|

عوارض و اثربخشی واکسن کرونای برکت چقدر است؟

واکسن کرونای ایرانیِ «کوو ایران برکت» بیش از ۸۰ درصد افرادی را که قبلا با ویروس در ارتباط نبودند، در برابر انواع بیماری کرونا ایمن می‌کند.

لینک کوتاه کپی شد

 محمدرضا صالحی مجری مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا بیان کرد: واکسن کووایران برکت تقریبا فاز یک را کامل به پایان رسانده و برای فاز ۲ هم تقریبا می توان گفت که در حد نتایج اولیه به پایان رسیده است. هرچند نتایج نهایی را باید آماده کنیم، اما نتایج اولیه خیلی امیدوارکننده بوده است.وی ادامه داد: این نتایج چه از نظر ایمنی زایی بالاست و چه از نظر بی ضرر بودن خوب بوده و طبق نتایجی که به دست آوردیم، حدس می زنیم این واکسن موفقیت آمیز باشد و بیش از ۸۰ درصد افرادی را که قبلاً با ویروس در ارتباط نبودند، در برابر انواع خفیف و شدید بیماری ایمن کند.

صالحی در مورد عوارض واکسن برکت گفت: میزان عوارضی که این واکسن در افراد داوطلب داشته، کمتر از ۲۵ درصد بوده که همه  عوارض هم از نوع خفیف بوده و عارضه  متوسط یا شدید گزارش نشده است. وی ادامه داد: الان در میانه های فاز ۳ هستیم که بیش از ده هزار داوطلب در این مرحله واکسن یا واکسن نما را دریافت کردند، مجموع داوطلب های فاز ۳، ۲۰ هزار نفر هستند که نیمی از آنها واکسن دریافت کردند. صالحی گفت: خوشبختانه شرایط به خوبی پیش می رود و فکر می کنم ظرف دو هفته ی آینده بقیه شهرستان ها را برای مطالعه اضافه کنیم، در همین راستا دو روز گذشته هم استان البرز را اضافه کردیم.

دپوی تولیدات واکسن برکت

مجری مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا در رابطه با دپوی مقداری از تولیدات واکسن برکت، افزود: در رابطه با دپو باید بگویم، که شرکت ایران برکت، امکانات تولید انبوه واکسن را فراهم کرده و دوستان در ایران برکت موفق شدند تا ظرفیت حدود یک و نیم میلیون دز را تولید کنند و کنار بگذارند، اما استفاده از این یک و نیم میلیون دز نیازمند این است که نتایج نهایی آن تایید شود. وی گفت: وزارت بهداشت بر اساس نتیجه ای که ما اعلام می کنیم تصمیم می گیرد که واکسن ایران برکت به سبد واکسیناسیون کشوری اضافه شود.

صالحی در مورد شرایط نگهداری واکسن ایران برکت ادامه داد: واکسن ها بر اساس پلتفرم های مختلف نگهداری های متفاوتی دارند، به طور مثال واکسن فایزر در یخچال هایی با دمای منفی ۶۰ درجه سانتی گراد باید نگهداری شود، حال واکسن سینوفارم یا برکت نیاز به دمای بسیار سرد ندارد و در دمای یخچال بین ۲ تا ۸ درجه سانتیگراد قابل نگهداری هستند و از این نظر مشکلی برای نگهداری واکسن های دپو شده نخواهیم داشت.

اثربخشی واکسن در برابر جهش های ویروس

مجری مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا با اشاره به اثربخشی واکسن در برابر جهش های ویروسی، بیان کرد: بررسی بر روی جهش ویروس و مقاومت واکسن کم کم در دنیا در حال انجام شدن است. به طور مثال اخیرا در مورد واکسن آسترازنکا مقاله ای معتبر منتشر شد که نشان داده بود این واکسن در برابر ویروس آفریقایی خیلی قوی نیست.

صالحی افزود: طبق بررسی ای که ما انجام دادیم، واکسن کرونا در برابر ویروس ووهان و بریتانیایی موثر است و در مورد سایر جهش هایی که در دنیا اتفاق می افتد مثل هندی، آفریقایی و برزیلی هنوز آزمایشی انجام ندادیم. چون دسترسی هم به آنها خیلی آسان نیست. به محض اینکه به این جهش ها دسترسی داشته باشیم، این کار را انجام خواهیم داد. وی در مورد تولید انبوه واکسن ایرانی برکت گفت: طبق چیزی که می دانم در حال حاضر امکان تولید در حد ۱.۵ تا ۳ میلیون دز در ماه برای واکسن برکت وجود دارد و این میزان طبق گفته ی کارشناس های واکسن برکت در ماه های آینده به ۱۰ میلیون دز خواهد رسید.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها