|

پیش بینی هواشناسی امروز شنبه 18 اردیبهشت / باران و وزش باد

رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید در اکثر مناطق کشور طی ۲۴ ساعت آینده و تدام بارش باران در برخی مناطق تا چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت

لینک کوتاه کپی شد

سازمان هواشناسی از رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید در اکثر مناطق کشور طی ۲۴ ساعت آینده و تدام بارش باران در برخی مناطق تا چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت خبر داد.

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی طی 24 ساعت آینده در اکثر مناطق کشور به جز جنوب غرب و جنوب، به ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی و در مناطق مستعد تگرگ پیش بینی شده است. فردا در استان‌های خراسان رضوی، دامنه‌های البرز در سمنان و شرق تهران، برخی مناطق استان‌های اصفهان، یزد، کرمان،‌خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و در اواخر وقت در شمال استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و غرب سواحل دریای خزر رگبار و رعدوبرق پیش بینی می‌شود.

دوشنبه در مناطقی از خراسان جنوبی، غرب یزد، غرب اصفهان، مرکزی، قم، سمنان، تهران، البرز، قزوین، شرق زنجان، شمال فارس،‌ کرمان، شمال سیستان و بلوچستان، شمال استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و سواحل دریای خزر بارش پیش بینی می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی سه شنبه در سواحل دریای خزر، اردبیل،‌دامنه‌های جنوبی البرز واقع در استان‌های زنجان، قزوین، البرز،‌تهران، دامنه‌های زاگرس در استان‌های همدان، مرکزی، لرستان، چهارمحال و بختیاری،‌کهگیلویه و بویراحمد، استان‌های اصفهان، شمال فارس، برخی مناطق کرمان و سیستان و بلوچستان بارش پیش بینی می‌شود.

روز چهارشنبه در شمال غرب، غرب، بخش‌هایی از مرکز، دامنه‌های البرز و سواحل دریای خزر بارش‌ها ادامه خواهد داشت.

پیش بینی وضعیت جوی سبزوار

توفان با سرعت ۷۹ کیلومتر در ساعت صبح شنبه سبزوار و برخی مناطق اطراف آن را درنوردید.

رییس اداره هواشناسی سبزوار گفت: وزش باد شدید در این شهر و مناطق جنوبی و شرقی شهرستان که از ساعتی قبل آغاز شده با بارش باران و رگبار پراکنده توام بود.

رضا صبوری افزود: هواشناسی خراسان رضوی پیش از این نسبت به وزش باد شدید همراه با گرد و خاک و بارش‌های رگباری در برخی مناطق استان هشدار داده بود.

دراطلاعیه روز گذشته مرکز پیش بینی هواشناسی خراسان رضوی، وقوع بارش‌های رگباری توام با رعد و برق در نواحی مستعد همراه با بارش تگرگ، افزایش شدت وزش باد در مناطق بادخیز، وزش باد شدید توام با گرد و خاک با احتمال بروز خسارت، وقوع سیلاب، بالا آمدن آب رودخانه‌ها، همچنین ایجاد رواناب و آبگرفتگی پیش‌بینی شده بود.

مرکز پیش بینی هواشناسی خراسان رضوی در این اطلاعیه به عدم توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها به ویژه رودخانه‌های فصلی، فراهم کردن تمهیدات لازم برای جلوگیری از بروز خسارات ناشی از وزش باد شدید از جمله افزایش استحکام سازه‌های موقت و تابلوهای تبلیغاتی و همچنین احتیاط در ترددهای جاده‌ای و عدم صعود به ارتفاعات تاکید کرده است.

سبزوار در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد واقع است.

پیش بینی وضعیت جوی خراسان جنوبی

کارشناس اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی گفت: براساس الگوی نقشه‌های پیش‌یابی هواشناختی سامانه بارشی جدید از عصر امروز (شنبه) وارد استان می‌شود و وقوع روان‌آب در پی بارش رگباری و نقطه‌ای دور از انتظار نیست.

سمیه لطفی روز شنبه افزود: این سامانه تا عصر دوشنبه در جو استان فعال است.

وی از وزش باد شدید لحظه‌ای، رگبار و رعد و برق تا عصر دوشنبه خبر داد و گفت: احتمال برخورد صاعقه و بارش تگرگ در مناطق مستعد نیز وجود دارد.

کارشناس اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی اظهار داشت: امروز روند افزایشی دمای هوا در استان ادامه دارد و از فردا (یکشنبه) دمای هوا ۲ تا چهار درجه کاهش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه در ۲۴ ساعت گذشته دمای مرکز استان بین ۱۶ و ۲۹ درجه سلسیوس متغیر بود افزود: در این مدت سربیشه با دمای ۱۲ و بندان و دهسلم شهرستان نهبندان با ۳۷ درجه سانتیگراد به ترتیب خنک‌ترین و گرم‌ترین نقاط استان بودند.

همچنین در ۲۴ ساعت گذشته بیشترین میزان بارندگی را ایستگاه‌های هواشناسی اسدیه و درح با یک میلیمتر ثبت کردند.

سامانه بارشی هفته گذشته نیز در خراسان جنوبی فعال بود و بارش باران در اغلب مناطق شهری و روستایی استان علاوه بر خوشحالی مردم، باعث جاری شدن روان‌آب، آبگرفتگی و خسارت به بخش کشاورزی و راه شد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها