|

ادعای «شاخ‌دار» گلشیفته درباره‌ی زباله‌های اتمی چین در ایران!

امیرحسین ثابتی، فعال رسانه‌ای و مجری تلویزیون، به اعتراضات اخیر گلشیفته فراهانی به قرارداد ایران و چین، این‌گونه واکنش نشان داده.

لینک کوتاه کپی شد

سایتی به نام فکت‌نامه، از منابع غربی فارسی زبان، ادعای گلشیفته فراهانی، بازیگر سینما، مبنی بر این که «چین زباله‌های اتمی خود را در کویرهای ایران دفن می‌کند» را بررسی کرده و آن را ادعایی غیرواقعی و به‌اصطلاح «شاخ‌دار» خوانده است.

این سایت نوشت:

گلشیفته فراهانی، بازیگر و هنرمند ایرانی روز ۹ فروردین ۱۴۰۰ در حساب کاربری خود در توییتر و اینستاگرام، هم به زبان فارسی و هم انگلیسی ادعا کرد کویرهای ایران در حال حاضر محل دفن زباله‌های اتمی چین است. او این مطلب را در پستی اعتراضی نسبت به توافق جمهوری اسلامی ایران و چین منتشر کرد؛ توافقی که سوالات و ابهاماتی درباره آن وجود دارد و مقامات رسمی ایران نیز اعلام کرده‌اند چین تمایلی به انتشار اطلاعات مربوط به آن ندارد.

ما در این مطلب به سراغ پاسخ به این سوال می‌رویم که آیا بیابان‌های ایران محل نگهداری زباله‌های اتمی چین است؟ ضمن اینکه از یک کارشناس پسماندهای هسته‌ای پرسیده‌ایم که آیا شرایط بین‌المللی به گونه‌ای است که کشورها بتوانند به صورت مخفیانه چنین توافقی را در زمینه انتقال پسماندهای اتمی امضا کنند و این فرایند را به صورت مخفیانه انجام دهند؟ ما از گلشیفته فراهانی در توییتر درخواست کردیم اگر منبعی در این باره دارد، به ما معرفی کند.

7689579479879876543

گلشیفته فراهانی، بازیگر ایرانی در توییتر و اینستاگرام خود پستی را در اعتراض به توافق ایران و چین منتشر کرد که در آن ادعا شده بود کویرهای ایران، محل دفن زباله‌های اتمی چین است. پروفسور پیتر برنز، استاد دانشگاه نوتردام در آمریکا در گفتگو با فکت‌نامه اعلام کرد چین، زباله‌های اتمی خود را در خاک خود دفن می‌کند و تقریبا محال است این پسماندها بتواند مخفیانه به ایران منتقل شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها