|

پیش بینی هواشناسی امروز دوشنبه 27 بهمن/بارش برف و باران

سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی از آغاز بارش برف و باران خبر و نسبت به وزش شدید باد و کاهش دما به کشاورزان هشدار داد.

لینک کوتاه کپی شد

سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی از آغاز بارش برف و باران خبر و نسبت به وزش شدید باد و کاهش دما به کشاورزان هشدار داد.

بر اساس نقشه‌‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی فردا با ورود سامانه بارشی برخی مناطق استان‌های آذربایجان غربی، کرمانشاه، ایلام، همدان، لرستان، کردستان، آذربایجان شرقی و ارتفاعات زنجان، قزوین، البرز و تهران را تحت تأثیر قرار می‌دهد. روز چهارشنبه سامانه بارشی تقویت می‌شود و در استان‌های واقع در شمال غرب، غرب، برخی مناطق جنوب غرب و استان‌های واقع در دامنه‌های البرز مرکزی باعث بارش برف، باران و رعد و برق می‌شود.

طی فردا و روزهای چهارشنبه در غرب و جنوب غرب و چهارشنبه و پنجشنبه علاوه بر این مناطق در مرکز، شرق و شمال شرق وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود که در برخی مناطق پدیده گردوخاک دور از انتظار نیست. همچنین طی مدت یادشده با وزش باد گرم جنوبی در استان‌های ساحلی خزر و اردبیل ذوب برف و وقوع بهمن پیش‌بینی شده است.

 بر اساس اعلام سازمان هواشناسی روز پنجشنبه دامنه فعالیت این سامانه گسترده‌تر می‌شود و علاوه بر مناطق ذکرشده در برخی مناطق در سواحل شمالی و شمال شرق و برخی مناطق جنوب کشور احتمال رویداد تگرگ وجود دارد. روز جمعه در نوار شمالی و برخی از مناطق غرب کشور بارش پراکنده پیش‌بینی می‌شود. روز پنجشنبه در نیمه غربی و روز جمعه در نیمه شرقی کشور کاهش محسوس دما روی می‌دهد. روز چهارشنبه خلیج‌فارس مواج و دریای خزر متلاطم پیش‌بینی می‌شود.

 

سازمان هواشناسی همچنین در اطلاعیه‌ای به‌شرح زیر هشدارهایی را برای کشاورزان سراسر کشور صادر کرد؛

 

توصیف سامانه اول

نفوذ سامانه جوی و وزش باد شدید

زمان شروع: عصر سه‌شنبه 99/11/28

زمان پایان: اواخر وقت پنجشنبه 99/11/30

نوع مخاطره: وزش باد شدید تا خیلی شدید 60 تا 70 کیلومتر بر ساعت و خیزش گردوخاک

منطقه اثر

سه‌شنبه 99/11/28 اردبیل، ایلام، زنجان، همدان، کردستان، خوزستان

چهارشنبه 99/11/29 خوزستان، ایلام، کرمانشاه، همدان، اردبیل، گیلان، زنجان، قزوین، گلستان، بوشهر، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، مرکزی، یزد، لرستان، شمال اصفهان و کرمان

پنجشنبه 99/11/30 اصفهان، یزد، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، بوشهر، کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی

اثر مخاطره: آسیب به گلخانه‌ها و احتمال شکستن درختان

توصیه: استحکام نهال‌های تازه‌کشت‌شده با نصب قیم جهت مقاومت در برابر باد

خودداری از محلول‌پاشی و سم‌پاشی به‌ویژه روغن ولک

استحکام و ترمیم سقف و سازه‌های گلخانه‌ها و عایق‌بندی و محافظت از کندوها

تسریع در برداشت گوجه‌فرنگی و صیفی‌جات در جنوب کشور

استفاده از بادشکن جهت جلوگیری از شکستگی شاخه و تنه درختان و حتی ریشه‌کن شدن درخت

با توجه به باد و سرما در مناطق سردسیر، دامداری‌ها نسبت به خشک نگه‌داشتن سطح زمین و مسدود نگه‌داشتن درب‌های سالن‌ها اقدام کنند

سالن‌های مرغداری نسبت به تهویه و کنترل دما در شرایط باد اقدامات لازم را انجام دهند

عدم انجام آبیاری جهت جلوگیری از سست شدن ریشه گیاهان به‌دلیل باد

پایش و مبارزه با آفت ملخ صحرائی در جنوب کشور و اطلاع‌رسانی به مراکز جهاد کشاورزی با توجه به باد جنوب غربی و مساعد شدن شرایط جوی برای هجوم ملخ از آفریقا و عربستان

 

توصیف سامانه دوم

سامانه بارشی با ابرهای همرفتی

زمان شروع: بعدازظهر چهارشنبه 99/11/29

زمان پایان: اواخر وقت پنجشنبه 99/11/30

نوع مخاطره: رگبار و رعد و برق و احتمال بارش تگرگ

منطقه اثر

چهارشنبه 99/11/29 خوزستان

پنجشنبه 99/11/30 خوزستان، بوشهر، فارس

اثر مخاطره: خسارت به محصولات کشاورزی

توصیه؛ مزارع و باغات: زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغات و مزارع با توجه به بارش‌ها

عدم انجام آبیاری، محلول‌پاشی و سم‌پاشی با توجه به وقوع بارش‌ها

استحکام سازه‌های باغی در برابر طوفان ـ مبارزه با آفت چوبخوار نخیلات بعد از شرایط ناپایدار جوی

تسریع در انتقال محصولات برداشت‌شده به مکان‌های مسقف

حفاظت از مزارع گوجه‌فرنگی در برابر تگرگ

 

سالن‌های پرورش قارچ، گلخانه و انبار

تهویه، تنظیم دما و تأمین سوخت سالن‌ها ـ استحکام و ترمیم سقف گلخانه‌ها در برابر طوفان و تگرگ ـ بسته نگه‌داشتن دریچه‌های گلخانه‌ها به‌هنگام کاهش دما و بارش

سالن‌های مرغداری و دامداری

تهویه، تنظیم دما و تأمین سوخت سالن‌ها ـ عدم استفاده از آب باران برای دام‌ها ـ جلوگیری از نفوذ هوای سرد و روان‌آب به داخل سالن‌ها

استخرهای پرورش ماهی

پاک‌سازی، تنظیم و کنترل دریچه‌های ورودی و خروجی آب استخرها با توجه به رخداد بارندگی ـ جلوگیری از ورود آب گل‌آلود به استخرها با توجه به حجم بالای روان‌آب و سیلابی شدن رودخانه‌ها ـ عدم کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم‌آبی و کاهش غذادهی به‌میزان نصف نرمال به‌دلیل ابرناکی و کاهش دما

عشایر و زنبورداران

خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات و توقف در حاشیه رودخانه‌‌ها و مسیل‌‌ها با توجه به وقوع بارش‌ها‌ ـ عایق‌بندی و محافظت از کندوها در مقابل بارش ـ عدم چرای دام در مراتع و انتقال دام‌ها به مکان سرپوشیده به‌هنگام وقوع طوفان و تگرگ

ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی

محافظت از ماشین‌‌آلات و ادوات کشاورزی به‌هنگام وقوع طوفان و تگرگ.

 

پیش بینی وضعیت جوی سیستان و بلوچستان

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بارندگی در حالی از ابتدای زمستان تاکنون در همه‌ی استان‌های کشور ثبت شده ولی هنوز در این استان حتی یک قطره باران هم نباریده است.

محسن حیدری روز دوشنبه اظهارداشت: زمستان پربارش ترین فصل سیستان و بلوچستان است و سالانه بیش از ۵۰ درصد بارش‌های استان در این فصل تأمین می‌شود اما با گذشت حدود ۲ ماه از این فصل هنوز هیچ بارانی نباریده است.

وی افزود: سال گذشته تا این موقع از زمستان بیش‌از ۳۶ میلی متر بارش در سیستان و بلوچستان باریده بود.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: وضعیت بارندگی در سایر استانها بویژه استان‌های همجوار نیز خوب نیست و بطور کلی میزان بارش‌ها در ۲۸ استان کشور نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

وی بیان کرد: کاهش بارندگی به حدی است که میانگین بارش ایران تا این موقع از سال زراعی بیش از ۴۰ درصد کمتر از سال گذشته بوده است.

حیدری گفت: این کاهش بارندگی در سیستان و بلوچستان چشمگیر تر بوده به طوریکه حتی از ابتدای سال زراعی یعنی اول مهرماه تا کنون تنها ۴.۸ میلی‌متر باران باریده که نسبت به سال گذشته بیش از ۹۶ درصد کاهش یافته است.

وی افزود: سیستان و بلوچستان استانی کم باران بوده که میانگین بلند مدت بارش آن حدود ۱۰۰ میلی‌متر است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: بر اساس خروجی مدل‌های فصلی انتظار می‌رود بارش‌های اسفندماه در حد نرمال باشد اما این بارندگی‌ها آنقدر نیست که کسری بارش‌ها را جبران کند.

 

پیش بینی وضعیت جوی خراسان شمالی

هواشناسی خراسان شمالی روز دوشنبه با صدور اطلاعیه‌ای درباره کاهش ۱۰ تا ۱۴ درجه‌ای دما از جمعه تا اوایل هفته آینده به کشاورزان و باغداران این خطه هشدار داد و خواستار اتخاذ تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارت‌های احتمالی شد.

هواشناسی خراسان شمالی پیش بینی کرده است که از چهارشنبه شب هفته جاری برف و باران بیشتر مناطق مختلف استان را در بر می گیرد و در این بازه زمانی وزش باد شدید هم دور از انتظار نیست.

براساس این گزارش، باغداران در این بازه زمانی از هرس کردن درختان پرهیز و از نهال های جوان با نصب بادگیرهای موقت و مستحکم محافظت کنند.

ایجاد اطمینان از پوشش گلخانه ها در برابر وزش باد شدید،  آبیاری سنگین پیش از سرما،  رنگ زدن تنه درختان در مناطق برفگیر،  استفاده از سموم مسی، محلول پاشی با کودهای روی و ازته شاخه های درختان و محلول پاشی با روغن زمستانه در مورد درختان دانه دار از دیگر توصیه های اداره کل هواشناسی خراسان شمالی برای روز جمعه تا اوایل هفته آینده است.

افزایش دما که از اواخل هفته گذشته در استان آغاز شده است همچنان تا روز چهارشنبه هفته جاری ادامه خواهد داشت.

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از مجموع این میزان ۳۰۰ هزار هکتار زراعی و مابقی باغی است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می کنند.   بیشترین شاغلان استان در بخش کشاورزی اشتغال دارند.   

حدود ۴۴ درصد از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری این استان در روستاها سکونت دارند و ۳۷ تا ۴۲ درصد اشتغال این استان در حوزه کشاورزی است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها