|

آقای «مستر تیستر» حریم خصوصی افراد را رعایت کن!

اقدام صورت‌ گرفته در خصوص توهین به کادر درمان مشمول مواد ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات و دارای مجازات درجه هشت است.

لینک کوتاه کپی شد

ماجرا برای همین چند روز گذشته است، فردی با نام کاربری مستر تیستر که در فضای مجازی دنبال‌کننده‌های بسیاری دارد، برای مراجعه به پزشک و انجام آزمایش سی‌تی‌اسکن به بیمارستان می‌رود، اما به دلیل محدودیت تحمل وزن دستگاه، این فرد به مرکز دیگری ارجاع داده می‌شود و در آخر به دلیل درگیری بین پرسنل بیمارستان و این مراجعه‌ کننده، ایشان بدون اجازه از پرستار‌ها و پرسنل شروع به فیلم‌برداری از چهره آن‌ها می‌کند و طبق اظهارات پرستاران بعد از توهین و تهدید با حضور پلیس ۱۱۰، این فرد از بیمارستان فرار می‌کند.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از شرق، شاید این ماجرا را بتوان فراتر از یک خبر زرد در نظر گرفت، اینکه حالا با وجود گستردگی بیشتر فضای مجازی و قدرت اینفلوئنسر‌ها امکان سوءاستفاده آن‌ها از شهرت مجازی‌شان وجود دارد، هرجا که شرایط مطابق خواستشان پیش نرود می‌توانند بدون رضایت افراد با انتشار تصاویر آن‌ها جنجالی به نفع خود ایجاد کنند، این در حالی است که طبق قانون انتشار تصاویر افراد بدون رضایت و خواستشان جرم محسوب می‌شود که نعیم رضا نظامی‌چهارمحالی، وکیل پایه‌ یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز، در همین مورد اشاره می‌کند؛ اساسا اقدام صورت‌ گرفته در خصوص توهین به کادر درمان مشمول مواد ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات و دارای مجازات درجه هشت و در خصوص مسائل مطرح‌ شده علیه این کادر در فضای مجازی در غالب افترا و وفق ماده ۱۸ قانون جرائم رایانه‌ای مجازات درجه شش و درخصوص هیاهوی ایجاد‌شده در محیطی که ضرورت اولیه آن فضا آرامش است وفق ماده ۶۱۸ قانون مجازات قابل تقاضای پیگرد از سوی مدعی‌العموم شهرستان شیراز از محاکم کیفری دو است.

همچنین نعمت احمدی‌نسب، وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز هم درباره موضوع حریم شخصی افراد در فضای مجازی می‌گوید: حریم خصوصی فقط چهاردیواری نیست، بلکه سیما، وجود و ظاهر ما حریم خصوصی ما محسوب می‌شود، اگر فردی از حالات و رفتار من فیلم بگیرد و این فیلم را برخلاف میل باطنی من منتشر کند، کار مجرمانه‌ای انجام داده و حالا اگر کنار آن فیلم رفتار مجرمانه دیگر انجام دهد، مثلا تهدید کند، هر کدام به‌ صورت مجزا مجازاتی دارد.

شکستن حریم خصوصی افراد مجازات دارد

نعیم‌رضا نظامی‌چهارمحالی، وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز، درباره جنجال پیش‌ آمده توسط فردی به نام مستر تیستر که در انتقاد به خدمات بیمارستان اقدام به تهیه فیلم از تصاویر کادر درمان کرده و حتی در زمان فیلم‌برداری هم این افراد را تهدید می‌کند، تأکید جدی بر غیرقانونی‌ بودن این عمل و لزوم به برخورد قانونی دارد و می‌گوید: قانون‌گذار ما برای یک‌ سری از جرائم در قوانین عام و یک‌ سری هم در جرائم خاص نسبت به برخی افعال که موجب بر هم‌ خوردن نظم عمومی یا مضر به حال اشخاص است، جرم‌ انگاری کرده است. حال با توجه به گسترش فضای مجازی، حداقل‌هایی را در قوانین جرائم رایانه‌ای داریم که به انتشار محتوا در این فضا مربوط است.

نظامی اضافه می‌کند: همچنین اساس تهدید و افترا در فضای مجازی را می‌توان به همان قانون خاص مرتبط دانست، این در حالی است که آقایان و خانم‌هایی که در فضای مجازی به عنوان اینفلوئنسر معروف شده‌اند، باید مسئولیت این معروف‌ بودن را بپذیرند و قطعا حق ندارند از رسانه‌ای که در دست دارند علیه اشخاص به نحو خاص و حقوق مردم به نحو عام سوء استفاده کنند. اساسا اقدام صورت‌ گرفته در خصوص توهین به کادر محترم درمان مشمول مواد ۶۰۹ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات و دارای مجازات درجه هشت و در خصوص مسائل مطرح‌ شده علیه این کادر در فضای مجازی در غالب افترا و وفق ماده ۱۸ قانون جرائم رایانه‌ای مجازات درجه شش و درخصوص هیاهوی ایجادشده در محیطی که ضرورت اولیه آن فضا آرامش است وفق ماده ۶۱۸ قانون مجازات قابل تقاضای پیگرد از سوی مدعی‌العموم شهرستان شیراز از محاکم کیفری دو است.

این وکیل اضافه می‌کند: بنابراین باید از ظرفیت‌های قانونی استفاده شود و پرونده قضائی برای افعال این‌چنینی تشکیل شود، توجه کنید که در این اتفاق فرد وارد فضایی شده که باید تابع قوانین آنجا باشد و مسئولان محیط درمانی بر مبنای امکانات و در راستای ضوابط مقرر نسبت به پذیرش و انجام خدمات درمانی اقدام لازم را انجام دهند، آنچه بدیهی است، معروف‌ بودن این اشخاص موجب مسئولیت بیشتر و طبعا در فرض انجام افعال مجرمانه تشدید کیفر برای ایشان است و از این موضوع در بند ه ماده ۲۶ قانون جرائم رایانه‌ای تحت عنوان انتشار گسترده یاد شده است و در اینجا بازدید چند هزار نفری صورت‌ گرفته توسط اعضای صفحه آقای تستر طبعا مسئولیت ایشان را افزون‌تر می‌کند و این موضوع مصداق ضرب‌المثل هر که بامش بیش برفش بیشتر است.

حریم خصوصی فقط چهار دیواری نیست

دکتر نعمت احمدی‌نسب وکیل پایه‌ یک دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز، با اشاره به اینکه، باید رفتار پرسنل بیمارستان را هم بررسی کرد که چه عاملی منجر به واکنش این فرد مراجعه‌ کننده شده است، ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه باید این را هم در نظر گرفت که رفتار پرسنل بیمارستان در اول با این آقا چگونه بوده که منجر به واکنش تند او شده است؛ بنابراین رفتار خود این آقا و افرادی که باعث تحریک‌پذیری او شده‌اند، قابل بررسی است. حال در کنار این باید بدانیم که حریم خصوصی فقط چهاردیواری نیست، بلکه سیما، وجود و ظاهر ما حریم خصوصی ما محسوب می‌شود، اگر فردی از حالات و رفتار من فیلم بگیرد و این فیلم را برخلاف میل باطنی من منتشر کند، کار مجرمانه‌ای انجام داده و حالا اگر کنار آن فیلم رفتار مجرمانه دیگر انجام دهد، مثلا تهدید کند، هرکدام به صورت مجزا مجازاتی دارد.

احمدی اضافه می‌کند: حتی در بحث تهدید به قتل، مجازات سنگین‌تری داریم و البته امکان دارد موضوع تهدید نباشد، بلکه اخاذی، دروغ و مسائل دیگری در فیلم باشد که باید دید فرد کدام‌ یک از این‌ها را انجام داده و متناسب با آن مجازات خواهد شد. اما باز هم تأکید می‌کنم که باید این را در نظر بگیریم که چه رفتاری منجر به واکنش هرچند اشتباه ایشان شده است و هرکدام از رفتار‌های پرسنل اگر دارای تهدید بوده هم مجازاتی خواهد داشت.

الان اگر قرار باشد شکایتی صورت بگیرد اول باید ببینیم این صحبت‌ها درباره بیمارستان است یا اشخاص بیمارستان، چون اگر درباره بیمارستان باشد و جو عمومی بیمارستان به‌ هم‌ ریخته باشد، بیمارستان می‌تواند شکایت کند و اگر هم در مورد پرسنل باشد، آن افراد می‌توانند شاکی باشند. حال توهین به پرسنل بیمارستان، پلیس، مأمور دولت و خدمات عمومی و... در حال خدمت، هرکدام ماده قانونی و مجازات خود را دارد، اما در نظر بگیرید که همین افراد اگر به مراجعه‌کننده توهین کنند هم مجازات‌های خاص خود را دارد.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی