟ علی ارسلان کجا اول شد که من حقش را ندادم؟

برای جهانی ۲۰۱۸ در انتخابی اول شده، اما اعزام نشده، خب به من چه ربطی دارد؟ مگر من سرمربی بودم؟ بعد از آن هم رفته امید‌های جهان، عنوانی نیاورده. سال بعد در جام تختی هم عنوان نیاورد، اما با توجه به اینکه در لیگ برتر مقابل محمدرضا گرایی برنده شد، برای مسابقات قهرمانی جهان در صربستان که البته لغو شد، به اردو دعوتش کردم و در انتخابی به کاویانی‌نژاد باخت. همین امسال هم در انتخابی به مختاری ۸ بر صفر باخت. کجا اول شده که من انتخابش نکردم؟».

محمد بنا مقصر مهاجرت استعداد کشتی ایران؟

صحبت‌های محمد بنا فضا را آشفته‌تر کرد؛ این بار نه‌ تنها علی ارسلان بلکه چهره‌های مطرح کشتی هم به سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی تاختند و او را مقصر مهاجرت یکی از استعداد‌های کشتی از ایران عنوان کردند. ارسلان در گفت‌وگوی مفصلی با تسنیم، دلیل رفتنش از ایران را نگاه مغرضانه توصیف کرد و گفت: «مسئله اصلا برد و باخت نیست؛ مسئله این است که محمد بنا کسی را که بخواهد با شش بار باخت هم کنار نمی‌رود و کسی را که نخواهد با شش بار برد هم نمی‌خواهد. ایراد هم از چرخه نیست؛ ایراد این دید مغرضانه نسبت به بعضی‌هاست؛ اینکه برخی با یک باخت کنار گذاشته می‌شوند.

من به صورت قانونی به صربستان رفتم. اینکه آقای مجری تلویزیون گفت که کم آوردم، بهتر است اطلاعاتش را به‌روز کند. من ۱۱ سال، از ۲۰۱۰، در تیم‌های پایه و بعد هم بزرگسالان بودم. اینکه می‌گویند ارسلان کجا اول شد، امسال محمد بنا من را به جام ایوانوویچ صربستان فرستاد، تیم روسیه هم بود، کشتی‌گیر رنکِ یک دنیا از مجارستان هم آمده بود که او را ۱۰ ـ صفر بردم. علی ارسلان بدون یک امتیاز فنی با چهار کشتی اول شد. حالا باز بگویند ارسلان کجا اول شد. نورچشمی‌ها با برنز جام تختی سال گذشته در وزن غیر‌المپیکی، سر از وزن المپیکی در توکیو درآوردند. بنا گفته مدالی ارزش دارد که زیر پرچم ایران باشد. مردانگی هم به این است که بچه مردم را فراری ندهی. وجدان می‌گوید که بچه‌ها را با رفتار‌های مغرضانه از کشتی زده نکنی. حالا یکی مثل ارسلان شانس آورد و سرنوشت او را به صربستان برد، خیلی‌ها این شانس را نمی‌آورند و کشتی‌شان تمام می‌شود».

انتقادات به سرمربی تیم ملی

سعید عبدولی و جمشید خیرآبادی نیز دیگر نفراتی بودند که به‌ شدت به محمد بنا تاختند. عبدولی گفت: «علی ارسلان اولین کشتی‌گیری نیست که از ایران رفت و قطعا با این شرایط آخرین کشتی‌گیر هم نخواهد بود. متأسفانه دیده‌ نشدن‌ها و سلیقه‌ای عمل‌ کردن‌ها باعث این مهاجرت شده است. من به علی ارسلان و سایر کشتی‌گیرانی که در آینده تصمیم به مهاجرت دارند، حق می‌دهم. وقتی کشتی‌گیر مدام منتظر باشد تا بالاخره تلاشش به ثمر برسد و کادر فنی به او اعتماد کند، اما اتفاقی نمی‌افتاد، در نهایت تصمیم به رفتن می‌گیرد».

جمشید خیرآبادی که خودش پیش‌تر سابقه فعالیت در آذربایجان را داشته و با تیم ملی کشتی فرنگی این کشور افتخارآفرینی کرده است نیز از تصمیمات بنا انتقاد کرد: «در شرایطی که هیچ توجهی به سرمایه‌ای مثل علی ارسلان نمی‌شود، پس او چه کار باید بکند؟ کجا باید آینده خود را بسازد و به آرزو‌هایی که در دوران قهرمانی دارد، برسد؟ اصلا چه راهی به‌ جز رفتن برای او باقی می‌ماند؟ او در چنین شرایطی ناچار است به جایی برود که به او فرصت بدهند، نه اینکه هر کاری کند و هر نتیجه‌ای بگیرد باز هم مورد بی‌مهری قرار بگیرد. وقتی این فرصت را به آن‌ها نمی‌دهید که برای کشور خودشان مدال بگیرند، پس بروند بمیرند؟ این حرف‌ها فرافکنی است. وقتی به کشتی‌گیر فرصت نمی‌دهید، چه کار کند؟ وقتی آن‌ها را به نقطه‌ای می‌رسانید که راهی جز مهاجرت ندارند، چه کار دیگر می‌توانند انجام دهند؟».

علی ارسلان، ورزشکار ایرانی که برای مدال تبعه کشور دیگری شد

خوب یا بد، علی ارسلان یکی دیگر از بی‌شمار استعداد‌هایی است که از ایران رفته و حالا با پرچم کشور دیگری مشغول مبارزه است. او یکی، دو ماه بعد از تبعه‌ شدنش، اولین مدال طلای خود را برای صربستان در جام نیکولای پتروف بلغارستان گرفت؛ در همان جامی که یکی از کشتی‌گیران ایرانی را هم در مسیر از پیش‌رو برداشت. ارسلان آن زمان گفت از اینکه مجبور است با کشتی‌گیران ایرانی مسابقه دهد، ناراحت است. اتفاق اصلی، اما در همین فروردین‌ ماه رقم خورد؛ جایی که علی ارسلان، صربستان را صاحب نشان برنز رقابت‌های اروپایی کرد؛ برنزی که البته می‌توانست تبدیل به مدال طلا هم شود، ولی غفلت در دومین مبارزه، مدال طلا را از چنگ این کشتی‌گیر ایرانی که با پرچم صربستان روی سکو رفته بود تا مدالش را بگیرد، درآورد. البته همان مدال برنز هم ارزش زیادی داشت؛ چون تنها مدال تیم صربستان در قهرمانی اروپا بود؛ امری که باعث شد رئیس‌جمهور صربستان هم برای علی ارسلان دست‌ به‌ خط شود: «تبریکات فراوان به علی ارسلان برای کسب مدال برنز اروپا. صربستان باز هم به یمن تلاش صمیمانه، تلاش و مبارزه درخشان علی در میان بهترین‎‌ها قرار گرفت که در رقابت‌های بزرگ و قدرتمند، خود هنر استثنائی کشتی خود را نشان داد. آفرین علی».

وودوچیچ، وزیر ورزش صربستان نیز ضمن تبریک مدال ارسلان نوشت: «نشان دادی که قهرمانان چطور می‌جنگند». علی ارسلان، ورزشکار ایرانی که نه برای سیاست و پول بلکه برای مدال تبعه کشور دیگری شده است، بعد از مدال‌های اخیرش برای صربستان، پاسخ محمد بنا را که گفته بود مدالی ارزشمند است که زیر پرچم ایران گرفته شده باشد، با جملاتی نیش‌دار داد: «همه ما در هر کجای دنیا که باشیم، ایرانی هستیم و ریشه در این آب و خاک داریم. من هیچ‌وقت نمی‌توانم گذشته‌ام را فراموش کنم. انگیزه خیلی زیادی دارم تا مدال‌هایی را که حقم بود و منتظرش بودم و نگذاشتند در ایران به آن‌ها برسم، بگیرم. متأسفانه در ایران با من بازی کردند، اما اینجا از این خبر‌ها نیست و همه چیز روشن و شفاف است. ارزش یک مدال را مردم کشورم تعیین می‌کنند و هیچ‌کس نمی‌تواند تعیین کند یک مدال زیر کدام پرچم ارزشمند است. من هر کجا باشم یک ایرانی هستم و قلبم برای کشورم می‌تپد».

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی