|

پیش بینی هواشناسی امروز 2 اسفند/ ورود 2 سامانه بارشی

کارشناس سازمان هواشناسی از ورود دو سامانه‌ بارشی طی امروز و چهارشنبه از سمت شمال‌غرب و جنوب‌غرب کشور خبر داد که پیامد آن آغاز بارش‌ها در…

لینک کوتاه کپی شد

۲ سامانه بارشی امروز و چهارشنبه وارد کشور می‌شود

کارشناس سازمان هواشناسی از ورود دو سامانه‌ بارشی طی امروز و چهارشنبه از سمت شمال‌غرب و جنوب‌غرب کشور خبر داد که پیامد آن آغاز بارش‌ها در نیمی از کشور است.

«کبری رفیعی» امروز (شنبه) درباره آخرین وضعیت آب‌و ‌هوای کشور افزود: امروز سامانه بارشی از سمت شمال غرب وارد کشور می‌شود و ابتدا شمال غرب و غرب کشور و سپس غرب سواحل دریای خزر را تحت تاثیر قرار داده و سبب بارش پراکنده باران و وزش باد خواهد شد.

وی گفت: امروز در بخش‌هایی از کرمان، نیمه جنوبی فارس، هرمزگان، خراسان‌های رضوی و شمالی و جنوبی، وزش باد شدید و باران پیش‌بینی می‌شود.

به گفته رفیعی، ادامه بارش‌ها فردا در شمال غرب کشور و سواحل خزر و دامنه‌های جنوبی البرز پیش بینی می‌شود.

این کارشناس سازمان هواشناسی ادامه‌داد: امروز در استان‌هایی مثل بوشهر، کرمان، فارس و خراسان شمالی و جنوبی و ارتفاعات شمالی هرمزگان بارش پراکنده باران پیش بینی می‌شود.

وی افزود: روز دوشنبه در نوار شمالی و ارتفاعات کرمان و روز سه شنبه در نوار شمالی کشور بارش پراکنده باران انتظار می‌رود.

به گفته رفیعی، از روز چهارشنبه از سمت جنوب غرب سامانه بارشی جدیدی وارد کشور می‌شود و در همین روز سواحل دریای خزر و جنوب غرب بارانی خواهد بود.

وی اضافه‌کرد: امروز برای تهران آسمان ابری، در برخی ساعت‌ها وزش باد و افزایش ابر در عصر پیش بینی می‌شود، کمینه دما در تهران سه درجه بالای صفر است و فردا نیز در پایتخت با همین وضعیت آب و هوایی مواجه خواهیم بود.

 

پیش بینی وضعیت جوی زنجان

کارشناس پیش بینی هوای اداره کل هواشناسی استان زنجان گفت: با توجه به نفوذ توده هوای سرد به منطقه و کاهش محسوس دما، کماکان هوای سرد و زمستانی تا پایان هفته جاری در این استان حاکم خواهد بود.

حسین سلطانی افزود: مردم زنجان در اغلب نقاط این استان با ورود جبهه هوای سرد و کاهش ۱۰ تا ۱۴ درجه‌ای میزان دما، طی ۲ روز اخیر /پنجشنبه و جمعه/ هوای سرد و یخی را تجربه کردند.  

وی خاطرنشان کرد: صبح روز جاری زنجان با ۶ درجه سانتیگراد زیرصفر به عنوان دومین مرکز استان کشور به ثبت رسید.

سلطانی با بیان اینکه در حال حاضر آسمان زنجان ابری تا قسمتی ابری است، اظهار داشت: بارش‌ها از بعداظهر امروز /شنبه ۲ بهمن ماه/ به شکل پراکنده و خفیف تا متوسط در سطح این استان آغاز خواهد شد و این بارندگی ها که به صورت برف و باران خواهد بود تا بعداز ظهر یکشنبه، ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه بر اساس پیش بینی‌های صورت گرفته، بارندگی در ارتفاعات و مناطق سردسیر و کوهستانی می تواند به شکل برف باشد، میزان دمای هوای فعلی شهر زنجان را ۲ درجه سانتیگراد زیر صفر اعلام کرد و افزود: این میزان دما در مقایسه با روز گذشته در همین ساعت، یک درجه سانتیگراد کاهش نشان می‌دهد.

سلطانی تصریح کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته خیرآباد از توابع شهرستان سلطانیه با دمای ۹- درجه سانتیگراد و گیلوان در شهرستان طارم نیز با ۱۶+ درجه سانتیگراد به ترتیب سردترین و گرم‌ترین نقطه این استان به ثبت رسیدند.

استان زنجان از ۵۷ ایستگاه هواشناسی برخوردار است که در چهار باب از این ایستگاه‌ها به صورت شبانه روز و چهار ایستگاه دیگر نیز به طور ۱۲ ساعته، کارشناسان حرفه‌ای مستقر هستند و داده‌های وضعیت جوی در مابقی ایستگاه‌های استان نیز به صورت خودکار جمع‌آوری می‌شود.

 

پیش بینی وضعیت جوی ارومیه

 

کارشناس اداره‌کل هواشناسی آذربایجان‌غربی گفت: بارندگی‌ها در شهرهای شمالی استان که از بامداد امرو، شنبه آغاز شده تا روز یکشنبه ادامه دارد.

مهدی کریمی روز شنبه افزود: بارش‌های عمده در ارومیه برای عصر امروز پیش بینی می شود که احتمال بارش پنج تا ۲۰ سانتیمتر برف به ویژه در ارتفاعات وجود دارد.

وی با بیان اینکه اغلب شهرهای استان شب سرد و توام با دمای زیر صفر داشتند، اضافه کرد: افت دما هم در استان آغاز شده و چهار تا هشت درجه سانتی گراد کاهش دما رخ می دهد.

کارشناس اداره کل هواشناسی آذربایجان‌غربی اظهار کرد: در ۲۴ ساعت گذشته شهرستان‌های تکاب و چالدران با دمای منفی پنج درجه سانتی گراد سردترین شهرهای استان بوده و دمای مرکز استان نیز منفی سه درجه سانتی گراد گزارش شده است.

طبق اعلام اداره کل هواشناسی استان بارش‌های سال آبی جاری در استان با ۱۲ درصد کاهش نسبت به سال گذشته مواجه بوده و به رقم ۱۲۰ میلی‌متر رسیده است.

 این در حالی است که در مدت مشابه سال آبی گذشته، میزان بارش ها ۱۳۷ میلی متر ثبت شده بود.بارش برف نقش مهمی در ذخایر آبی استان برای فصل تابستان دارد که هم اکنون این بارشها کاهش یافته است.

اداره‌ کل ‌هواشناسی آذربایجان‌غربی دارای ۱۸ ایستگاه هواشناسی اصلی و تکمیلی و بیش از ۱۲۰ ایستگاه باران‌سنجی و اقلیم‌شناسی است که از ایستگاه‌های هواشناسی استان، ۹ ایستگاه اصلی (سینوپتیک) و ۹ ایستگاه هم تکمیلی هستند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها