|

واکنش ها به آیفون ۱۳ زینب سلیمانی

ماجرای گوشی زینب سلیمانی چگونه خبرساز شد؟

تصویر منتشرشده از دختر شهید سلیمانی با یک گوشی آیفون چند روزی است که در شبکه‌های اجتماعی به سوژه روز تبدیل‌شده است

لینک کوتاه کپی شد

انتشار عکسی از زینب سلیمانی (دختر شهید سلیمانی) در فضای مجازی واکنش‌های متعددی را به دنبال داشت. وی که برای حضور در مراسم دومین سالگرد شهادت شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس در عراق حضور یافته و در حاشیه یکی از برنامه‌ها، عکسی با یک خانم عراقی گرفت و گوشی آیفون ۱۳ وی مورد توجه قرار گرفته است. این گوشی یکی از گران‌ترین مدل‌های این برند امریکایی بوده که قیمت آن از ۴۰ میلیون تومان شروع و تا ۶۰ میلیون هم می‌رسد.

اکبر منتجبی (روزنامه نگار) در این باره نوشت: «خانم زینب سلیمانی در دومین سالگرد شهادت پدر توسط دستور مستقیم ترامپ رییس جمهور جنایتکار امریکا، با جدیدترین محصول آیفون دیده شد.تعارض این عکس در چیست که چنین حاشیه ساز شد؟ چگونه می‌شود که با آمریکا دشمن بود اما یکی از مهمترین تکنولوژی‌های این کشور به وفور در دست مسئولان دولتی و فرزندان آنها یا بستگانشان باشد؟

ما با کدام آمریکا دشمن هستیم و اساسا آیا امکان تمایز بین محصولات و مسئولان آن کشور وجود دارد؟ اگر باید چنین تمایزی قائل شد و تفاوت گذاشت بین محصول و مسئول، چرا پس از انعقاد برجام و شکستن دیوار تحریم‌ها، با ورود مک‌دونالد و آیفون به ایران مخالفت شد؟ خاطرم هست که در آن مقطع نقل قولی منتشر شد که برجام حاصل توافق بین ایران و آمریکا بود اما سودش نصیب شرکت‌های چینی و اروپایی شد.

2762181_154

دیدن آیفون پرومکس در دست یک شهروند می‌تواند عادی باشد. هر شهروند و هم‌وطنی صاحب اختیار افکار و عقاید خودش است. هیچ یک از آنها نماد مبارزه با آن سوی جهان ‌و رفاقت با این سوی دنیا نیست اما برای خانم زینب سلیمانی و افرادی همچون او و بدون شک تمام مسئولان و مقامات ایرانی که سر ستیز با آمریکا دارند ، شایسته نیست که از یک سو مرگ بر آمریکا سردهند ‌ از دیگر سو محصول مهم آمریکا را در دست بگیرند و امورات روزانه‌ی خود را با آن سپری کنند. چنین دوگانه‌ای، برای مردم سختی کشیده‌ی ما در دوران سخت تحریم قابل هضم نیست یا به سختی هضم می‌شود. در این دوگانه، بی‌شک ممکن است برخی آنها را مخاطب قرار دهند که وقتی شما شعار مرگ را برای آمریکا می‌خواهی دقیقا مقصودت کدام آمریکا است؟»

غلامرضا بنی‌اسدی، روزنامه‌نگار در یادداشتی که در اختیار انصاف نیوز قرار داد نوشت:

این روزها که بوی حاج قاسم مثل عطری در افزایش است، شماها هم بیشتر در نگاه مردم‌اید. تکانِ چادرتان به چشم می آید. نشستن و برخاستن‌تان رصد می شود و قطعا گوشیِ در دست‌تان هم اذهان را با هزار تحلیل متفاوت متوجه خود می‌کند. گوشی‌ای که می‌گویند آیفون ۱۳ است. گوشی‌ای که خود نمادی از شیطان بزرگ است در کنار نمادهای قدیمی کوکاکولا و وینیستون. یعنی هرجا محصولاتی از این دست باشد به معنایِ پرچم آمریکاست. در دست هرکس باشد، ما را ناخوش است چه رسد در دست دختر سردارِ آمریکا شکن ما که خون پاکش بر ذمه آمریکاست. می‌گویند محصول تازه این شرکت آمریکایی است یعنی بعد از ترور سردار تولید شده است. ما آدم‌های عادی دل‌چرکین هستیم برای استفاده از محصولات آمریکا. قطعا زینب که پیکرِ پدرش را با بمب‌های آمریکایی، “ارباً اربا” دیده است، هزار بار بیش از ما از آمریکا متنفر است. هنوز سخنرانی زینب را در تشییع جنازه سردار به یاد داریم که با زبان سلیمانی، ترامپ را مورد خطاب قرار می‌داد. ما او را با آن سخنرانی در ذهن قاب کرده‌ایم. اینکه امروز آیفون ۱۳ به دست داشته باشد، خارج از آن قاب است. تصویری که در فضای مجازی بسیار بازخورد داشت و هرکس از نگاه خود به آن پرداخته بود.

زینب برای ما حرمت ویژه دارد چنان که پدرش برای همه ما احترام ویژه قائل بود. می‌خواهم به خواهرم زینب سلیمانی بگویم – اگر آن عکس فتوشاپ نیست – رسما و علنا با کنار گذاشتن آن گوشی، پرچم آمریکا را بسوزان و غرورشان را بشکن و به حرمت خون پدر و همه شهدای مبارزه با استکبار جهانی، کمپین نه به محصولات آمریکایی را جلودار باش».

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی