|

آخرین تحولات بازار طلا و دلار

ورود سکه به کانال جدید؛ هدف جدید معامله گران

به باور فعالان بازار سکه، رشد قیمت دلار مهم ترین عاملی است که انتظارات افزایشی را در بازار فلز گران بهای داخلی تقویت کرده است

لینک کوتاه کپی شد

فلز گران بهای داخلی وارد کانال ۱۴ میلیون تومان شد و در روز جاری ممکن است مقاومت ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را هدف قرار دهد. 

به گزارش «شایانیوز» به نقل از اکوایران؛ باور فعالان بازار سکه، رشد قیمت دلار مهم ترین عاملی است که انتظارات افزایشی را در بازار فلز گران بهای داخلی تقویت کرده است. از نگاه این دسته از فعالان‌، تحریم های جدید آمریکا موجب شده است که برخی از بازیگران ارزی با هیجان بیشتری اقدام به خرید اسکناس آمریکایی کنند،‌ عاملی که در بازار پشت خطی زمینه ساز صعود دلار به نزدیکی سطح ۳۰ هزار و ۵۰۰ تومان شد. 

رشد یکباره دلار موجب شد که سکه نیز با اطمینان وارد کانال ۱۴ میلیون تومان شود و در صورتی که بالای این کانال بماند، خریداران بازار فلز گران بهای داخلی خواهند شد. در کنار این، برخی از سکه بازان نسبت به توافق زودهنگام هسته ای امید چندانی ندارند و ترجیح می دهند که در انتهای تابستان، با احتیاط در قامت خریدار به بازار بازگردند.

یکی از خبرهایی که بازیگران افزایشی برجسته می کنند، اظهارات وزیر امور خارجه آمریکا بود. وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد: «ایران از برخی درخواست‌های خارج و غیرمرتبط با خود برجام کوتاه آمد، با این حال ما قرار نیست توافقی حاصل کنیم که الزامات حداقلی ما را برآورده نکند».

این خبر شاید در ماه های قبل برای بازار خبر مثبتی بود، ولی در شرایط فعلی یک بازگشت به عقب است، چرا که برخی معامله گران انتظار داشتند که توافق هسته ای به زودی امضا شود ولی صحبت های بلینکن به این معنا بود که آمریکا در شرایط کنونی به پیشنهادهای ایران نمی خواهد پاسخ مثبتی بدهد و احتمالا توافق زودهنگامی در کار نخواهد بود. 

معامله دلار در نواحی مرزی

دیشب در بازار پشت خطی، قیمت دلار حتی تا محدوده ۳۰ هزار و ۴۵۰ تومان پیش روی کرد. گفته می شود که در بازار خرد نیز سطح فعالیت خریداران نقدی بیشتر شده بود و آن ها تلاش داشتند که حتی بالای محدوده ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان اقدام به خرید دلار کنند. این در حالی است که در روزهای قبل با رسیدن دلار به محدوده ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان،‌ سطح احتیاط معامله گران بازار ارز بالا می رفت.

تغییر رفتار معامله گران ارزی در بازار پشت خطی موجب شده است که انتظارات افزایشی برای قیمت دلار در ابتدای روز جاری تقویت شود.

با این حال،‌ در بازار پشت خطی، بازارساز ارزی فعالیت خاصی نداشت وعرضه ارز توسط بازیگران بانک مرکزی می تواند زمینه ساز عقب نشینی نوسان گیران دلار در روز شنبه شود.

 اگر بازارساز بتواند قیمت دلار را در ابتدای روز جاری مدیریت کند و اجازه نوسان تند این ارز به بالای سطح ۳۰ هزار و ۵۰۰تومان را ندهد، تا حدی انتظارات افزایشی تعدیل خواهد شد. با این حال، ارزش اسکناس آمریکایی در شهرهای مرزی نیز افزایش یافته است و این موضوع نیز تقویت کننده انتظارات صعودی بخشی از معامله گران شده است. 

 

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی